Thirrja Islamike

Selam Alekum Vellazun e Motra Mir Se Erdhet Ne Forum Thirrja Islamike Ne Ket Forum Dot Gjeni Video Ligjerata Filma Nga Mujahideen e Shum Gjera Tjera Po Ashtu Mudeni Ta Nidgjoni RAdio Pendimi 24 Ore Online Ju Deshiroj Te Kaloni Qaste Sa Ma Te Bukura
 
ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Tė dish rėndėsinė e grave

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Pejonalija
Admin
avatar

Numri i postimeve : 114
Age : 37
Registration date : 26/10/2007

MesazhTitulli: Tė dish rėndėsinė e grave   Sun Oct 28, 2007 6:14 am

Tė dish rėndėsinė e grave
Prof. Halid Ebu El-Fadl
Nga Prof. Halid Ebu El-Fadl
</SPAN></I>


</SPAN></I>


Kur imam Zuhriu, njė dijetar i famshėm i Sunetit (traditės profetike) i shprehu Kasim ibn Muhamedit (dijetar nė fushėn e Kuranit) dėshirėn pėr tė marrė dije, Kasimi e kėshilloi t’i bashkohej asamblesė sė njė juristeje shumė tė njohur muslimane, Amara bint Er-Rahman. Imam Zuhriu e ndoqi asamblenė e saj dhe mė vonė e pėrshkroi si njė ‘oqean njohurish pa brigje’. Dhe nė tė vėrtetė, Amara kaloi nėpėr duar njė sėrė dijetarėsh me famė, si Ebu Bekr Muhamed Hazama dhe Jahja ibn Seidi.Amara nuk ishte njė mutacion nė historinė islame, pasi ajo i bashkangjitet zinxhirit tė gjatė tė transmetueseve tė diturisė, duke filluar qė nga Aishja, gruaja e Profetit a.s. Njė numėrim konservativ do tė nxirrte nė pah sė paku 2500 gra juriste mė njohuri tė jashtėzakoshme, transmetuese hadithesh dhe poete tė shkėlqyera nėpėr historisė islame. </SPAN>


</SPAN>


Kjo ndodhte atėherė, ndėrsa tani mezi gjen qoftė dhe njė juriste tė vetme muslimane. Gratė thuajse mungojnė fare nė Islamin publik dhe nė jetėn intelektuale. Nė shumė xhami gjen aktiviste tė zonjat muslimane por shumė pak shkrimtare mbresėlėnėse si Zejneb el-Gazali. Por tė gjitha kėto janė pėrjashtime. Zor se mund tė gjesh njė grua qė tė mbajė leksion nė njė audiencė tė pėrzier pėr ndonjė ēėshtje gjini-asnjėanėse, siē ėshtė kamata pėrshembull. Ndėrkohė qė gjen plot gra muslimane profesioniste nė ēdo fushė tė jetės, ėshtė shumė e vėshtirė tė shohėsh ndonjėrėn prej tyre nė bordet e qendrave islame apo nė pozita drejtuese. </SPAN>


</SPAN>


Ka njė sėrė arsyesh qė kanė ēuar nė kėtė gjendje alarmante. Njė arsye veēanėrisht shqetėsuese ėshtė qėndrimi nėnvlerėsues qė ka infektuar shumė burra muslimanė. Tė rrallė janė ata qė mund tė pėlqejnė tė udhėzohen apo mėsohen nga gratė. Burrat muslimanė nė Amerikėn e Veriut dhe nė vende tė tjera po ushqejnė njė ndjenjė fobie ndaj grave, qė herė pas here tenton t’i largojė gratė nga konferencat, takimet, tubimet e madje dhe nga xhamitė.” </SPAN>


</SPAN>


Allahu e bekoftė Fatime bint Keisin, e cila me njė vendosmėri tepėr tė madhe polemizoi me haztreti Omerin dhe hazreti Aishen mbi njė ēėshjte ligjore dhe nuk pranoi tė ndryshonte mendim. Kemi dhe Umu Jekabin, e cila pasi dėgjoi Abdullah ibn Mesudin tek sqaronte njė ēėshtje ligjore, iu drejtua me njė mirėbesim tek vetja: “E kam lexuar gjithė Kuranin dhe askund nuk kam gjetur njė sqarim tė tillė.”</SPAN>


</SPAN>


E vėrteta ėshtė se Islami as nuk i kufizon gratė nė sferėn private dhe as nuk u jep burrave superioritet nė jetėn publike apo atė private. Po tė kėrkosh do tė gjesh se kulturat greke dhe ato romake qė i paraprijnė qytetėrimit Islam, nuk nxorrėn as edhe njė femėr tė famshme, filozofe apo juriste. Ngjashėm me kėtė, deri nė vitet 1700, nė Evropė nuk doli as edhe njė femėr e vetme e shquar nė fushėn shoqėrore, politike apo atė ligjore. Ndėrsa nė Islam ndodhi krejtėsisht e kundėrta nė ēdo aspekt, aq sa vetė hazreti Omeri mbikqyrjen e tregut tė Medines ia kishte besuar Shafa bint Abdullahut. Mė tepėr se kaq, historia islame ėshtė e mbushur plot me figura tė shquara, profesoresha qė u kanė dhėnė mėsim juristėve me emėr. </SPAN>


</SPAN>


Ndėrsa ne sot, dhe ėshtė pėr t’u trishtuar, i kemi kthyer gratė nė kohėn paraislamike, duke i pėrjashtuar nga jeta dhe aktiviteti publik. Njė dijetar i kohėve tė fundit, Muhamed Gazali, e pėrshkroi kėtė fenomen si ‘mbėrritja e fikut beduin’. Me tė nėnkuptonte se kultura e botės bashkėkohore vėrtitet mėNė traditėn profetike gjejmė se profeti a.s i ndihmonte gratė nė punėt e shtepisė. Por shumica e dijetarėve bashkėkohorė, as qė kanė patur mirėsinė t’u drejtohen burrave se kjo lloj veprimtarie, si njė dorė mė shumė nė familje, jo vetėm qė ėshtė e pėlqyeshme, por madje dhe e kėrkuar nė disa rrethana. Shumė burra kėnaqėn apo dėfrehen me mohimin e njė gjėje tė tillė dhe pėrzgjedhin gjithė intuziazėm prej sunetit atė qė u pėrshtatet mė mirė interesave tė tyre. </SPAN>

Dihet se grave si Aishja, Ume Seleme, Lejla bint Kasim, Esma bint Ebu Bekėr, Kaula bint Umu Darda dhe shumė tė tjerave, u ėshtė besuar ruajtja dhe transmetmi i njė tė katėrtės sė fesė.</SPAN>
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://mujahideen.albanianforum.net
 
Tė dish rėndėsinė e grave
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Thirrja Islamike :: Gruaja dhe Familja nė Islam-
Kėrce tek: