Thirrja Islamike

Selam Alekum Vellazun e Motra Mir Se Erdhet Ne Forum Thirrja Islamike Ne Ket Forum Dot Gjeni Video Ligjerata Filma Nga Mujahideen e Shum Gjera Tjera Po Ashtu Mudeni Ta Nidgjoni RAdio Pendimi 24 Ore Online Ju Deshiroj Te Kaloni Qaste Sa Ma Te Bukura
 
ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Nga dispozitat e pastėrtisė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Pejonalija
Admin
avatar

Numri i postimeve : 114
Age : 37
Registration date : 26/10/2007

MesazhTitulli: Nga dispozitat e pastėrtisė   Tue Oct 30, 2007 8:39 am

Mėsimi Nr 39
Nga dispozitat e pastėrtisė


Uji ėshtė i pastėr, nuk e bėn tė papastėr asgjė:

Transmeton Ebu Hurejra [Allahu qoftė i kėnaqur me tė] se njė njeri e pyeti tė Dėrguarin [salallahu aleji ve selem] “O i Dėrguar i Allahut, ne hypim nė anije (nė det) dhe me vete kemi vetė pakė ujė, nese marrim abdest me tė (hargjohet), atėherė eshtohemi, a tė marrim abdest nga uji i detit?

i Dėrguari [salallahu alejhi ve selem] tha: “Ai ka ujin e pastėr dhe ngordhėsira e saj ėshtė e lejuar” (Transmeton Ebu Davudi dhe Tirmidhiu).

Transmeton Ebu Seid El-Hudri [Allahu qoftė i kėnaqur me tė] se ka thėnė: “O i Dėrguar i Allahut, a tė marrim abdest nga bunari i Budaati -ishte bunar nė tė cilin hedheshin ndytėsyra - i Dėrguari i Allahut [salallahu alejhi ve selem] tha: “ Uji ėshtė i pastėr, asgjė nuk e bėn tė papastėr” (transmeton Ebu davudi dhe tirmidhiu).

Shpjegimi:

Uji nė origjinė ėshtė i pastėr, pastrues, ai nga veteja largon ndytėsirėn dhe nuk del nga kjo pamje vetėm nėse bie nė tė fėlliqėsirė qė ndikon nė tė dhe ndryshon njėrėn nga kėto tri cilėsi: shijėn, aromėn, ose ngjyrėn, atėherė bėhet i papastėr dhe nuk lejohet pastrimi me tė.

Dobitė:

-Uji nė origjinė ėshtė i pastėr edhe nėse bie nė tė ndytėsirė derisa nuk ka ndryshuar shijen, ose ngjyrėn, ose aromėn.

-Pastėrtia e ujit tė detit dhe lejimi i pastrimit me tė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://mujahideen.albanianforum.net
 
Nga dispozitat e pastėrtisė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Thirrja Islamike :: Mesimi I Perditshem-
Kėrce tek: