Thirrja Islamike

Selam Alekum Vellazun e Motra Mir Se Erdhet Ne Forum Thirrja Islamike Ne Ket Forum Dot Gjeni Video Ligjerata Filma Nga Mujahideen e Shum Gjera Tjera Po Ashtu Mudeni Ta Nidgjoni RAdio Pendimi 24 Ore Online Ju Deshiroj Te Kaloni Qaste Sa Ma Te Bukura
 
ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Lutja

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Pejonalija
Admin
avatar

Numri i postimeve : 114
Age : 37
Registration date : 26/10/2007

MesazhTitulli: Lutja   Tue Oct 30, 2007 8:42 am

Lutja
Allahu thotė:{Zoti juaj ka thėnė: “Mė thėrrisni t’ju pėrgjigjem” (Gafir 60).
{“Dhe kur tė pyesin robėrit e mi pėr Mua, Unė jam me tė vėrtetė afėr, i pėrgjigjem lutjes sė lutėsit kur mė lutet”}. (El-Bekare 186).


Transmeton Nu’aman ibn Beshir [Allahu qoftė i kėnaqur me tė] se Pejgamberi [salallahu alejhi ve slem] ka thėnė: “Lutja ėshtė ibadet” (transmeton Ebu Davudi dhe Tirmidhiu).

Transmeton ibn Abasi [Allahu qoftė i kėnaqur me tė] se i Dėrguari [salallahu alejhi ve selem] ka thėnė: “Ibadeti mė i lavdėruar ėshtė lutja” (transmeton Hakimi).

Transmeton Selman El-Farisij [Allahu qoftė i kėnaqur me tė] se i Dėrguari [salallahu alejhi ve selem] ka thėnė: “Nuk e kthen kaderin (asgjė) pėrveē lutjes dhe nuk e shtonė jetėn pėrveē mirėsia” (transmeton Tirmidhiu).

Transmeton Ebu Hurejra [Allahu qoftė i kėnaqur me tė] se i Dėrguari [salallahu alejhi ve selem] ka thėnė: “Kush nuk kėrkon nga Allahu, Hidhėrohet (Allahu) me tė”. (transmeton Tirmidhiu).Shpjegimi:

Lutja ėshtė ibadet madhėshtorė, nė tė duket shpirti i tė gjitha ibadeteve e qė janė; nėnshtrimi, pėrulja dhe nevoja pėr Allahun.

Gjatė lutjes njeriu i nėnshtrohet mėshirės sė Allahut dhe dhuntis sė Tij, andaj lutja ėshtė ibadeti mė i vlefshėm dhe nuk ka ibadet vetėmse pėrmban lutje.

Allahu s.v.t. e donė atė qė i lutet dhe tregon varfėrin e tij pėr Allahun s.v.t..Dobitė:

-Vendin e lartė qė ka lutja, pasiqė i Dėrguari [salallahu alejhi ve selem] e ka numėruar nga ibadeti.

-Ėshtė ibadeti mė i vlefshėm pasiqė pėrmbanė dhikr, kthim, mbėshtetje, varfėri dhe dashuri te Allahu s.v.t.

-Lutja ėshtė ibadet nuk lejohet t’i pėrkushtohet askujt pėrveē Allahut s.v.t, e kush ia pėrkushton dikujt tjetėr pėrveē Allahut ka bėrė shirk.

-Allahu e ka bėrė lutjen shkak nė ndryshimin e kaderit dhe kjo ėshtė nga kaderi.

-Dashuria e Allahut ndaj atij qė i lutet dhe hidhėrimi i Allahut ndaj atij qė nuk i lutet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://mujahideen.albanianforum.net
 
Lutja
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Thirrja Islamike :: Mesimi I Perditshem-
Kėrce tek: