Thirrja Islamike

Selam Alekum Vellazun e Motra Mir Se Erdhet Ne Forum Thirrja Islamike Ne Ket Forum Dot Gjeni Video Ligjerata Filma Nga Mujahideen e Shum Gjera Tjera Po Ashtu Mudeni Ta Nidgjoni RAdio Pendimi 24 Ore Online Ju Deshiroj Te Kaloni Qaste Sa Ma Te Bukura
 
ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Pergjigje Ndaj 7 Pyetjeve Mbi Islamin

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Pejonalija
Admin
avatar

Numri i postimeve : 114
Age : 37
Registration date : 26/10/2007

MesazhTitulli: Pergjigje Ndaj 7 Pyetjeve Mbi Islamin   Sun Oct 28, 2007 6:01 am

Te bisedosh sot me nje musliman apo jomusliman do veresh se dine shume pak rreth islamit dhe ne pergjithsi ato qe dine jane te pasakta duke filluar nga gjerat me elemtare.Duke endur ne internet lexova nje artikull inshallah te dobishem per cdo njeri qe kerkon te dije dicka rreth islamit.

1.Ēka ėshtė Islami?Fjala “Islam” ėshtė njė fjalė Arabe qė do tė thotė “t'ia nėnshtrosh dhe dorėzosh vullnetin tėnd Zotit tė Gjithfuqishėm”. Fjala e ka tė njėjtėn rrėnjė sikurse fjala Arabe “selam”, qė do tė thotė paqe. Ndryshe nga emrat qė pėrdoren pėr fetė tjera, siē janė Budizmi, Hinduismi dhe Krishterimi, emri pėr fenė Islame ėshtė shpallur nga Zoti dhe bart njė domethėnie tė thellė shpirtėrore – vetėm duke ia nėnshtruar vullnetin personal Zotit tė Gjithfuqishėm njeriu mund tė arrijė paqen e vėrtetė ne kėtė jetė dhe nė Jetėn e Pėrtejme. Islami na mėson se fillimisht tė gjitha fetė e kanė pasur porosinė esenciale tė njėjtė – nėnshtrimi me tėrė qenien ndaj vullnetit tė Zotit dhe adhurimi i Tij dhe vetėm i Tij. Pėr kėtė arsye Islami nuk ėshtė fe e re, por ėshtė e njėjta e Vėrtetė Finale e shpallur qė Zoti ua shpalli tė gjithė pejgamberėve, pėrfshirė Nuhun (Noa), Ibrahimin (Abrahamin), Musain (Moisiun) dhe Isain (Jezusin).2.Kush janė muslimanėt?Fjala Arabe “Musliman” do tė thotė “dikush qė i nėnshtrohet vullnetit tė Allahut”. Porosia e Islamit ėshtė e destinuar pėr tėrė botėn dhe kushdo qė e pranon kėtė porosi bėhet musliman. Disa njerėz gabimisht mendojnė se Islami ėshtė vetėm njė fe pėr Arabėt, por asgjė s’mund tė jetė mė larg nga e vėrteta, meqė nė tė vėrtetė mbi 80% e muslimanėve tė botės s’janė Arabė! Edhe pse shumica e Arabėve janė muslimanė, ka edhe Arabė tė cilėt janė tė Krishterė, Ēifutė dhe ateistė. Nėse shikohet nė popujt e ndryshėm tė cilėt jetojnė nė botėn muslimane – prej Nigerisė deri te Bosnja dhe prej Marokos deri te Indonezia – ėshtė mjaft lehtė tė shihet se muslimanėt vijnė nga raca, grupe etnike dhe nacionalitete tė ndryshme. Prej fillimit, Islami kishte njė porosi universale pėr tė gjithė njerėzit. Kjo mund tė shihet nė faktin se disa Shoqėrues tė hershėm tė pejgamberit Muhamed nuk ishin vetėm Arabė, por poashtu Persianė, Afrikanė dhe Romakė Bizantinė. Tė qenit musliman nėnkupton pranim tė plotė dhe dėgjueshmėri aktive ndaj vullnetit tė shpallur tė Zotit tė Gjithfuqishėm. Muslimani ėshtė njė person i cili lirshėm pranon qė besimet, vlerat dhe dogmėn t’i bazojė nė vullnetin e Zotit tė Gjithfuqishėm. Nė tė kaluarėn, edhe pse sot nuk shihet edhe aq, fjala “Muhamedan” shpesh ėshtė perdorur si emėrtim pėr muslimanin. Ky emėrtim ėshtė njė term i gabuar dhe ėshtė rezultat i njė shtrembėrimi tė bėrė qėllimisht ose i injorancės sė plotė. Njė prej arsyeve pėr idenė e gabuar ėshtė ajo se Evropianėt pėr shekuj qenė mėsuar se muslimanėt e kanė adhuruar pejgamberin Muhamed nė mėnyrė tė njėjtė siē e adhuruan tė Krishterėt Jezusin. Kjo absolutisht s’ėshtė e vėrtetė, meqė muslimanit nuk i ėshtė e lejuar qė tė adhurojė ndonjė apo ēfarėdo qoftė veē Zotit tė Gjithfuqishėm.3. Kush ėshtė Allahu?Shumė shpesh mund tė dėgjohet fjala Arabe “Allah” duke u pėrdorur nė lidhje me Islamin. Fjala “Allah” ėshtė thjesht fjala Arabe pėr Zotin e Gjithfuqishėm, dhe ėshtė po e njėjta fjalė e cila pėrdoret nga tė Krishterėt dhe Ēifutėt qė flasin Arabisht. Nėse merret pėrkthimi Arab i Biblės, do tė shihet se fjala “Allah” pėrdoret aty ku fjala “Zot” pėrdoret nė Shqip. Nė tė vėrtetė, fjala Arabe pėr Zotin e Gjithfuqishėm, “Allah”, ėshtė majft e ngjashme me fjalėn pėr Zot ne gjuhėt e tjera Semite – pėr shembull, fjala hebreje pėr Zot ėshtė “Elah”. Pėr shkaqe tė ndryshme, disa joMusliman gabimisht mendojnė se muslimanėt adhurojnė njė Zot tjetėr pos Zotit tė Moisiut, Abrahamit dhe Jezusit. Sigurisht se ky nuk ėshtė rasti, meqė monoteizmi i pastėr Islam thėrret tė gjithė njerėzit qė tė adhurojnė Zotin e Noas, Abrahamit, Moisiut, Jezusit dhe tė gjithė pejgamberėve tjerė.4. Kush ėshtė Muhamedi?Pejgamberi i fundit qė Zoti ia dėrgoi njerėzimit ishte pejgamberi Muhamed. Muhamedi shpjegoi, interpretoi dhe jetoi mėsimet e Islamit. Pejgamberi Muhamed ėshtė mė i madhi nga tė gjithė pejgamberėt pėr shumė arsye, por kryesisht pėr shkak se rezultatet e misionit tė tij kanė sjellur mė shumė njerėz nė besimin e pastėr nė njė Zot se ēdo pejgamber tjetėr. Ndonėse komunitetet tjera fetare pohojnė se besojnė nė njė Zot, gjatė kohės ata i kanė bastarduar besimet e tyre duke i marrė pejgamberėt dhe shenjtėt e tyre si ndėrmjetėsues me Zotin e Gjithfuqishėm. Disa fe besojnė se pejgamberėt e tyre janė manifestime tė Zotit, “Inkarnim i Zotit” ose “Biri i Zotit”. Tė gjitha kėto ide false ēuan deri nė adhurimin e krijesės nė vend tė Krijuesit, gjė qė kontribuoi nė praktikimin e idhujtarisė sė besimit se Zotit tė Gjithfuqishėm mund t’i afrohet pėrmes ndėrmjetėsuesve. Me qėllim qė tė ruajė nga kėto pavėrtetėsi, pejgamberi Muhamed gjithmonė theksonte se ai ishte vetėm njė qenie njerėzore i ngarkuar me predikimin e porosisė sė Zotit. Ai i mėsoi muslimanėt qė t’i referoheshin atij si “i Dėrguar i Allahut dhe Rob i Tij”. Pėr muslimanėt, Muhamedi ėshtė shembulli mė i lartė pėr tė gjithė njerėzit – ai ishte pejgamber shembullor, burrėshtetas, udhėheqės ushtarak, sundues, mėsues, fqinj, bashkėshort, baba dhe shok. Ndryshe nga pejgamberėt dhe tė dėrguarit tjerė, pejgamberi Muhamed jetoi nė driten e plotė tė historisė. Muslimanėve nuk iu duhet qė tė kenė “besim” se ai ka ekzistuar dhe se mėsimet e tija janė ruajtur – ata e dinė se kjo ėshtė fakt. Edhe atėherė kur pasuesit e tij ishin tė paktė, Zoti i Gjithfuqishėm e informoi se ai ėshtė dėrguar si mėshirė pėr njerėzimin. Pėr arsye se njerėzit kishin shtrembėruar apo harruar porosinė e Zotit, Zoti e mori mbi Vete qė ta mbrojė porosinė qė iu shpall Muhamedit. Kjo pėr atė se Zoti i Gjithfuqishėm premtoi qė mos tė dėrgojė lajmėtar tjetėr pas tij. Meqenėse tė gjithė pejgamberėt e Zotit kanė predikuar porosinė e Islamit – d.m.th. nėnshtrimin ndaj vullnetit tė Zotit dhe adhurimin e Tij – Muhamedi faktikisht ėshtė pejgamberi i fundit i Islamit, jo i pari.5. Ēfarė janė Mėsimet e Islamit?Baza e dogmės Islame ėshtė besimi nė njėsinė e Zotit. Kjo do tė thotė tė besosh se ėshtė vetėm njė Krijues dhe Furnizues i ēdo gjėje nė univers, dhe se asgjė s’ėshtė hyjnore apo e denjė pėr adhurim pėrveē Tij. Tė besosh nė njėsinė e Zotit do tė thotė shumė mė shumė se thjesht tė besosh se ėshtė “Njė Zot” – pėrkundėr dy, tre apo katėr. Janė disa fe qė pohojnė besimin nė “Njė Zot” dhe besojnė se pėrfundimisht ekziston vetėm njė Krijues dhe Furnizues i universit. Mirėpo, Islami, jo vetėm qė insiston nė kėtė, por poashtu refuzon pėrdorimin e fjalėve si “Zot” dhe “Shpėtimtar” pėr ndonjė pėrveē Zotit tė Gjithfuqishėm. Islami poashtu refuzon pėrdorimin e tė gjithė ndėrmjetėsuesve nė mes Zotit dhe njeriut, dhe insiston qė njerėzit t’i afrohen Zotit drejtpėrdrejt dhe ta kufizojnė adhurimin vetėm nė Tė. Muslimanėt besojnė se Zoti i Gjithfuqishėm ėshtė Pėrdėllyes, don dhe ėshtė i mėshirshėm. Esenca e tė pavėrtetės ėshtė pohimi se Zoti nuk mund tė pėrballet dhe t’i falė krijesat e Tij drejtpėrdrejt. Duke ritheksuar barrėn e mėkatit, si dhe pohimi se Zoti s’mund t’i falė mėkatet drejtpėrdrejt, fetė e rrejshme mėtojnė qė t’i dėshprojnė njerėzit nga mėshira e Zotit. Pasi qė ata tė jenė bindur se s’mund t’i afrohen Zotit drejtpėrdrejt, njerėzit mund tė ēorientohen duke iu kthyer/lutur zotave tė rrejshėm pėr ndihmė. Kėta “zota tė rrejshėm” mund tė marrin forma tė ndryshme, siē janė shenjtėt, engjėjt, apo dikush i cili besohet tė jetė “Bir i Zotit” apo “Inkarnim i Zotit”. Gati nė ēdo rast, njerėzit tė cilėt adhurojnė, luten apo kėrkojnė ndihmė prej njė zoti tė rrejshėm nuk e konsiderojnė apo thėrrasin atė “zot”. Ata pohojnė besimin nė Njė Zot Suprem, por pohojnė edhe atė se u luten dhe i adhurojnė tė tjerėt krahas Zotit vetėm qė t’i afrohen Atij mė afėr. Nė Islam, ekziston nje dallim i qartė nė mes Krijuesit dhe tė krijuares. Nuk ka dykuptimėsi nė hyjni – ēdo gjė qė ėshtė e krijuar nuk vlen qė tė adhurohet dhe vetėm Krijuesi ėshtė i denjė qė tė adhurohet. Disa fe gabimisht besojnė se Zoti ėshtė bėrė pjesė e krijimit tė Tij, dhe kjo i ka shtyrė njerėzit tė besojnė se ata mund tė adhurojnė diēka tė krijuar me qėllim qė ta arrijnė Krijuesin e tyre.Muslimanėt bėsojnė se edhe pse Zoti ėshtė unik dhe pėrtej tė kuptuarit – Ai nuk ka “Bir”, ortak apo ndihmues. Sipas besimit musliman, Zoti i Gjithfuqishėm “nuk lind e as s’ėshtė i lindur” – as nė kuptim tė plotė tė fjalės, as nė mėnyrė alegorike, metaforike, fizikisht apo meta-fizikisht – Ai ėshtė absolutisht unik dhe i pėrjetshėm. Ai kontrollon ēdo gjė dhe ėshtė nė mėnyrė tė pėrsosur i aftė qė tė vendosė mėshirėn dhe faljen e Tij tė pakufishme ndaj kujtdoqoftė qė Ai e zgjedh. Kjo ėshtė ajo pėrse Ai quhet i Gjithfuqishmi dhe mė i Mėshirshmi. Zoti e ka krijuar universin pėr njeriun, dhe si i tillė dėshiron ēdo tė mirė pėr qeniet njerėzore. Ēdo gjė nė univers muslimanėt e shohin si shenjė tė aftėsisė krijuese dhe dashamirėsisė sė Zotit tė Gjithfuqishėm. Poashtu, besimi nė njėsinė e Zotit nuk ėshtė thjesht njė koncept metafizik. Ėshtė njė besim dinamik qė ndikon nė pikėpamjen e njeriut ndaj njerėzimit, shoqėrisė dhe tė gjitha aspekteve tė jetės. Si njė pėrfundim logjik ndaj besimit Islam nė njėsinė e Zotit, ėshtė besim nė njėsinė e njerėzimit dhe humanitetit.6. Ē’ėshtė Kur’ani?Ai ėshtė shpallja finale e vullnetit tė Zotit tė Gjithfuqishėm ndaj tėrė njerėzimit, e cila qe bartur pėrmes engjėllit (Xhibril), nė Arabisht, deri te pejgamberi Muhamed nė fjalėt dhe domethėnien e saj tė plotė. Kur’ani u qe transmetuar shoqėruesve tė pejgamberit, tė cilin ata e mėsuan pėrmendsh tekstualisht, dhe i cili ka qenė recituar publikisht dhe vazhdimisht nga ata dhe pasardhėsit e tyre deri nė ditėt e sotme. Shkurtimisht, Kur’ani ėshtė libri i udhėzimit prej Zotit par exellence. Kur’ani ende mėsohet pėrmendsh dhe mėsohet nga miliona njerėz. Gjuha e Kur’anit, Arabishtja, ende ėshtė gjuhė e gjallė pėr miliona njerėz, pra ndryshe nga shkrimet e feve tė tjera, Kur’ani ende lexohet nė gjuhėn origjinale tė tij nga miliona njerėz. Kur’ani ėshtė mrekulli e gjallė nė gjuhėn Arabe; dhe dihet se ėshtė i paimitueshėm nė stilin e tij, formėn dhe ndikimin shpirtėror. Shpallja e fundit e Zotit ndaj njerėzimit, Kur’ani, i qe shpallur pejgamberit Muhamed gjatė periudhės 23 vjeēare. Kur’ani, nė kontrast me shumė libra tjerė fetarė, ka qenė gjithmonė i menduar si Fjalė e Zotit nga ata qė besonin nė tė, d.m.th. nuk ka qenė diēka e dekretuar nga njė kėshill fetar shumė vite pasi ka qenė shkruar. Poashtu, Kur’ani ka qenė recituar publikisht para komuniteteve muslimane dhe joMuslimane gjatė jetės sė pejgamberit Muhamed. I tėrė Kur’ani poashtu qe shkruar plotėsisht gjatė jetės sė Pejgamberit, dhe njė numėr i shoqėruesve tė pejgamberit e mėsuan pėrmendsh tėrė Kur’anin fjalė-pėr-fjalė ashtu siē ishte shpallur. Pra, ndryshe nga shkrimet tjera, Kur’ani gjithmonė ka qenė nė duart e besimtarėve tė rėndomtė, gjithmonė ėshtė menduar tė jetė fjalė e Zotit, dhe pėr shkak tė mėsimit pėrmendsh tė pėrhapur ka qenė ruajtur nė mėnyrė tė pėrsosur. Nė lidhje me mėsimet e Kur’anit – ėshtė njė shkresė universale dhe i adresohet tėrė njerėzimit, dhe jo ndonjė fisi tė veēantė apo “njerėzve tė zgjedhur”. Porosia qė ai na e sjellė s’ėshtė asgjė e re, por e njėjta porosi e tė gjithė pejgamberėve – nėnshtroju Zotit tė Gjithfuqishėm dhe adhuroje vetėm Atė. Si e tillė, shpallja e Zotit nė Kur’an fokusohet nė tė mėsuarit qenieve njerėzore rėndėsinė e tė besuarit nė njėsinė e Zotit dhe inkuadrimit tė jetėve tė tyre rreth udhėzimit qė Ai solli. Veē kėsaj, Kur’ani pėrmban rrėfime tė pejgamberėvė tjerė, siē janė Abrahami, Noa, Moisiu dhe Jezusi, si dhe shumė urdhėra dhe ndalesa nga Zoti. Nė kohėn moderne nė tė cilėn shumė njerėz kanė rėnė nė dyshim, dėshpėrim shpirtėror dhe “korrektėsi politike”, mėsimet Kur’anore ofrojnė zgjidhje ndaj zbrazėtires sė jetėve tona dhe trazirave qė e kanė kapluar botėn sot.7. Si e shikojnė muslimanėt natyrėn e njeriut, qėllimin e jetės dhe Jetėn e Pėrtejme?Nė Kur’anin e shenjtė, Zoti i mėson qeniet njerėzore se ata janė krijuar me qėllim qė ta adhurojnė Atė, dhe se baza e tėrė adhurimit tė vėrtetė ėshtė tė qenit i vetėdijshėm pėr Zotin. Meqenėse mėsimet e Islamit i pėrfshijnė tė gjitha aspektet e jetės dhe etikės, tė qenit i vetėdijshėm pėr Zotin inkurajohet nė tė gjitha ēėshtjet njerėzore. Islami e bėn tė qartė atė se tė gjitha veprat njerėzore janė akte tė adhurimit nėse ato bėhen vetėm pėr Zotin dhe nė pajtueshmėri me Ligjin e Tij hyjnor. Si i tillė, adhurimi nė Islam nuk ėshtė i kufizuar nė rituale fetare. Mėsimet Islame shėrbejnė si mėshirė dhe shėrim pėr shpirtin njerėzor, dhe vetitė siē janė nėnshtrimi, sinqeriteti dhe lėmosha janė fort tė inkurajuara. Pėr mė tepėr, Islami dėnon fodullėkun dhe vetėkėnaqėsinė, meqė Zoti i Gjithfuqishėm ėshtė i vetmi gjykatės i ndershmėrisė sė njeriut. Qeniet njerėzore nuk besohet tė jenė trashėgimisht mėkatare, por shihen si barazisht tė afta pėr tė keqen dhe tė mirėn. Islami poashtu na mėson se besimi dhe veprat shkojnė sė bashku. Zoti u ka dhėnė njerėzve vullnet tė lirė, dhe masė pėr besimin e njeriut janė veprat dhe punėt. Mirėpo, qeniet njerėzore janė krijuar tė dobėta dhe rregullisht bienė nė mėkat. Kjo ėshtė natyra e qenieve njerėzore e krijuar nga Zoti nė Urtėsinė e Tij, dhe nuk ėshtė trashėgimisht e “bastarduar” apo e nevojitur pėr riparim. Kjo sepse bulevardi i pendimit ėshtė gjithmonė i hapur ndaj tė gjitha qenieve njerėzore, dhe Zoti i Gjithfuqishėm e do mėkatarin pendestar mė shumė sesa atė i cili nuk bėn mėkat fare. Njė balancim i mirėfilltė i jetės Islame vendoset duke pasur frikė tė shėndoshė ndaj Zotit, si dhe besim tė sinqertė nė mėshirėn e Tij tė pafund. Jeta pa frikė ndaj Allahut ēon nė mėkat dhe mosbindje, derisa tė besuarit se kemi mėkatuar aq shumė sa qė Zoti nuk do tė na fal ēon vetėm nė dėshpėrim. Nė dritėn e kėsaj, Islami mėson se: vetėm tė humburit e humbin shpresėn nė Mėshirėn e Zotit tė tyre. Pėr mė tepėr, Kur’ani i shenjtė, qė i qe shpallur pejgamberit Muhamed, pėrmban njė pjesė tė madhe tė mėsimeve nė lidhje me Jetėn e Pėrtejme dhe Ditėn e Gjykimit. Pėr kėtė shkak, muslimanėt besojnė se tė gjitha qeniet njerėzore pėrfundimisht do tė gjykohen nga Zoti pėr besimet dhe veprat ne jetėn e tyre tokėsore. Nė tė gjykuarit e qenieve njerėzore, Zoti i Gjithfuqishėm do tė jetė i Mėshirshėm dhe i Drejtė, dhe njerėzit do tė gjykohen vetėm pėr atė qė ata kanė pasur mundėsi. Mjafton tė thuhet se Islami mėson qė jeta ėshtė sprovė, dhe se tė gjitha qeniet njerėzore do tė japin llogari para Zotit. Besimi i sinqertė nė Jetėn e Pėrtejme ėshtė ēelės pėr tė udhėhequr njė jetė dhe moral tė balancuar. Pėrndryshe, jeta shiqohet si njė fund nė vete, i cili nxit qeniet njerėzore tė bėhen mė vetiake, materialistike dhe tė pamoralshme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://mujahideen.albanianforum.net
 
Pergjigje Ndaj 7 Pyetjeve Mbi Islamin
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Thirrja Islamike :: Pyetje-Pėrgjigjėje-
Kėrce tek: