Thirrja Islamike

Selam Alekum Vellazun e Motra Mir Se Erdhet Ne Forum Thirrja Islamike Ne Ket Forum Dot Gjeni Video Ligjerata Filma Nga Mujahideen e Shum Gjera Tjera Po Ashtu Mudeni Ta Nidgjoni RAdio Pendimi 24 Ore Online Ju Deshiroj Te Kaloni Qaste Sa Ma Te Bukura
 
ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Kohėt nė tė cilat pranohet lutja

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Pejonalija
Admin
avatar

Numri i postimeve : 114
Age : 37
Registration date : 26/10/2007

MesazhTitulli: Kohėt nė tė cilat pranohet lutja   Tue Oct 30, 2007 8:41 am

Transmeton Ebu Hurejra [Allahu qoftė i kėnaqur me tė] se i Dėrguari [salallahu alejhi ve selem] ka thėnė: “Mė sė afėrmi robi ndaj Allahut ėshtė, kur ėshtė nė sexhde, andaj shtoni lutjet” (transmeton Muslimi).

Transmeton Enesi [Allahu qoftė i kėnaqur me tė] se i Dėrguari [salallahu alejhi ve selem] ka thėnė: “lutja nė mes ezanit dhe ikametit nuk kthehet” (transmeton Tirmidhiu).

Transmeton Sehl ibn Sa’d [Allahu qoftė i kėnaqur me tė] se i Dėrguari [salallahu alejhi ve selem] ka thė thėnė: “Dy gjėra nuk kthehen-ose shum pak kthehen- lutja pas ezanit dhe gjatė luftės, kur tė filloj lufta.

Transmeton Ebu Hurejra [Allahu qoftė i kėnaqur me tė] se i Dėrguari [salallahu alejhi ve selem] ka thėnė: “Allahu i madhėrishėm zbret nė ēdo natė nė qiellin e dunjas, pasi tė mbet njė e treta e fundit tė natės dhe thotė: kush mė lutet mua qė t’i pėrgjigjem atij, kush kėrkon nga unė qė t’i jap dhe kush kėrkon falje nga unė qė ta fali. (transmeton Muslimi).

Transmeton Xhabir [Allahu e qoftė i kėnaqur me tė] thotė; kam dėgjuar tė Dėrguari e Allahut duke thėnė: “Vėrtet gjatė natės ka njė moment qė nuk ia qėllon njeriu musliman duke iu lutur Allahut nga tė mirat e kėsaj bote dhe botės tjetėr vetėmse Allahu i pėrgjigjet, dhe kjo pėr ēdo natė”Shpjegim:

Lutja ka kohė ku shpresohet pranimi i saj andaj besimtari duhet t’i kushton kujdes kohėve qė t’i shfrytėzojė dhe tė shtonė lutjet e tij.

Kohėt nė tė cilat pranohet lutja: gjatė sexhdes besimtari ėshtė mė sė afėrmi me Zotin e tij, nė mes ezanit dhe ikametit kur besimtari prit fillimin e namazit, kur takohet me armikun nė front gjatė luftės dhe nė fundin e natės kur zbret Allahu s.v.t. nė qiellin e tokės.

Dobitė:

-Ka kohė nė tė cilat shpresohet pranimi i lutjes mė tepėr se nė kohėt tjera.

-Nxitja nė shfrytėzimin e kėtyre kohėve dhe kujdesi pėr shtimin sa mė shumė tė lutjeve.

-Nga kėto kohė janė: momentet gjatė sexhdes, nė mes ezanit dhe ikametit, fundi i natės, dhe gjatė takimit me armikun nė luftė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://mujahideen.albanianforum.net
 
Kohėt nė tė cilat pranohet lutja
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Thirrja Islamike :: Mesimi I Perditshem-
Kėrce tek: