Thirrja Islamike

Selam Alekum Vellazun e Motra Mir Se Erdhet Ne Forum Thirrja Islamike Ne Ket Forum Dot Gjeni Video Ligjerata Filma Nga Mujahideen e Shum Gjera Tjera Po Ashtu Mudeni Ta Nidgjoni RAdio Pendimi 24 Ore Online Ju Deshiroj Te Kaloni Qaste Sa Ma Te Bukura
 
ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Ndalimi i dhėnjės selam mosbesimtarėve

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Pejonalija
Admin
avatar

Numri i postimeve : 114
Age : 37
Registration date : 26/10/2007

MesazhTitulli: Ndalimi i dhėnjės selam mosbesimtarėve   Tue Oct 30, 2007 8:43 am

Ndalimi i dhėnjės selam mosbesimtarėve
Transmeton Ebu Hurejra [Allahu qoftė i kėnaqur me tė] se i Dėrguari [salallahu alejhi ve selem] ka thėnė: “Mos i pėrshėndetni me selam ēifutėt dhe tė krishterėt, e nėse e takon ndonjėrin prej tyre nė rrugė detyrone (tė zgjedhė) nė mė tė ngushtėn. (transmeton Muslimi).
Enesi [Allahu e mėshiroftė] tregon se i Dėrguari i allahut [salallahu alejhi ve selem] ka thėnė: “Kur ehli kitabėt (besimtarėt e librave tė shenjtė) ju pėrshėndesin (me selam), thuani: “Ve alejkum” (Edhe mbi ju). (mutteffekun alejhi).
Transmeton Usame ibn Zejd [Allahu e mėshiroftė] se i Dėrguari [salallahu alejhi ve selem] ka kaluar pranė njė tubimi i pėrzierė nga muslimanėt dhe idhujtarėt dhe u ka dhėnė selam. (muttefkun alejhi).
Shpjegim:
Selami ėshtė pėrshėndetje e muslimanėve dhe nė kėtė ka nderė ndaj muslimanėve, andaj nuk lejohet qė ne fillimisht t’i pėrshėndesim mosbesimtarėt me selam, ngase kjo do tė ishte respekt dhe nderim ndaj tyre, mirėpo nėse ata na pėrshėndesin ne ua kthejmė.
Dobitė:
-Ndalimi i pėrshėndetjes mosbesimtarėve me selam, e nėse na pėrshėndesin ua kthejmė.
-Nėse nė tubim ka besimtarė dhe mosbesimtarė, atėherė lejohet pėrshėndetja e tubimit me selam.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://mujahideen.albanianforum.net
 
Ndalimi i dhėnjės selam mosbesimtarėve
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Thirrja Islamike :: Mesimi I Perditshem-
Kėrce tek: