Thirrja Islamike

Selam Alekum Vellazun e Motra Mir Se Erdhet Ne Forum Thirrja Islamike Ne Ket Forum Dot Gjeni Video Ligjerata Filma Nga Mujahideen e Shum Gjera Tjera Po Ashtu Mudeni Ta Nidgjoni RAdio Pendimi 24 Ore Online Ju Deshiroj Te Kaloni Qaste Sa Ma Te Bukura
 
ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 LUFTA E MUSAIT (AS) KUNDĖR MAGJISTARĖVE

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Pejonalija
Admin
avatar

Numri i postimeve : 114
Age : 37
Registration date : 26/10/2007

MesazhTitulli: LUFTA E MUSAIT (AS) KUNDĖR MAGJISTARĖVE   Sun Oct 28, 2007 5:40 am

Magjistarėt erdhėn tek Faraoni nga tė gjitha anėt e Egjiptit pėr tė shfaqur magjinė e tyre kundėr Musait. Faraoni ishte i sigurt pėr fitoren e tij pėrfundimtare. Me njė ballafaqim tė suksesshėm, do tė sigurohej autoriteti i Faraonit dhe parisė sė tij. Nė anėn tjetėr, magjistarėt ishin kurreshtarė tė dinin shpėrblimin qė do tė merrnin pėr disfatėn qė do t’i shkaktonin Musait:

(Ata thanė) “Tė sjellin para teje tė gjithė magjistarėt mė tė ditur.”
Dhe kėshtu erdhėn magjistarėt te Faraoni dhe pyetėn: “A do tė ketė pėr ne njė shpėrblim tė mirė nėse dalim fitimtarė?”
Ai (Faraoni) ju tha: “Po, dhe pėr mė tepėr, ju do tė jeni pas kėsaj mė tė afėrmit tek unė.” (Kur’an, 7:112-114)

Faraoni po e shfrytėzonte rastin qė tė konsolidonte autoritetin e tij, gjersa magjistarėt menduan se duke qenė tė nderuar me tė qenit “tė afėrt” me Faraonin, do tė kishin pėrfitime tė caktuara. Magjistarėt mė tė ditur tė Egjiptit u sollėn kundėr Musait dhe Harunit. Nga Musai u kėrkua qė tė vendoste se kush do tė fillonte i pari:

Ata thanė: “O Musa! A do tė hedhėsh ti i pari apo tė jemi ne tė parėt qė do tė hedhim?”
Ai (Musai) tha: “Jo, hidhni ju mė parė!”
Dhe befas, litarėt dhe shkopinjtė e tyre, prej magjisė sė tyre, iu dukėn atij sikur
rrėshqitnin me shpejtėsi. (Kur’an, 20:65-66)

Kur magjistarėt shfaqėn magjinė e tyre, dukej se litarėt dhe shkopinjtė e tyre rrėshqitnin. Siē merret vesh nga ky varg, tė gjithė ishin tė mashtruar duke parė litarėt dhe shkopinjtė sikur lėviznin vetvetiu.
Njė gjė meriton vėmendje kėtu: nė vargun e mėsipėrm, ndeshim shprehjen “iu dukėn sikur rrėshqitnin me shpejtėsi.” Ky formulim tregon se ato nė tė vėrtetė nuk lėviznin, por kėshtu i parafytyrohej publikut. Nė njė varg tjetėr, natyra iluzore e kėsaj ngjarje shpjegohet nė kėtė mėnyrė:

Ai (Musai) ju tha: “Hidhni ju tė parėt.” Kėshtu kur ata hodhėn (magjinė e tyre), ata i magjepsėn sytė e tyre duke u futur tmerrin atyre. Ata vėrtetė paraqitėn njė magji marramendėse. (Kur’an, 7:116)

Me iluzionet e tyre, magjistarėt e Faraonit pėrfituan publikun. Ata ngritėn pushtetin e tij me magjitė qė i shfaqėn, gjė qė ata e bėn kinse “me fuqinė e Faraonit.” Faraoni, nga ana e tij, ju ofroj pėrfitime financiare. Shkurtimisht, marrėdhėnia e tyre ishte e dobishme pėr tė dyja anėt.
Nė pėrballjen e tyre me Musain, magjistarėt ishin plotėsisht tė vetėdijshėm se Faraoni nuk posedonte kurrfarė fuqie hyjnore. Megjithatė, vetėm nga dėshira qė tė jenė “pranė” pėr t’i gėzuar pėrfitimet qė do tė delnin nga kjo, ata hudhėn shkopinjtė e tyre. Kėshtu vepruan shumė tė sigurt pėr epėrsinė e tyre mbi Musain, gjė qė edhe e shprehėn:
Kėshtu ata hodhėn litarėt dhe shkopinjtė e tyre dhe thanė: “Me fuqinė e Faraonit, vėrtetė qė ne do tė jemi fitimtarė.” (Kur’an, 26:44)

Edhepse mashtruese, shfaqja e magjistarėve impresionoi masėn. Siē shkruan nė Kur’an, njerėzit u tmerruan. Musai u impresionua gjithashtu; iu fut tmerri nė zemėr pasiqė litarėt dhe shkopinjtė e magjistarėve iu dukėn edhe atij sikur rrėshqitnin me shpejtėsi. Megjithatė, Zoti pėrkujtoi Musain qė t’mos frikėsohej:
Musai pėrjetoi njė ndjenjė frike nė vetvete. Ne i thamė: “Mos u frikėso! Sigurisht qė ti do tė kesh epėrsi. Hidhe atė qė ke nė dorėn tėnde tė djathtė! Ai do tė pėrpijė tė bėrat e tyre. Ajo qė ata kanė bėrė ėshtė veēse njė mashtrim magjistari dhe magjistari s’do tė jetė kurrė fitimtar, sado aftėsi qė mund tė arrijė.”
I nxitur nga ku pėrkujtim i Zotit, Musai menjėherė iu drejtua magjistarėve duke ju thėnė se shfaqja e tyre ishte njė magji e kulluar qė do tė zhvlerėsohej me vullnetin e Zotit:

Kur ata shfaqėn magjinė e tyre, Musai u tha: “Ajo qė ju keni sjellė ėshtė magji. Allahu padyshim do ta asgjėsojė atė (do ta zhvlerėsojė). Vėrtetė qė Allahu nuk e drejton punėn e tė korruptuarve (keqbėrėsve).” (Kur’an, 10:81)

Pastaj Musai hodhi shkopin e tij. Pėrfundimi i kėsaj ishte i tmerrshėm pėr magjistarėt. Shkopi I Musait pėrpiu magjinė e magjistarėve tė Faraonit:

Dhe Ne e frymėzuam Musain (duke i thėnė): “Hidhe ti shkopin tėnd.” Dhe ē’tė shohėsh! Ai i pėrpiu menjėherė gjithė magjitė mashtruese qė ata trilluan. Kėshtu e vėrteta doli nė shesh dhe gjithēka qė ata punuan u asgjėsua plotėsisht. Nė kėtė mėnyrė ata u thyen atje dhe u kthyen tė turpėruar (e tepėr tė poshtėruar). (Kur’an, 7:117-119)

Ndryshe nga mashtrimet iluzore tė magjistarėve, Musai bėri njė mrekulli tė vėrtetė me shkopin e tij. Magjistarėt kishin thurur komplot kundėr Musait. Megjithatė, Allahu, thurėsi mė i mirė i komploteve, ndihmoi Musain me njė plan qė plotėsisht zhvlerėsoj mashtrimet e tyre. Kėshtu, komplotet e magjistarėve veēse punuan nė dėm tė tyre. I pajisur me fuqi tė mbinatyrshme nga Zoti, shkopi bėri njė mrekulli tė vėrtetė.
Si rrjedhojė, ndryshe nga se ėshtė pritur, Musai mposhti magjistarėt. Kėshtu, tė gjithė ishin dėshmitarė se premtimi i Zotit ishte i vėrtetė. Zoti nuk e la Musain vetėm dhe me anė tė kėsaj mrekullie, e bėri atė fitimtar mbi njė prej sistemeve mė tė fuqishme tė kohės sė tij.

Rezultati i ballafaqimit ishte krejtėsisht i papritur pėr Faraonin, pėr magjistarėt si edhe pėr shikuesit. Magjistarėt qė ishin aq tė sigurt dhe kryelartė pėr superioritetin e tyre, ishin mundur. Pėr mė tepėr, kjo humbje e plotė ndodhi mu para syve tė popullit tė Egjiptit. Efekti i humbjes ishte madje edhe mė i madh pėr magjistarėt. Shfaqja e tyre, e cila ishte thjeshtė njė iluzion, ata e dinin shumė mirė qė s’ishte e vėrtetė. Ata kishin sajuar mashtrime pėr tė mashtruar njerėzit pėr tė besuar se sistemi i tyre – dhe si rrjedhojė sistemi i Faraonit – kishte fuqi hyjnore. Megjithatė, mrekullitė e Musait paraqitnin diēka tjeter. Ata kuptuan se shkathtėsia e tij nuk ishte as iluzion, e as njė dredhi magjistari. Shkopi i Musait nė fakt kishte gėlltitur dredhitė e tyre. Magjistarėt, prandaj kuptuan se kjo ishte njė mrekulli e vėrtetė dhe shenjė e ekzistencės sė Zotit, dhe njė dėshmi e pėrkrahjes sė Musait nga Zoti. Pėr kėtė arsye ata pėrqafuan besimin:

Dhe magjistarėt ranė nė sexhde. Ata thanė: “Ne besojmė nė Zotin e Gjithėsisė (Aleminit), Zotin e Musait dhe tė Harunit.” (Kur’an, 7:120-122)

Nė atė moment, i tėrė sistemi u pėrmbys. Faraoni, i cili e sfidoi Musain botėrisht, duke qenė tepėr i sigurt se do tė fitonte, nė fakt pėsoi disfatė dhe magjistarėt e tij nė fund besuan Musain. Faraoni nuk mund tė pranonte vendimin e magjistarėve. Sipas arsyes sė tij tė ēoroditur, ai ishte i vetmi pronar i tokės – madje edhe i njerėzve – dhe mendonte se kishte tė drejtėn qė t’i lejonte apo ndalonte njerėzit qė tė ktheheshin nė njė besim tjetėr:

Faraoni u tha: “Ju i keni besuar atij (Musait) para se t’ju jap unė leje? Vėrtetė ky ėshtė njė komplot tė cilin ju e keni kurdisur nė qytet qė tė nxirrni banorėt e tij prej andej.” (Kur’an, 7:123)

I mashtruar nga tė menduarit e tij tė shtrembėruar, Faraoni u pėrpoq qė tė gjente rrugėdalje nga kjo situatė.
Njė mrekulli e qartė sapo kishte ndodhur dhe pasiqė u pasua nga njė disfatė e turpshme, magjistarėt filluan tė besojnė nė Zotin e Musait. Ajo qė do tė duhej tė pritej nga Faraoni pastaj ishte qė tė pranonte botėrisht ndodhinė e njė mrekullie dhe tė pranonte qė tė udhėzohej drejt. Megjithatė, ai bėri tė kundėrtėn duke i ofruar vetes interpretime tė rrejshme, duke fabrikuar skenare qė edhe ai vet e dinte se ishin tė imagjinuara. Kėshtu, ai e bindi vetveten se Musai dhe magjistarėt kishin bėrė konspiracion pėr tė marrė pushtetin mbi Egjipt. Pėr mė tepėr, ai pandehu se ishte Musai ai qė ua kishte mėsuar magjinė atyre:

“…Ai (Musai) ėshtė prijės i juaj, i cili ua mėsoi juve magjinė…” (Kur’an, 20:71)

Ja se si Faraoni dėshmoi pėr shenjat dhe mrekullitė e pakundėrshtueshme tė Zotit, por kundėrshtoi dhe mohoi tė vėrtetėn. Nė tė vėrtetė, sjellja e tij ishte tipike pėr tė gjithė ata qė e mohojnė tė vėrtetėn. Kėta njerėz, tė vendosur tė mos besojnė, i pėrmbahen kėsaj pa marrė parasysh sa tė pakundėrshtueshme janė shenjat qė ju paraqiten atyre. Ata i japen ēfarėdo forme tė mashtrimit pėr tė pėrligjur mohimin e tyre. Nė secilėn shoqėri dhe nė secilėn kohė, do tė gjejmė mosbesimtarė tė panumėrt tė infektuar me kryeneēėsi tė palėkundur si ajo e Faraonit, qė kishin mohuar ekzistencėn, njėsinė dhe drejtėsinė e religjionit tė Zotit.
Sidoqoftė, Faraoni ishte i vetėdijshėm se kryeneēėsia e tij nuk do ta shpėtonte atė. Humbja e magjistarėve tė tij dhe pranimi i besimit nė Zotin nga ana e tyre e lėkundi autoritetin e tij nė njė masė tė madhe. Nė njė mėnyrė apo tjetėr, atij iu desht tė gjente rrugėdalje nga kjo situatė dhe tė rivendoste pushtetin e tij. Pėr kėtė qėllim ai iu dha dhunės, duke iu kėrcėnuar magjistarėve besimtarė me torturė dhe vdekje. Megjithatė, tashmė tė vetėdijshėm pėr tė vėrtetėn e porosisė sė Zotit, magjistarėt iu nėnshtruan Zotit me bindje. Nė disa vargje tė Kur’anit, mėsojmė pėr shprehjen e vendosmėrisė sė magjistarėve nė besimin e tyre:

“…Unė do t’ua pres duart dhe kėmbėt tuaja tė kėmbyera (dorėn e djathtė dhe kėmbėn e majtė ose e kundėrta) dhe do t’ju kryqėzoj nė trungjet e hurmave dhe vėrtetė qė do ta kuptoni se cili prej nesh (unė apo Allahu) mund tė jap ndėshkim mė tė ashpėr e mė tė gjatė.”
Ata i thanė: “Ne nuk tė pėrfillim e nuk tė vlerėsojmė ty pėrmbi Shenjat e Qarta qė na kanė ardhur dhe pėrmbi Atė (Allahun) i Cili na krijoi ne. Kėshtu pra, vendos e urdhėro ēfarė tė duash, pasi ti mund tė vendosėsh vetėm pėrsa i takon jetės sė kėsaj bote!” (Kur’an, 20:71-72)

Ata i thanė: “Me tė vėrtetė qė ne po kthehemi te Zoti ynė.” Ndėrsa ti hakmerresh mbi ne vetėm pse ne besuam nė Shenjat e Zotit tonė, kur kėto mbėrritėn tek ne. Zoti ynė! Na dhuro durim dhe na bėn tė vdesim si Muslimanė!” (Kur’an, 7:125-126)

Ata (magjistarėt) thanė: “Asnjė dėm! Sigurisht qė te Zoti ynė do tė kthehemi. Shpresojmė se Zoti ynė do tė na i falė mėkatet tona, pasi ne jemi tė parėt e besimtarėve.” (Kur’an, 26:50-51)

Si shpjegohet nė vargjet e mėsipėrme, kėta njerėz besimtarė nuk u dorėzuan para kėrcėnimeve tė Faraonit, as nuk iu nėnshtruan, sepse ata e kuptuan se nėse do tė vriteshin, ata do t’i ktheheshin Zotit, i cili ėshtė Krijuesi i ēdo gjėje. Gjatė gjithė kohės, ata shpresonin shumė se Zoti do t’i falte ata pėr lėshimin e tyre nė mohim para se tė pranonin besimin dhe qėndrimin e tyre armiqėsor qė kishin pasur ndaj fesė. Sepse Zoti ėshtė Gjithnjė Falės i Madh dhe i Gjithėmėshirshėm.
Qė nga ai moment, sundimi i Faraonit mbi njerėzit u bė gjithnjė e mė i dhunshėm. Ai kėrkonte tė drejtonte njerėzit me anė tė fuqisė qė posedonte. Pėr shkak tė shtypjes qė ai bėri, askush pėrveē njė grupi tė vogėl tė tė rinjėve nga populli i Musait, nuk ndoqi Musain. Vetėm ky numėr i vogėl i tė rinjėve tregoi guxim dhe sinqeritet pėr tė ndjekur shembullin e magjistarėve. Shumica, nė anėn tjetėr, nuk e vlerėsoi fuqinė e Zotit tė Plotfuqishėm dhe duke mos iu frikėsuar Atij, nuk pranuan besimin. Kjo rrėfehet nė Kur’an si vijon:

Por askush nuk e besoi Musain pėrveē pasardhėsve tė popullit tė vet duke pasur frikė se Faraoni dhe paria e tij do t’i persekutonin dhe vėrtetė Faraoni ishte tiran arrogant nė tokė, ai me tė vėrtetė ishte prej atyre qė tejkalojnė ēdo kufi. (Kur’an, 10:83)

Njėra prej atyre qė i besuan Musait ishte gruaja e Faraonit. Kjo grua bujare, qė para kėsaj kishte ndarė aq shumė tė mira tė kėsaj bote me Faraonin, jo vetėm qė muar guximin tė braktis gjithė kėtė pasuri, por gjithashtu ta bėnte veten objekt tė dhunės sė Faraonit. Zgjedhja e saj ėshte shenjė e qartė e njė besimi tė thellė dhe tė sinqertė. Me tė vėrtetė, sė bashku me Merjemen (Marien) (as), Kur’ani pėrmend gruan e Faraonit si njė grua besimtare sjellja e sė cilės ishte shembullore:

Dhe Allahu sjellė njė shembull pėr ata qė besojnė: bashkėshorten e Faraonit kur ajo tha: “Zoti im, mė ndėrto mua tek Ti njė shtėpi nė Parajsė (Xhennet) dhe mė shpėto mua nga Faraoni dhe puna e tij dhe mė shpėto mua nga njerėzit keqbėrės.” (Kur’an, 66:11)

Pėrkushtimi i sinqertė i gruas sė Faraonit ndaj Zotit ėshte njė shembull i shkėlqyer pėr tė gjithė Muslimanėt. Kjo besimtare e vėrtetė braktisi pasurinė e kėsaj bote duke pranuar se jeta e vėrtetė ishte ajo e pėrjetshmja. Ajo parapėlqeu tė mirat e jetės sė pėrjetshme mbi tė mirat e kėsaj jete tė shkurtėr edhepse jetė verbėrisht mashtruese. Ajo iu lut Zotit vetėm pėr njė shtėpi nė Parajsė (Xhennet). Padyshim se njė lutje e tillė e sinqertė, e pėrmbushur me njė pėrkushtim shpirtėror ndaj jetės sė pėrjetshme, ėshtė njė shembull i mirė pėr ata qė besojnė.

…Ata qė besojnė dhe bėjnė vepra tė mira, do tė jenė nė kopshtet e bukura tė Xhennetit. (Kur’an, 42:22)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://mujahideen.albanianforum.net
 
LUFTA E MUSAIT (AS) KUNDĖR MAGJISTARĖVE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Trimi i pamposhtur Kapidan Marka Gjoni (1861-1925) pėrballoi ēdo sulm tė armiqve kundėr Mirditės Nga:Tomė Mrijaj
» Rush Dragu:E KREMTJA PĖR USHTARĖT E KTHYER NGA LUFTA

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Thirrja Islamike :: HZ. MUSA (a s)-
Kėrce tek: