Thirrja Islamike

Selam Alekum Vellazun e Motra Mir Se Erdhet Ne Forum Thirrja Islamike Ne Ket Forum Dot Gjeni Video Ligjerata Filma Nga Mujahideen e Shum Gjera Tjera Po Ashtu Mudeni Ta Nidgjoni RAdio Pendimi 24 Ore Online Ju Deshiroj Te Kaloni Qaste Sa Ma Te Bukura
 
ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 NJĖ NJERI BESIMTAR DHE PALLATI

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Pejonalija
Admin
avatar

Numri i postimeve : 114
Age : 37
Registration date : 26/10/2007

MesazhTitulli: NJĖ NJERI BESIMTAR DHE PALLATI   Sun Oct 28, 2007 5:40 am

NJĖ NJERI BESIMTAR DHE PALLATI


Pavarėsisht nga ngjarjet e mbinatyrshme dhe mrekullitė qė pėrjetuan, Faraoni dhe paria e tij iu kundėrvunė Musait. Ata insistuan nė mohimin e sė vėrtetės, pėr shkak tė arrogancės dhe kryeneēėsisė sė tyre dhe shkuan aq larg sa tė pohonin se Musai ishte magjistar i cili shfaqi njė magji. Pėr mė tepėr, ata sajuan plane tė reja qė Musai dhe pasuesit e tij t’iu nėnshtroheshin torturave edhe mė tė vrazhda dhe shtypjes:

Dhe padyshim qė Ne dėrguam Musain me Shenjat Tona dhe me autoritet tė qartė te Faraoni, Hamani dhe Karuni, por ata e quajtėn dhe i thanė: “Magjistar gėnjeshtar!” Pastaj, kur ai u solli atyre tė vėrtetėn nga Ne, thanė: “Vrisni bijtė e atyre qė besojnė me tė dhe lini gjallė gratė e tyre,” por pėrbetimet e mosbesimtarėve s’janė veēse tė kota e nė humbje! Faraoni tha: “Mė lini mua ta vras Musain dhe le tė thėrras Zotin e tij (t’mė ndalojė)! Kam frikė se ai do t’ju ndėrrojė juve fenė tuaj ose se ai mund tė bėj qė tė pėrhapet nė tokė e keqja dhe ligėsitė!” Musai tha: “Padyshim qė unė jam mbėshtėtur tek Zoti im dhe tek Zoti juaj qė tė mė mbrojė nga ēdo kryeneē qė nuk beson nė Ditės e Llogarisė!” (Kur’an, 40:23-27)

Faraoni kishte pėr qėllim tė vriste Musain. Ai ishte i pėrkushtuar tė parandalonte vendosjen e njė rendi tė ri nė tokėn e Egjiptit qė do tė pengonte pasurimin e tij tė mėtejshėm. Poqese Musai do tė arrinte mė shumė pushtet, Faraoni s’do tė ishte nė gjendje tė sundonte popullin e Egjiptit ashtu si dėshironte ai. Pėr kėtė arsye ai u pėrpoq tė arsyetonte vrasjen e Musait duke sugjeruar se qėllimet e Musait ishin jashtėzakonisht tė liga. Megjithatė, aty u paraqit njė njeri nga familja e Faraonit, i cili pėrkrahu Musain dhe kundėrshtoi mizoritė e Faraonit:

Dhe njė njeri besimtar nga familja e Faraonit, i cili e fshihte besimin e tij, tha: “A do tė vrisni njė njeri sepse thot: “Zoti im ėshtė Allahu” dhe tashmė ju ka ardhur me shenja e tregues tė qartė nga Zoti juaj? Edhe nėse ai ėshtė gėnjeshtar, mbi tė do tė jetė gjynahi i gėnjeshtrės sė tij; por nėse po e thot tė vėrtetėn, atėherė mbi ju do tė bjerė nga ai dėnim tė cilin ai ju premton. Vėrtetė qė Allahu nuk e udhėzon atė qė ėshtė gėnjeshtar i shfrenuar e i papėrmirsueshėm! O njerėzit e mi! I juaji ėshtė mbretėrimi kėtė ditė, ju jeni mė tė lartėt nė tokė. Por kush do tė na shpėtojė ne nga Ndėshkimi i Allahut nėse bie mbi ne? “
Faraoni u tha: “Unė ju tregoj juve vetėm atė qė unė e shoh tė drejtė dhe unė ju udhėzoj vetėm nė rrugėn e qeverisjes sė drejtė!” Dhe ai qė besoi tha: “O njerėzit e mi! Me tė vėrtetė qė kam frikė pėr ju njė pėrfundim si ajo dita e shkatėrrimit tė popujve tė shumtė (nė kohėt e para)!” Si fati i popullit tė Nuhut, dhe Aadit, dhe Themudit edhe i atyre qė erdhėn pas tyre. Dhe Allahu nuk dėshiron asnjė padrejtėsi pėr robėrit e Tij. O njerėzit e mi! Me tė vėrtetė qė kam frikė pėr ju Ditėn nė tė cilėn do tė jetė thirrja e pėrbashkėt (midis banorėve tė Xhehenemit dhe banorėve tė Xhennetit).” Njė Ditė kur do tė ktheni shpinėn dhe do t’ia mbathni duke mos pasur asnjė mbrojtės prej Allahut. Dhe cilindo qė e humb Allahu, pėr tė nuk ka udhėzues. Dhe me tė vėrtetė qė juve ju erdhi Jusufi nė kohėn e shkuar me tregues tė qartė por ju nuk pushuat sė dyshuari nė atė qė ai ua solli, derisa kur ai vdiq, ju thatė: “Asnjė tė dėrguar nuk do tė ēojė Allahu pas tij.” Kėshtu pra Allahu i humbet rrugėn atij i cili ėshtė i shfrenuar dhe mosbesues (qė dyshon nė Njėsinė e Allahut).
Ata qė kundėrshtojnė Shenjat e Allahut pa u ardhur atyre asnjė dije e provė, kjo ėshtė mjaftė e urryer dhe e neveritur tek Allahu dhe pėr ata qė besojnė. Kėsisoj pra, Allahu vulos zemrėn e ēdo tirani kryelartė (kėshtuqė ata nuk mund ta drejtojnė veten nė Udhėn e Drejtė). (Kur’an, 40:28-35)

Paralajmėrimi qė iu bė nga ky njeri besimtar i pallatit nuk pat ndonjė ndikim tek Faraoni, zemra e tė cilit ishte mbushur pėrplot arrogancė dhe ishte e verbėruar nga mohimi. Pėr t’i paraqitur fjalėt e tij si tė kota, ai u pėrpoq qė tė tallej me kėtė Musliman i cili ia kishte tėrhekur vėrejtjen atij dhe gjithė popullit tė Egjiptit. Faraoni iu drejtua ndihmėsit tė tij Hamanit me ironi, duke i kėrkuar atij qė tė ndėrtonte njė kullė:

E Faraoni tha: “O Haman! Ndėrto pėr mua njė kullė qė tė mund tė arrijė rrugėt, rrugėt e qiejve dhe tė mund tė shoh Zotin e Musait, por unė me tė vėrtetė e quaj atė gėnjeshtar”. Kėshtu pra, nė sytė e Faraonit u bė joshėse dhe si e drejtė e liga e punėve tė tij dhe ai qe i ndaluar nga Udha e Drejtė. Dhe qėllimi dhe betimi i Faraonit nuk ēoi veēse nė humbje e shkatėrrim. (Kur’an, 40:36-37)

Faraonit kishte pėr qėllim qė tė rimerrte kontrollin thjeshtė duke u tallur. Ai nuk e kishte kuptuar rėndėsinė e porosisė, domethėnė, ekzistencėn dhe njėsinė e Zotit, qė iu pėrcoll nga Musai. Faraoni mendonte se Musai po sugjeronte se Zoti ishte lart nė qiell dhe mendonte se asgjė nuk mund tė shihej prej atje me tė hipur atje. Duke u bazuar nė kėtė kusht (premisė) ai mbėshteti mohimin e asaj qė Musai i pėrcolli.
Duke e kuptuar mėnyrėn e tė menduarit tė gabueshėm tė Faraonit, besimtari nga familja e Faraonit, i cili e kishte mbajtur tė fshehtė besimin e tij, filloi qė t’ia shpjegoj ekzistencėn e Zotit dhe tė jetės sė pėrjetshme Faraonit dhe njerėzve tė tij. Ai i paralajmėroi ata pėr mundimet/vuajtjet e pafund. Ai i thirri ata nė rrugėn e drejtė dhe iu lut atyre qė ta ndjekin atė:

Njeriu qė besoi tha: “O njerėzit e mi! Mė ndiqni mua, unė do t’ju udhėzoj nė rrugėn e drejtimit tė drejtė! O njerėzit e mi! Nuk ka dyshim se kjo jetė e kėsaj bote nuk ėshtė veēse njė kėnaqėsi e shpejtė dhe e pėrkohshme, dhe sigurisht se Jeta e Fundit, ajo ėshtė banesa qė do tė mbetet pėrgjithmonė. Kushdo qė bėn njė vepėr tė keqe, nuk do tė shpėrblehet veēse me njė tė tillė si ajo dhe kushdo qė bėn vepėr tė mire e tė drejtė, qoftė burrė apo grua duke qenė besimtar i vėrtetė, tė tillėt do tė hyjnė nė Xhennet nė tė cilin do t’u shėrbehet me tė gjitha tė mirat pa masė e pa kufi. O njerėzit e mi! Si ėshtė kjo? Unė ju ftoj nė shpėtim, ndėrsa ju mė ftoni nė Zjarr! Ju mė ftoni tė mohoj Allahun dhe tė bashkoj me Tė tė tjerė nė adhurim pėrkrah Tij, gjė pėr tė cilėn unė nuk kam asnjė dije. Dhe unė ju ftoj tek i Gjithėfuqishmi, gjithnjė Falės i Madh. Nuk ka dyshim se ju mė ftoni mua tė adhuroj njė i cili s’mund t’i pėrgjigjet lutjes sime nė kėtė botė apo nė Jetėn e Fundit. Dhe kthimi ynė do tė jetė tek Allahu dhe padyshim se tė larguarit prej rrugės sė drejtė, ata do tė jenė banorė tė Zjarrit. Dhe ju do ta kujtoni ēfarė po ju them. Dhe ēėshtjen time unė ia lė Allahut. Vėrtetė qė Allahu ėshtė gjithėvėzhgues i robėrve tė Tij!”
Kėshtu Allahu e shpėtoi atė (besimtarin) nga poshtėrsitė qė ata i kurdisėn (kundėr tij), ndėrsa njerėzit e Faraonit i rrethoi ndėshkimi mė i keq. (40:38-45)

Faraoni dhe shoqėruesit e tij nuk ua vunė veshin kėtyre paralajmėrimeve tė kėtij besimtari tė pėrkushtuar i cili ishte nga mesi i tyre. Sidoqoftė, njė dėnim i madh i priste ata si shpagim pėr mohimin dhe arrogancėn e tyre.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://mujahideen.albanianforum.net
 
NJĖ NJERI BESIMTAR DHE PALLATI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Thirrja Islamike :: HZ. MUSA (a s)-
Kėrce tek: