Thirrja Islamike

Selam Alekum Vellazun e Motra Mir Se Erdhet Ne Forum Thirrja Islamike Ne Ket Forum Dot Gjeni Video Ligjerata Filma Nga Mujahideen e Shum Gjera Tjera Po Ashtu Mudeni Ta Nidgjoni RAdio Pendimi 24 Ore Online Ju Deshiroj Te Kaloni Qaste Sa Ma Te Bukura
 
ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Pengesat qė shkaktojnė mos pranimin e lutjes

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Pejonalija
Admin
avatar

Numri i postimeve : 114
Age : 37
Registration date : 26/10/2007

MesazhTitulli: Pengesat qė shkaktojnė mos pranimin e lutjes   Tue Oct 30, 2007 8:40 am

Pengesat qė shkaktojnė mos pranimin e lutjes


Transmeton Ebu Hurejra [Allahu qoftė i kėnaqur me tė] se i Dėrguari [salallahu alejhi ve selem] ka thėnė: “Vazhdon pranimi i lutjes robit derisa tė mos lutet pėr mėkat, ose ndėrprerje tė farefisnisė dhe nuk ngutet. (Mutefekun Alejhi).

Nga Ubadete ibn Samit transmetohet se i Dėrguari i Allahut [salallahu alejhi ve selem] ka thėnė: “Nė tokė nuk ka asnjė musliman, i cili diē e lut Allahun, e qė kėtė Allahu nuk do t’ia japė, ose pėr ndėrrim me kėtė nuk do t’ia heq ndonjė tė keqe, pėrveē nėse lutėsi lutet pėr mėkat ose ndėrprerjen e farefisnisė” (Tirmidhiu)

Nė transmetimin tjetėr: “Ose po aq i jep shpėrblim”.

Transmeton Ebu Hurejra [ Allahu qoftė i kėnaqur me tė] se i Dėrguari i Allahut [salallahu alejhi ve selem] ka thėnė: “Allahu ėshtė i mirė dhe nuk pranon vetėmse mirė.

Vėrtetė Allahu ka urdhėruarė besimtarėt me atė qė ka urdhėruar tė Dėrguarit.

Allahu thotė: “O ju Pejgamberė hani nga tė mirat dhe veproni vepra tė mira” dhe thotė: “O ju qė keni besuarė hani nga tė mirat qė ju kemi furnizuar”, pastaj pėrmendi njeriun i cili ka ecur rrugė tė gjatė me flokė tė pakrehura i pluhurosur i ngren duart e tij drejt qiellit dhe thotė: “O Zot..O Zot, ndėrsa ushqimi, pija, rrobat dhe ngrėnja e tij janė haram, atėherė si do t’i pranohet lutja?!” (Transmeton Muslimi).

Transmeton Hudhejfetu [Allahu qoftė i kėnaqur me tė] se i Dėrguari i Allahut [salallahu alejhi ve selem] ka thėnė: “Betohem nė atė qė shpirti im ėshtė nė dorėn e Tij, do tė urdhėroni nė tė mira dhe tė ndaloni nga tė kėqiat, ose dyshohet tė dėrgoj Allahu dėnimin e Tij, e pastaj do tė luteni mirėpo nuk u pranohet (lutja). (Tirmidhiu).

Shpjegimi:

Lutja ka pengesa tė cilat e pengojnė qė tė pranohet, andaj besimtari duhet t’i largohet pengesave, qė lutja tė jetė mė afėr pranimit, mirėpo mos arritja e kėrkesės nuk don tė thotė se lutja nuk ėshtė pranuar, se Allahu s.v.t. e din mė sė mirė se ēka ėshtė nė dobi tė njerėzve, andaj mundet qė lutjen t’ia shtyjė pėr ditėn e kijametit ose ia largon ndonjė tė keqe.

Prandaj besimtari kur tė lutet nuk duhet t’i humbė shpresat nga pranimi i lutjes edhe nėse nuk realizohet ajo qė dėshironė.

Dobitė:

-Ushqimi i ndaluar ėshtė nga pengesat qė pengojnė pranimin e lutjes.

-Ngutja nė pranimin e lutjes ėshtė nga pengesat e pranimit tė lutjes ngase ėshtė njė llojė humbje e shpresės nė mėshirėn e Allahut.

-Nuk don tė thotė pranimi i lutjes realizimi i asaj qė ka kėrkuar lutėsi.

-Nuk i pranohet lutėsit derisa lutet pėr ndėrprerjen e farefisnisė ose pėr mėkat.

Lėnja e urdhėrimit nė tė mirė dhe ndalimit nga tė kėqiat ėshtė shkak nė mos pranimin e lutjes.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://mujahideen.albanianforum.net
 
Pengesat qė shkaktojnė mos pranimin e lutjes
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Thirrja Islamike :: Mesimi I Perditshem-
Kėrce tek: