Thirrja Islamike

Selam Alekum Vellazun e Motra Mir Se Erdhet Ne Forum Thirrja Islamike Ne Ket Forum Dot Gjeni Video Ligjerata Filma Nga Mujahideen e Shum Gjera Tjera Po Ashtu Mudeni Ta Nidgjoni RAdio Pendimi 24 Ore Online Ju Deshiroj Te Kaloni Qaste Sa Ma Te Bukura
 
ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Nga rregullat e lutjes

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Pejonalija
Admin
avatar

Numri i postimeve : 114
Age : 37
Registration date : 26/10/2007

MesazhTitulli: Nga rregullat e lutjes   Tue Oct 30, 2007 8:42 am

Nga rregullat e lutjes
Allahu i madhėrishėm thotė:
{Kur ai iu lut Zotit tė vet me njė zė tė ulėt..} Merjem 3.
{Lutnie Zotin tuaj tė pėrulur e nė heshtje, pse Ai nuk e do ata qė e teprojnė} El-A’Rafė 55.
Nga Aisheja [Allahu qoftė i kėnaqur me te] ka thėnė: “ i Dėrguari [salallahu alejhi ve selem] pėlqente lutjet pėrmbledhėse
Transmeton Xhabiri [Allahu qoftė i kėnaqur me tė] se i Dėrguari [salallahu alejhi ve selem] ka thėnė: “Mos mallkoni veten, mos i mallkoni fėmitė fėmijėt tuaj, mos mallkoni pasurinė tuaj. Mos ja qėlloni ēastit nė tė cilin Allahu lutėsit ia plotėson ēdo gjė tė kėrkuar, qė edhe mallkimit tuaj t’i pėrgjigjet pozitivisht” (Transmeton Muslimi).
Transmeton Ebu Hurejra [Allahu qoftė i kėnaqur me tė] se i Dėrguari [salallahu alejhi ve selem] ka thėnė: “Kur dikush nga ju i lutet Allahut mos tė thotė: O Zot mė fal nėse don Ti, mė furnizo nėse don Ti, le tė kėrkon ēėshtjen i vendosur dhe i bindur nė pėrgjgje ngase Allahu bėn ē’farė tė dėshiron nuk ka dikush qė e detyron”. (Mutefekun Alejhi).
Shpjegimi:
Lutja ėshtė ibadet madhėshtorė, Allahu s.v.t. ……..rregull me tė cilat lutėsi afrohet te Allahu dhe e bėjnė qė tė meriton mė tepėr pranimin e lutjes.
Prandaj lutėsi duhet tė kujdeset ndaj atyre rregullave.
Prej rregullave ėshtė; ulja e zėrit, zgjedhja e lutjeve pėrmbledhėse, e qė janė lutjet me fjalė tė shkurtėra dhe pėrmbajnė mirėsi tė mėdha.
Gjithashtu muslimani nuk duhet tė mallkojė veten, fėmijėt e tij, pasurin e tij, sepse mundet tė ndodhė nė ēastet kur pranohet lutja dhe t’i pėrgjigjet Allahu lutjes sė Tij.
Poashtu nga ēėshtjet qė duhet largohet besimtari gjatė lutjes ėshtė edhe lidhja e lutjes me dėshirėn e qė jep tė kuptohet se lutėsi sikur nuk ėshtė i nevojshėm.
Dobitė:
-Pėlqimi i uljes sė zėrit gjatė lutjes sepse pėrmban hushu’(koncentrim) dhe nėnshtrim ndaj Allahut.
-Ėshtė e pėlqyer qė lutja tė bėhet me fjali pėrmbledhėse.
-Kujdesi qė njeriu mos tė mallkojė veten, pasurinė dhe fėminė e tij.
-Obligimi i vendosshmėrisė gjatė lutjes duke mos e kushtėzuarė me dėshirė, sepse jep tė ndiejmė sikur nuk ėshtė me rėndėsi ajo qė e kėrkon dhe nuk tregon varfėri tė plotė te Allahut s.v.t.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://mujahideen.albanianforum.net
 
Nga rregullat e lutjes
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Thirrja Islamike :: Mesimi I Perditshem-
Kėrce tek: