Thirrja Islamike

Selam Alekum Vellazun e Motra Mir Se Erdhet Ne Forum Thirrja Islamike Ne Ket Forum Dot Gjeni Video Ligjerata Filma Nga Mujahideen e Shum Gjera Tjera Po Ashtu Mudeni Ta Nidgjoni RAdio Pendimi 24 Ore Online Ju Deshiroj Te Kaloni Qaste Sa Ma Te Bukura
 
ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Hukmi rreth atij qė nuk e paguan Zekatin

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Pejonalija
Admin
avatar

Numri i postimeve : 114
Age : 37
Registration date : 26/10/2007

MesazhTitulli: Hukmi rreth atij qė nuk e paguan Zekatin   Sun Oct 28, 2007 4:45 am

Hukmi rreth atij qė nuk e paguan Zekatin
Pyetja:

Cili ėshtė hukmi rreth personit, i cili dėshmon se nuk meriton tė adhurohet askush pos All-llahut dhe falė Namazin, mirėpo nuk paguan Zekatin dhe nuk e pranon kėtė (d.m.th. Zekatin si obligim)? Ēfarė ėshtė gjykimi Islam rreth personit tė tillė nėse ai vdes - a i falet atij Namazi i Gjenazes apo jo?


Pėrgjigje:

Falėnderimi i takon All-llahut, Zotit tė Botrave.

Zekati ėshtė njė prej Shtyllave tė Islamit. Nėse njė person nuk e kryen kėtė sepse ai nuk beson se kjo ėshtė e obligueshme pėr tė, atij duhet t“i sqarohet regulli (rreth Zekatit) dhe nėse ai (ende) nguron, atėherė ai ėshtė Kafir, dhe atij nuk i falet Namazi i Gjenazes dhe ai nuk varroset nė varrezat e Muslimanėve. Ndėrsa, nėse ai nuk e paguan Zekatin sepse ai ėshtė koprrac, mirėpo beson se (Zekati) ėshtė i obligueshėm, atėherė ai ėshtė mėkatarė i cili fajėsohet me mėkat tė madh dhe ėshtė keqbėrės, por nuk ėshtė Kafir. Andaj (nė kėtė rast) ai lahet (gusėll) dhe i falet Xhenazja nėse vdes nė kėtė gjendje, dhe ēėshtja e tij vendoset nė Ditėn e Ringjalljes.

Fataava el-Legjneh el-Daimeh, 9/184Dicka shtese per hukmin e atij qe nuk paguan zekaten. Marre nga "Shpjegimi i tre themeleve baze" i Enes Abdurrahim ibn Abdullah Albanit.

Mohimi i zekatės ėshtė kufr.

Dijetarėt kanė bėrė tė qartė se ata qė mohojnė obligimin e zekatės janė kufarė. Megjithatė sikurse me ēdo tekfir, tekfiri mbi ta stabilizohet vetėm pasi janė pėrmbushur tė gjitha kushtet e tij dhe janė hequr tė gjitha pengesat pėr tė. Pėrsa i pėrket tekfirit nė lidhje me zekatėn Newewi ka pėrmbledhur fjalėt e dijetarėve nė “El-Maxhmu”: “Kushdo qė nuk paguan zekatėn ngase mohon obligimin e zekatės, konsiderohet kefėr pėrveē nėse ėshtė i ri nė islam apo ka jetuar tėrė jetėn e tij larg nga burimet e dijes (s’ka patur mundesi ta marrė vesh se ėshtė obligim ngase p.sh. ka jetuar nė shkretetirė dhe s’ka pasur kontakt me njerėz, apo ka jetuar nė vend qafir dhe s’ka pasur kontakt me muslimanė apo dije dhe nuk ka arritur ta marrė vesh se zekata ėshtė obligim...etj). Nė kėtė rast, atij/asaj duhet qė t’i bėhet e qartė rėndėsia e obligimit tė zekatės. Nėse pas kėsaj, ai/ajo prapė insiston nė mohimin e zekatės si obligim, atėherė ky ėshtė kufr ngase obligimi i zekatės ėshtė nga bazat e kesaj feje pa tė cilėn islami zhduket. Kush mohon kėtė obligim, mohon fjalėt e Allahut dhe tė Dėrguarit tė Tij dhe prandaj ėshtė kefėr”.

Dėnimi nė ahiret ndaj atyre qė dėshtojnė tė paguajnė zekatėn.

Bukhari trasmeton nga Abu Hurrejra se Rrasuli tha: “Nėse dikujt Allahu i ka dhėnė pasuri, por ai nuk paguan zekatėn, kjo pasuri do t’i vijė atij nė ditėn e gjykimit nė formen e njė gjarperi tė madh e tė trashė me dy brirė qė do ta mbėshtjellė dhe do ta shtrėngojė atė gjithė ditėn dhe duke e kapur nga buzėt dhe duke i thėnė: “Unė jam pasuria jote, jam thesari qė mbidhje ti”. Mė pas Rrasuli recitoi: “Le tė mos kujtojnė ata qė mbledhin atė qė Allahu u ka dhėnė, se ėshtė mirė pėr ta. Pėrkundrazi ėshtė keq per ta. Ditėn e ringjalljes ajo do tu varet nė qafė” (3:180)”.

Nė njė trasmetin nga Muslim, Rrasuli tha: “Nėse dikush ka nėn pronėsi flori dhe serm dhe nuk paguan zekatėn nė to, nė ditėn e ringjalljes ato do tė shndėrrohen nė pllaka tė nxehura nga zjarri i xhehenemit. Ana e pėrparme, mbrapa dhe anash ai do tė vishet me to nė njė ditė qė zgjat 50 000 vjet, derisa tė mbarojė gjykimi i tė gjithė njerezve dhe atij do t’i tregohet rruga pėr xhenet ose xhehenem. Kush ka bagėti dhe nuk paguan zekatėn pėr to, do tė sillen nė Ditėn e Ringjalljes dhe do ta shkelin atė me kėmbė dhe do ta therin (me brirė) derisa Allahu tė gjykojė tė gjithė robėt eTij nė njė ditė qė zgjat 50 000 vite tuajat dhe mė pas atij do t’i tregohet rruga pėr nė xhenet apo pėr nė zjarr”.

Ndėshkimi nė kėtė botė ndaj atyre qė nuk paguajnė zekatėn.

Pėrsa i pėrket ndeshkimit nė kėtė botė, ai vjen nė dy mėnyra dhe qė tė dyja janė urdhėruar nga Allahu:

1) Shkatėrrim pasurie nga efektet natyrore.

2) Nga dėnimi i shtetit Islam.

Pėrsa i pėrket tė parės,

Tabarani, Bajhaki, Hakim, Ibn Maxhah, Bazar e tė tjerė trasmetojnė ndėshkime tė ndryshme si:

“Nuk ka njerėz qė nuk paguajnė zekatėn veēse Allahu i ndėshkon me fatkeqėsi, uri dhe thatesirė”.

“Kurdo qė njerėzit refuzojnė tė paguajnė zekatėn, Allahu do tė ndalojė shiun pėr ta”.

“Kushdo qe nuk paguan zekatėn ne pasurinė e tyre, nuk do merrte asnjė pikė shi sikur tė mos ishte per kafshėt dhe gjallesat”.

“Zekata kurrė nuk pėrzihet me pasuri, pa e shkatėrruar dhe kalbur atė”.

“Kurdo qė njė sasi pasurie shkaterrohet nė tokė apo nė det, mund tė jetė ngase zekata pėr tė nuk ėshtė paguar”.

Pėrsa i pėrket pikės sė dytė:

Ahmed, Abu Dawud, Nisa’i trasmetojnė nga Bahz ibn Hakim nga i ati, nga i ati, se Rrasuli tha: “Kush e paguan atė, duke kėrkuar shpėblim nga Allahu do tė shpėrblehet. Kush refuzon, do ta marrim nga ai sė bashku me gjysmėn e pasurisė sė tij sipas autoritetit qė Zoti ynė na ka dhėnė. Fisi i Muhamedit, nuk lejohet tė marrė asgjė nga kjo”.

Nėse ata rezistojnė, ateherė duhen luftuar derisa tė binden ndaj ligjit islam. Trasmetohet nga Bukhari, Muslim, Abu Dawud dhe Tirmidhi nga Abu Hurrejra qė pasi vdiq Rrasuli dhe Abu Bekri u bė khalifi i muslimanėve, disa njerėz refuzuan tė paguanin zekatėn. Abu Bekri u shpalli luftė atyre. Umari i tha Abu Bekrit: “Si e merr guximin qė t’i luftosh keta njerėz, ndėrkohė qė Rrasuli ka thėnė: Unė jam urdhėruar qė t’i luftoj njerėzit derisa tė thonė s’ka Zot veē Allahut dhe kushdo qė thotė s’ka Zot veē Allahut, ruan pasurinė dhe jetėn e tij nga unė pėrveē nėse meriton ndėshkim sipas ligjit Islam dhe llogaria e tij ėshtė me Allahun?” Abu Bekri iu pėrgjigj: “Wallahi! Unė do tė luftoj kėdo qė diferencon mes zekatės dhe namazit, ngase zekata ėshtė detyrimi mbi pasuritė e tyre. Wallahi! Nėse ata refuzojnė tė mė japin edhe njė litar (me tė cilin lidhet kafsha) tė cilin ia jepnin Rrasulilahit, unė do t’i luftoja ata po qe se ma mbanin atė”. Umari tha: “Wallahi! S’ishte tjetėr veēse unė pashė se Allahu ia kishte hapur gjoksin Abu Bekrit pėr t’i luftuar ata dhe unė e mora vesh me siguri se ajo ishte e vėrteta”.

Kur sheikh ul-Islam Ibn Tejmia u pyet rreth tė luftuarit kundėr Tartarėve, ai tha: “Ėshtė e detyrueshme qė tė luftohet ēfarėdo grupi njerėzish, qė refuzon tu nėnshtrohet ligjeve Islame qė njihen nga tė gjithė dhe pėr tė cilat ka unanimitet brez pas brezi, (duhen luftuar) derisa tu nėnshtrohen atyre dhe tė pėrmbushin obligimet e nevojeshme. Kėshtu ata duhen luftuar edhe pse ata mund tė kenė thėnė dy dėshmitė dhe u janė pėrmbajtur disave nga ligjet Islame ndėrkohė qė kanė neglizhuar tė tjera. Kjo ėshtė njėlloj sikurse ajo qė Abu Bekri dhe Sahabat bėnė kur luftuan ata qė refuzuan tė paguajnė Zekatėn. Mė pas kjo pėrbėri konsensus mes tė gjithė njerėzve tė ditur dhe tė devotshėm. Kėshtu, nėse njė grup frenon kryerjen e namazeve tė detyrueshme, agjerimin, haxhin apo nuk u frenuan nga mos prekja e jetės dhe e pasurisė se tė tjerėve, apo pinjė alkohol, apo luajnė bixhoz apo nuk pranojnė qė tė luftojnė qafirat, tė gjithė kėta njerėz apo kategori, duhen luftuar ngase ata do tė konsiderohen khawarixh dhe murtedinė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://mujahideen.albanianforum.net
 
Hukmi rreth atij qė nuk e paguan Zekatin
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Njė orė mėsimi nė njė shkollė tė mesme amerikane, rreth krijimtarisė sė shkrimtares Kozeta Zylo

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Thirrja Islamike :: Zekati-
Kėrce tek: