Thirrja Islamike

Selam Alekum Vellazun e Motra Mir Se Erdhet Ne Forum Thirrja Islamike Ne Ket Forum Dot Gjeni Video Ligjerata Filma Nga Mujahideen e Shum Gjera Tjera Po Ashtu Mudeni Ta Nidgjoni RAdio Pendimi 24 Ore Online Ju Deshiroj Te Kaloni Qaste Sa Ma Te Bukura
 
ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Rregulla tė selamit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Pejonalija
Admin
avatar

Numri i postimeve : 114
Age : 37
Registration date : 26/10/2007

MesazhTitulli: Rregulla tė selamit   Tue Oct 30, 2007 8:43 am

Transmeton Ebu Hurejra [Allahu qoftė i kėnaqur me tė] se i Dėrguari i Allahut [salallahu alejhi ve selem] ka thėnė: “I Hypuri pėrshėndet atė qė ėshtė nė kėmbė, ai qė ėshtė nė kėmbė pėrshėndetė atė qė ėshtė ulur dhe pakica pėrshėndet shumicėn” (Mutefekun Alejhi) ndėrsa nė transmetimin e Buhariut “i riu tė vjetrin”.

Transmeton Ebu Umamete El-Bahilij [Allahu qoftė i kėnaqur me tė] se i Dėrguari [salallahu alejhi ve selem] ka thėnė: “Vėrtetė ai qė ka mė sė shumti tė drejtė te Allahu nga njerėzit, ėshtė ai qė i pėrshėndet i pari me selam” (transmeton Ebu Davudi dhe Tirmidhiu).

Transemton Ebu Hurejra [Allahu qoftė i kėnaqur me tė] nė hadithin e atij qė e fali keq namazin “Erdhi dhe u fal, pastaj erdhi te i Dėrguari [salallahu alejhi ve selem] e pėrshėndeti me selam dhe i Dėrguari [salallahu alejhi ve selem] ia ktheu (selamin), e i tha kthehu dhe falu se nuk je falur, u kthye (njeriu) dhe e fali (namazin) pastaj erdhi te i Dėrguari [salallahu alejhi ve selem] e pėrshėndeti me selam, derisa e veproi kėtė tri herė”(Mutefekun Alejhi).

Transmeton Ebu Hurejra [Allahu qoftė i kėnaqur me tė] se i Dėrguari [salallahu alejhi ve selem] ka thėnė: “Nėse dikush nga ju e takon vėllaun e tij le ta pėrshėndet me selam, e nėse i ndanė nė mes tyre ndonjė pemė, ose murė, ose guri e pastaj e takon le t’i jep selam” (Transmeton Ebu Davudi).

Transmeton Ebu Hurejra [Allahu qoftė i kėnaqur me tė] se i Dėrguari [salallahu alejhi ve selem] ka thėnė: “nėse dikush nga ju vjen nė njė tubim le t’i pėrshėndesė me selam, nėse e sheh tė ulet, le tė ulet, e pastaj nėse ngrihet (nga tubimi) le tė jep selam, ngase selami i parė nuk ka tė drejtė me shumė se i fundit” (Transmeton Ebu Davudi dhe Tirmidhiu).Shpjegimi:

Nga rregllat e selamit dhe sunetet e tij qė i ka vepruar i Dėrguari [salallahu alejhi ve selem] ėshtė; qė ai i cili ėshtė hypur t’i jep selam atij qė ėshtė nė kėmbė, sepse me kėtė tregon modesti para atij dhe ia kėnaqė zemrėn, kurse ai qė ėshtė nė kėmbė (duke ecur) i jep selam atij qė ėshtė ulur, ndėra grupi i vogėl grupit tė madh dhe i riu tė vjetrit nga nderi qė duhet tė ketė ndaj tij, e kur tė takohen dy besimtarė (nė rrugė), mė i afėrm te Allahu nga ata dy, ėshtė ai i cili e pėrshėndet i pari tjetrin me selam, sepse ia ka kaluarė nė vepėr tė mirė.

Gjithashtu ėshtė e pėlqyerė pėrsėritja e selamit nėse besimtari ndahet nga vėllau i tij e pastaj e takon, edhe sikur tė jetė ndarja pėr njė kohė tė shkurtėr, siē ėshtė e pėlqyer tė jep selam ai i cili vjen nė tubim gjatė hyrjes dhe gjatė largimit nga tubimi.

Dobitė:

-Sunnet ėshtė qė i hypuri t’i jep selam atij qė ėshtė duke ecur nė kėmbė, kurse ai qė ėshtė nė kėmbė t’i jep selam atij qė ėshtė ulur, pakica t’i jep selam shumicės dhe i riu tė vjetėrit.

-Pėlqimi i dhėnjės selam nėse ndahen dy muslimanė e pastaj takohen, edhe sikur tė jetė ndarja e shkurtė dhe tė pėrsėritet.

-Pėlqimi i dhėnjes selam gjatė largimit nga tubimi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://mujahideen.albanianforum.net
 
Rregulla tė selamit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Thirrja Islamike :: Mesimi I Perditshem-
Kėrce tek: