Thirrja Islamike

Selam Alekum Vellazun e Motra Mir Se Erdhet Ne Forum Thirrja Islamike Ne Ket Forum Dot Gjeni Video Ligjerata Filma Nga Mujahideen e Shum Gjera Tjera Po Ashtu Mudeni Ta Nidgjoni RAdio Pendimi 24 Ore Online Ju Deshiroj Te Kaloni Qaste Sa Ma Te Bukura
 
ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 ZEKATI

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Pejonalija
Admin
avatar

Numri i postimeve : 114
Age : 37
Registration date : 26/10/2007

MesazhTitulli: ZEKATI   Sun Oct 28, 2007 4:46 am

ZEKATI

"Faleni namazin dhe jepni zekatin”

Zekati ėshtė njė prej pesė shtyllave mbi tė cilat ėshtė ngritur Islami. Ai ėshtė ibadet - adhurim qė i kushtohet Allahut xh.sh. dhe njėkohsisht ėshtė institucion mjaft i rėndėsishėm pėr myslimanėt. Pėrmes kryarjes sė kėtij obligimi, myslimani e pastron jo vetėm shpirtin e tij, po edhe pasurinė qė ia ka dhuruar dhe mundėsuar Allahu i Gjithėmėshirshėm. Nė Kuran, nė mbi shtatėdhjetė vende, krahas namazit, Allahu e ka pėrmendur edhe zekatin, qė nė fakt vėrteton vlerėn dhe rėndėsinė qė ka ky institucion. Allahu i Gjithėmėshirshėm nė njė ajet tė Kuranit urdhėron e thotė:

"Merr prej pasurisė sė tyre lėmoshė (fjala ėshtė pėr zekatin), qė t'i pastrosh me tė dhe t'ua shtosh begatitė...".(Et-Teube, 103).

Edhe nė traditėn e Pejgamberit a.s., zekati zė vend tė merituar. Pejgamberi a.s. kur e ka dėrguar Muadh bin Xhebelin nė Jemen, tregohet t'i ketė thėnė: "Mėsoji ata se Allahu ua ka bėrė obligim zekatin pėr pasurinė e tyre, tė merret nga tė pasurit e tyre e t'u jepet tė varfėrve tė tyre". Me njė rast tjetėr, Pejgamberi a.s. urdhėron: “Kini dro Allahun, falni pesė kohėt e namazit, agjėroni muajin e Ramazanit, jepni zekatin e pasurisė suaj dhe respektoni prijėsit tuaj, do tė hyni nė Xhennetin e Zotit tuaj".

Bazuar nė ajetet kuranore dhe hadithet e Pejgamberit a.s., tė gjithė dijetarėt islam kanė konfirmuar unanimisht se dhėnia e zekatit ėshtė farz - obligim - pėr myslimanė e myslimane.

Kushtet pėr dhėnien e zekatitPersoni obligohet pėr tė dhėnė zekatin, nėse i plotson kėto kushte:

- Pronari i pasurisė tė jetė mysliman,

- I moshės madhore,

- I shėndoshė psiqikisht,

- Pasurinė ta ketė nė pronė tė plotė tė vetėn,

- Pasuria ta arrinė nisabin (shumėn prej kur obligohet

zekati),

- Pasuria ta ketė vlerėn e nisabit gjatė njė viti (kjo nuk vlen pėr tė mbjella dhe fruta).

Nėse personi ka borxhe, sė pari duhet t'i shlyejė ato, e pėr pjesėn e mbetur, ta japė zekatin.


Zekati nė tė holla, ar dhe argjend


Nisabi (pasuria prej nga fillon tė llogaritet zekati) pėr kėtė kategori ėshtė 91,50 gr. ar apo 642 gr. argjend ose kundėrvlera e njėrės prej tyre nė valutė. Sasia qė duhet dhėnė zekat ėshtė 2.5 %. Prandaj, personi qė posedon gjatė njė viti 91.50 gram ar ėshtė i obliguar ta japė zekatin qė me kėtė rast ėshtė 2.29 gram ar ose kundėrvlerėn e tij nė valutė, pra 22.75 €.

Konkretisht, personi qė ka 200 gr. ar, duhet tė japė zekat 5 gr. ar, ose kundėrvlerėn 50 €.

Edhe pėr valuta monetare pėr bazė merret ari, prandaj mbi kėtė rregull llogaritet edhe nisabi nė tė holla e qė ėshtė 910€. (Kjo llogaritje ėshtė bėrė sipas ēmimit tė arit nė treg me dt. 7.10.2004). P.sh. Nė qoftėse personi gjatė njė viti ka pasur nė dispozicion 1.000 €, ai duhet tė japė 2.5%, gjegjėsisht 25 € zekat.

Edhe pėr arin nė sasi mė tė madhe, vlen i njėjti rregull. Llogaritet e tėrė sasia e arit, dhe pėr aq sa ka, duhet tė jap 2,5%.

Nė tė gjitha rastet lejohet tė jepet kundėrvlera e arit ose argjendit qė posedon, nė tė holla.

Nė qoftėse poseduesi tė hollat i ka tė deponuara nė bankė: nė valutė, nė formė tė ēeqeve ose si letra me vlerė, edhe pėr to ėshtė i obliguar ta japė zekatin sipas rregullit tė sipėrpėrmendur.

Zekati jepet edhe pėr paratė qė personi ia ka dhėnė dikujt hua - borxh. P.sh. nė qoftėse personi ka njė shumė tė tė hollave, p.sh. 2.000 €, kurse 1.000 € tė tjera ia ka huazuar ndokujt, me kėtė rast zekati duhet llogaritur pėr 3.000 €.

Ndėrkaq, nė qoftėse huadhėnėsi ėshtė plotėsisht i bindur se huamarrėsi nuk ka se si t'ia kthejė huanė, atėherė, pėr atė sasi ai nuk obligohet tė japė zekat.


Zekati pėr mallra tregtieAllahu i Madhėrishėm urdhėron:


"O besimtarė, jepni nga tė mirat qė keni fituar dhe nga ajo qė u dhamė prej tokės..." (El-Bekare, 267).

Sumrete b. Xhundubi tregon e thotė: Pejgamberi a.s. na urdhėronte ta jepnim zekatin e mallit tė pėrgatitur pėr ta shitur".

اdo lloj malli qė personi e dedikon pėr tregti (shitblerje), me qėllim fitimi, si: kafshė, mjete teknike, rroba tė ndryshme, artikuj ushqimorė, drithėra, pemė, perime, ndėrtesa etj., detyrohet ta japė zekatin, natyrisht, nė qoftėse i tėrė ai mall vlen mė shumė se vlera 91.50 gr. ar.

Tek ky lloj malli duhet llogaritur qė sasinė e konsideruar e ka nė dispozicion njė vit, prandaj edhe vlerėsimi i tij bėhet nė fund tė vitit.

Poseduesi ka mundėsi qė zekatin e mallit tė tillė ta japė nga i njėjti mall ose edhe kundėrvlerėn e tij nė tė holla, gjithnjė duke llogaritur 2,5 %.


Zekati pėr tė mbjellat (drithėra)Allahu i Madhėrishėm nė Kuran thotė:


“... Dhe jepni pjesėn e obligueshme (zekatin) ditėn e korrjes sė tyre". (El-En'am, 141)

Allahu i Gjithėfuqishėm, edhe pėr kulturat bujqėsore, pra, pėr bereqetet e tė mbjellave ka caktuar zekat. Pronari ėshtė i obliguar qė me rastin e korrje-shirjeve ta japė zekatin pėr ato bereqete qė i ka mbjellė, siq janė: gruri, misri, elbi, tėrshėra, thekri, patatet, rrepat e tė ngjashme. Nisabi i prodhimeve bujqėsore ėshtė 653 kg.

Pėr rendimentet e marra nga tė mbjellat qė ujiten vetė ose nga shiu (ujitje natyrore), sasia e zekatit ėshtė 1/10 sasi ose 10%.

- Pėr rendimentet e marra nga tė mbjellat qė ujiten nė mėnyrė artificiale - me angazhimin e njeriut, si me anė tė sistemit tė ujitjes, me hidrofor, cisternė e tė ngjashme, sasia e zekatit ėshtė 1/5 sasi ose 5% e sasisė sė marrė.

- Nė rastet kur ujitja bėhet edhe me njėrėn edhe me tjetrėn mėnyrė, sasia e dhėnies sė zekatit ėshtė 7,5 %.

* Dispozitat e pėrmendura mė lart pėr tė mbjellat, vlejnė edhe pėr pemėt.

Koha e dhėnies sė zekatit tė pemėve ėshtė kur pronari i vjel ato.Zekati pėr kafshėtSheriati ka precizuar dhėnien e zekatit edhe pėr kafshėt qė ka pronari: lopė, buallica, dele, dhi etj.

Pėr kafshėt e sipėrpėrmendura nisabi dhe sasia e zekatit ėshtė si mė poshtė:

- prej 30 - 39 lopė ose buallica duhet dhėnė zekat 1 lopė dyvjetėshe,

- prej 40 - 59 lopė duhen dhėnė njė lopė trevjetshe,

- prej 60 - 69 duhen dhėnė 2 lopė dyvjetshe,

- prej 70 - 79 duhen dhėnė 2 (1 dyvjetshe dhe 1 trivjetshe),

- prej 80 - 89 dhuhet dhėnė 2 lopė trevjetshe,

- prej 90 - 99 duhet dhėnė 3 lopė dyvjetshe,

- prej 100 - 109 duhet dhėnė 3 lopė (2 dyvjetsh dhe 1 trevjetshe).

Kurse pėr dele e dhi zekati jepet sipas kėtij rregulli:

- Prej 40 - 119 dele ose dhi duhet dhėnė njė dele (ose dhi),

- prej 120-219 duhen dhėnė 2 dele,

- prej 220-320 duhen dhėnė 3 dele. Pastaj, pėr ēdo njėqind mė tepėr, jepet njė dele mė shumė.Kujt duhet t’i jepet ZekatiAllahu i Madhėrishėm ka pėrcaktuar se kujt duhet t'i jepet zekati:


Sipas kėtij ajeti tė Kuranit, dhėnia e zekatit ėshtė pėrcaktuar:

1. pėr tė varfrit,

2. pėr tė ngratėt,

3. pėr punonjėsit (qė e tubojnė atė),

4. pėr ata tė cilėve u duhen pėrfituar zemrat,

5. pėr lirimin e robėrve,

6. pėr ata qė kanė shumė borxhe,

7. nė rrugėn e Allahut, dhe

8. pėr atė qė ka mbetur nė rrugė pa mjete.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://mujahideen.albanianforum.net
 
ZEKATI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Thirrja Islamike :: Zekati-
Kėrce tek: