Thirrja Islamike

Selam Alekum Vellazun e Motra Mir Se Erdhet Ne Forum Thirrja Islamike Ne Ket Forum Dot Gjeni Video Ligjerata Filma Nga Mujahideen e Shum Gjera Tjera Po Ashtu Mudeni Ta Nidgjoni RAdio Pendimi 24 Ore Online Ju Deshiroj Te Kaloni Qaste Sa Ma Te Bukura
 
ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Ndikimi i Zekatit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Pejonalija
Admin
avatar

Numri i postimeve : 114
Age : 37
Registration date : 26/10/2007

MesazhTitulli: Ndikimi i Zekatit   Sun Oct 28, 2007 4:46 am

0 Synimi i zekatit

Caku kryesor gjatė pėrmbushjes se obligimi te zekatit ėshtė kryerja e vetėdijshme e njė vepre fetare ndaj Zotit, pėr te arritur kenaqėsinė e Allahut. Pėrvec kėsaj, pėrmes pėrpjekjes pėr ndarjen e drejtė te te ardhurave, zekati ka ndikime te mėdha shoqėrore dhe ekonomike.

0.1. Ndikimi ekonomik dhe moral ndaj dhėnesve te zekatit

a) Veprimi i vetėdijės sė ndėrgjegjshme me pasuri
Obligimi pėr zekat i mėson te obliguarit e zekatit qe pasurinė qė iu ka dhėnė Allahu xh.sh. ta fusin nė perdorim ne cdo hapsirė jetėsore dhe cdo situatė vetėm pėr hir te Allahut.

b) Mbrojtje nga vetitė negative te karakterit
Zekati mbronė te obliguarit e tij nga koprracia, lakmia dhe ndjekja e tyre.

c) Mbrojtje nga tejēmuarja e kėsaj bote
Obligimi i zekatit vazhdimisht iu pėrkujton muslimanėve ate se e gjithė pasuria e tyre ėshtė njė dhuratė nga Allahu, pėr tė cilen duhet te tregohen falenderues. Qe muslimanėt t'i mbrojė nga tejēmimi i kėsaj bote, sidomos rreth gjėrave materiale, Allahu iu premton shumimin e pasurisė pėrmes zekatit: (Kur'an 34:39)

0.2. Ndikimi ekonomik dhe moral ndaj marrėsve te zekatit

a) Lirimi nga varėsia materiale
Nėse zekati paguhet si mbajtje e jetės, ai krijon mundėsinė qe tė bėhet pjesėmarrės aktiv i zhvillimit te shoqerisė.

b) Mbrojtja nga vetitė negative te karakterit
Zekati mbronė marrėsit e tij nga inati, zilia (dashakeqėsia) dhe urrejtja ndaj te pasurve. Pasiqe nevojtaret kanė te drejtė nė njė pjesė te caktuar nga pjesa e pasurisė se pronarve dhe e cila vazhdimisht duhet t'iu jipet (paguhet), ata nuk detyrohen te marrin pozicionin e lypsarėve.

0.3. Ndikimi ekonomik dhe moral ndaj shoqėrisė
Veēoria e zekatitė ėshtė se ai paraqet si veprimin ndaj Zotit (ibadet) te secilit, ashtu edhe njė rregullim social te shoqėrisė islame.

a) Pėrkujdesje sociale mbi bazėn e barazisė
Zekatėmarrėsi dhe zekatėdhėnesi ne njė shtet islam nuk qėndrojnė ne raporte lypės-dhėnes, por si partner te barabartė. Me ketė rast evitohen edhe vėshtersitė si: varėsia nga gjendja shpirtėrore e dhėnesit, cėnimi i namit te marrėsit dhe detyrimi i falendėrimit.

b) Nxitja e paqės shoqėrore
Pėrmes detyrimit te shpėrndarjes se pasurisė zvoglohen dallimet sociale, me ērast parandalohet dukshėm ngritja e inatit shoqėror dhe ndikimet e saj negative (si p.sh. formimi i te menduarit klasor).

c) Ngritja e konjunkturės (gjendjes sė pėrgjithshme shoqėrore)
Obligimi i zekatit parandalon tubimin joproduktiv te kapitalit dhe pasurisė, ku pėrmes dhėnjes se tij konsumohet dalėngadal. Pėrmes kėsaj gjendje zekatdhėnėsit motivohen qe pasurinė e tyre ta investojne nė forma sa me fitimprurėse dhe kėshtu garantohet qe nje pjese e madhe e mjeteve produktive te punoj vazhdimisht dhe kėshtu arrihet ngjallje e pėrgjithshme ekonomike. Pėrvec kėsaj mbėshtetja e nevojtareve qon ne rritjen e fuqisė blerėse te tyre dhe me ketė rast deri tek nxitja e konjunktures.

d) Nxitja e etikės dhe moralit
Pėrmes zvogėlimit te varfėrisė shoqėrore parandalohet si lypsaria ashtu edhe ulja e rretheve kriminele. Gjithashtu vjen deri te zvogėlimi i kacafytjeve dhe akteve te dhunshme
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://mujahideen.albanianforum.net
 
Ndikimi i Zekatit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Thirrja Islamike :: Zekati-
Kėrce tek: