Thirrja Islamike

Selam Alekum Vellazun e Motra Mir Se Erdhet Ne Forum Thirrja Islamike Ne Ket Forum Dot Gjeni Video Ligjerata Filma Nga Mujahideen e Shum Gjera Tjera Po Ashtu Mudeni Ta Nidgjoni RAdio Pendimi 24 Ore Online Ju Deshiroj Te Kaloni Qaste Sa Ma Te Bukura
 
ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Lutja nė mungesė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Pejonalija
Admin
avatar

Numri i postimeve : 114
Age : 37
Registration date : 26/10/2007

MesazhTitulli: Lutja nė mungesė   Tue Oct 30, 2007 8:41 am

Allahu i Madhėruarė thotė:

{Kurse ata qė kanė ardhur pas atyre, thonė: “O Zoti ynė! Na e fal neve dhe vėllezėrve tanė qė na kanė pri nė besim} (El-Hashr 10).

{Kėrko falje pėr mėkatet tua dhe pėr besimtarėt e besimtaret} (Muhamed 19).

Allahu i Madhėruarė na lajmėron se Ibrahimi a.s. ėshtė lutur : {O Zoti ynė mė fal mua, edhe prindėrit e mi, edhe tėrė besimtarėt-atė ditė kur tė jepet llogari}(Ibrahim 41)


Nga Ebu derda [Allahu qoftė i kėnaqur me tė] se ka dėgjur tė Dėrguarin [salallahu alejhi ve selem] duke thėnė: “Nuk ka ndonjė robė musliman qė bėnė lutje pėr vėllain e tij jo tė pranishėm, e qė meleku mos t’i thotė; edhe pėr ty tė qoftė ashtu” (transmeton Muslimi).

Ndėrsa nė transmetim tjetėr se i Dėrguari [salallahu alejhi ve selem] thoshte: “lutja e muslimanit pėr vėllain e tij jo tė pranishėm ėshtė e pranueshme. Te koka e tij ka njė melek i autorizuar, ēdoherė qė lutet pėr nė dobi tė vėllait tė tij, meleku i autorizuarė nė lutje thotė:“Pranoe oZot, edhe ty tė qoftė po ashtu!” (transmeton Muslimi)

Shpjegim:

Lutja nė munges ėshtė lutja qė bėnė muslimani pėr vėllaun e tij jo tė pranishėm.

Kjo vepėr ėshtė sunnet i mirė, kanė vepruarė me kėtė Pejgamberėt dhe njerėzit e devotshėm, ata donin pėr vllezėrit e tyre musliman tė mirat, andaj lutenin pėr ta nė mos pranin e tyre, kur lutenin pėr vete.

Pasiqė nė kėtė ka dashuri ndaj besimtarėve, u dėshirohet atyre mirėsi, dhe bėhet pėr hirė tė Allahut, melekėt bėjnė lutje qė tė pranohen kėto lutje dhe luten pėr lutėsin ashtu si lutet ai pėr vėllain e tij.

Dobitė:

-Vlera e lutjes pėr muslimanėt nė mungesė tė tyre dhe se ėshtė nga veprat e Pejgamberėve.

-Ėshtė mė afėr pranimit, pėr shkak se nė kėt lutje ka ihlas, dashuri ndaj muslimanėve dhe melekėt bėjnė lutje qė tė pranohet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://mujahideen.albanianforum.net
 
Lutja nė mungesė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Thirrja Islamike :: Mesimi I Perditshem-
Kėrce tek: