Thirrja Islamike

Selam Alekum Vellazun e Motra Mir Se Erdhet Ne Forum Thirrja Islamike Ne Ket Forum Dot Gjeni Video Ligjerata Filma Nga Mujahideen e Shum Gjera Tjera Po Ashtu Mudeni Ta Nidgjoni RAdio Pendimi 24 Ore Online Ju Deshiroj Te Kaloni Qaste Sa Ma Te Bukura
 
ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Namazin

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Pejonalija
Admin
avatar

Numri i postimeve : 114
Age : 37
Registration date : 26/10/2007

MesazhTitulli: Namazin   Sun Oct 28, 2007 4:47 am

''O ju qė keni besuar,kėrkoni ndihėm me durim e me namaz'' (Kur'an 2:153).


Mos e rrėzoni shtyllėn e fesė!Mos e humbeni celėsin e dyerve tė Xhennetit!Mos e fshini vulėn e besimit!Kur t'ju godesė frika dhe t'ju kaploj mėrzia e pikėllim tė tė mbėrthejė pėr qafe,ngrihuni menjėherė pėr nė namaz.qė shpirti t'ju kthehet e tė qetėsohet.Vėrtet namazi me lejen e All-llahut ėshtė siguri qė crrėnjos ngulitjet e pikėllimeve dhe dėshpėrimeve,dhe qė largon traumat.


Kur Pejgamberin (sal-llahu alejhi ue selam) e mundonte dicka,ai thoshte:''Na qetėso me namaz o Bilal''.Namazi ishte kėnaqėsia ,lumturia dhe pushimi i tij(sal-lallahu alejhi ue selam).Kam lexuar biografitė e disa njerėzve tė spikatur tė cilėt kur ngushtoheshin nga telashet e problemt dhe kur i kaplonin belatė,ata strehoshin nė namaz,tė pėrulur,qė pastaj t'u kthehej fuqia,dėshira dhe ambicet e tyre.Namzi i frikės ėshtė bėrė obligim tė kryhet nė caste frike,atė ditė kur tė fluturojnė kofkat e kokave,atėherė kur shpirtrat t'u eksozohen tehave tė shpatave...Atėherė namazi i frikės bėhet pėrforcimi dhe qetėsimi mė i madhi.Thirrini tė rinjtė ju lutem.O ju qė lexoni kėto rreshta ,para se t'ju sėmuren shpirtrat,njihuni me dyert e shtėpis sė sė All-llahut,le tė puthė balli juaj dheun e le ta provojė sexhden,le ta ndieni kėnaqėsinė e shijes sė pėruljes!Le ta mbrojnė besimtarėt veten nga dėnimi i pandėrprerė.Nėse jo tani ,kur?! Atėherė kur loti t'i djeg qepallat,apo kur dėshpėrimi t'ju shkatėrroj me rrėnjė?!


E ata qė i largohen xhamisė do tė mbesin me sy tė hapur dhe asnjėherė s'do tė ngopen me begatitė e pėrkohshme tė kėsaj botė,sepse lanė pas shpine shtyllen kryesore tė Islamint.jeta e tyre kalon prej nga loti nė vaj,prej trishtimi nė pikėllim,prej shkatėrrimit nė dėrrmim,prej sė keqes nė tė ligė.


''Qofshin tė pėrmbysur!Ai ua ka asgjėsuar veprat'' (Kur'an 47
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://mujahideen.albanianforum.net
 
Namazin
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Thirrja Islamike :: Namazi-
Kėrce tek: