Thirrja Islamike

Selam Alekum Vellazun e Motra Mir Se Erdhet Ne Forum Thirrja Islamike Ne Ket Forum Dot Gjeni Video Ligjerata Filma Nga Mujahideen e Shum Gjera Tjera Po Ashtu Mudeni Ta Nidgjoni RAdio Pendimi 24 Ore Online Ju Deshiroj Te Kaloni Qaste Sa Ma Te Bukura
 
ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Kush ėshtė pėrgjegjės pėr devijimin e tė rinjėve

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Pejonalija
Admin
avatar

Numri i postimeve : 114
Age : 37
Registration date : 26/10/2007

MesazhTitulli: Kush ėshtė pėrgjegjės pėr devijimin e tė rinjėve   Sun Oct 28, 2007 4:36 am

Na flet Inshirah Abass, mbykqyrėse e studenteve nė univerzitetin Kairo, thotė: "Ajo qė ta tėrheq vemendjen tek studentet ėshtė pirja e duhanit. Kjo dukuri reflekton diēka qė egziston tek mbrendesia e asaj femre, sepse pirja e cigarės ėshtė diē jonatyrore, e cila reflekton nė jorahatine e atij personi qė e pėrdorė atė. Ėshte mė rendesi tė ceket se shumė femra, tė cilat kanė dashnor u dorėzohen atyre sikur tė kenė ndėrmend tė martohen me to, ndėrsa shumica prej tyre nuk martohen dhe ky dorezim nė duart e atyre djemve u sjell dem derisa i ēon nė amoralitet.
Kemi prej femrave qe e dijmė se mundėsitė financiare i kanė tė dobėta. Na befason kur rastesisht shohim se si ato mundė tė posedojnė para dhe gjėra me vlerė…?! Sheh tė tjera, tė cilat gjejnė kohė tė lirė pėr tė lozur me celularin e saj dhe fillon tė cingeron nė numėra tė panjohur deri sa tė gjejė ndonjė mendjelehtė si ajo. Pastaj ndodhin fatkeqėsi, pse? Sepse ai, me tė cilin flet ia inxhizon zėrin kėsaj femre e pastaj i kercenohet se do t'i tregojė familjes sė saj nėse ajo nuk i pėrgjigjet deshirave tė tija.
Grup tjetėr tė femrave janė ato, tė cilat martohen pa lejen e prindėrve. Kjo gjė ėshtė shumė rrezik ngase nuk quhet kjo martese po amoralitet. Jemi munduar t'i kėshillojmė po s'ka pėrmisim. Njė gjė e tillė vazhdon tė jetė nė mesin e studenteve.
Me kėto shembuj qė i cekem nuk patėm pėr qellim argetimi e as qė ka nevojė qė tė vėrtetohen sepse janė mė tė njohura se sa tė vėrtetohen.
Kėto raste ceken qė tė kemi kujdes dhe ta kuptojmė se shoqėria ku jetojmė i rrite dhe u ndihmon kėtyre gjėrave.

Pėrgjegjėsia i takon mendimeve tė kota dhe mjetėve informative

Thotė Dr. AbdulHadi Mebruk, profesor nė univerzitetin e qytetit Tanta nė Egjipt: "Devijimi gjithnjė ėshtė prezent, por mė sė shumti vėrehet tek tė rinjtė. Sepse tek ata ėshtė forca, mendimi, shendeti. Mirėpo, nė kėtė kohė shihet shumė mė thekshėm devijimi rinore sesa qė ishte mė parė. Kjo pėr disa shkaqe, qė prej tyre mund tė jenė: Drejtimi i popullates kah ndėrtmi, emigrimi prej fshatit nė qytete dhe mjetet informative. Kėto kanė bėrė njė tollovi tė madhe nė mesin e popullit.
Gjithashtu shkak janė edhe mendimet e sekularisteve-ateistet, tė cilėt mė tė madhe thėtrasin nė pėrzierjen e gjinive nė ēdo aspekt jetėsore. Thėrrasin nė "civilizim", hapin univerzitete dhe shkolla tė ndryshme nė modelin pėrendimor.
E gjitha kjo i bėn qė tė hiqėn perdet e turpit nga njerėzit. E pastaj pse tė fajsohet i riu, i cili e sheh shoqėn e tij nė fakultet tė zhveshur dhe pa moral, kur del nė rrugė e gjen tė njejtėn gjė, kur hip nė mjet komunikacioni gjithashtu edhe kur kthehet tek shtėpia dhe shiqon televizorin po e njejta gjė...! Andaj, nuk duhet hudhur tė gjitha akuzat tė riut sepse ne nuk ia kemi krijuar ambijentin e paster pėr jetesė.
Shton Dr. AbdulHadi duke thėnė: "E kam parė me sytė e mi rastin qe i ndodhi shokut tim, profesorit tė ndershem, tė cilit iu be ofertė pėr tė dhėnė mėsim nė njė dhe obligohet tė lė gruan dhe femijėt. Fėmijet e tij ishin nė shkolla, me i madhi ishte nė fakultet, i cili ishte i shkelqyer. Mirėpo, u be pėrtac. Pasiqė udhėtoi babai i tij filloi tė shkoj me prostitute, pinte alkool dhe ia vidhte nėnės se vet paratė edhe me qėnė se tė gjitha nevojat ia kishin plotėsuar prinderit, mė nė fund u prejashtua nga fakulteti dhe mbeti rrugaē.Ai qe ka humbur vet moralin nuk mund tė tė jep moral

Mahir Atlem, mjek psikolog thotė: "Devijimi i tė rinjėve shfaqet nė disa mėnyra: pėrzierja e gjinive, marrja e drogės, pirja alkohol, vjedhja, etj. Kėto gjėra e ēojnė njė tė ri edhe deri tek rrahja e prinderve.
Pėr t'iu larguar kėtyre cilėsive negative duhet qė tė mėsohet i riu nė frymen e fese Islame, e cila i ndalon kėto gjėra dhe i lufton. Ajo rini qė rritet nė njė familje qė falė namaz, lexon Kur'an nuk i ofrohet tė ndaluarave e as qė i zgjatė duart tek to. Edhe kur ka nėvoje, nuk mendon tė plaēket asjėherė.
Gjithashtu njė i ri qė del nga njė familje me moral tė lartė, qė nuk pėrdorė fjalė fyese, as tė rėnda, ky i ri nuk ka mundėsi t'i sulmojė prindėrit e tij asnjėherė me asgjė. Gjithashtu ai i ri qė rritet nėn krahet e njė nėnė me moral nuk ka mundėsi t'i shoqėrojė prostitutat.
Me kėte kuptohet se familja ėshtė kryesorja qė tė ēon nė pėrmisim apo nė tė kundėrtėn.
Por sot, pėr fat tė keq, shohim se si ambienti jetėsor ėshtė fėlliqur dhe njerėzit kanė filluar qė gjerat t'i kuptojnė mbrapshtė. Pėr shembull, pėr njė tė ri qė posedon dashnore i thojnė civilizim, pėrparim, bėrja amoralitet quhet nevojė biologjike, pirja e alkoholit nevojė shpirtėrore, etj. Ndėrsa lėshimi i mjekres, mbulesa prapambeturi, ekstremizem dhe praktikuesi i ketyre parimėve bazore mbetėt i pėrēmuar.
Ēfarė fėmiu pritet nga njė i ri, i cili martohet me njė femėr, e cila nuk ka moral, nuk falet e as nuk agjėron dhe nuk ka mbulesė?!
Tregon Dr. Mahiri njė rast ku thotė se me ka rastisur tė shoh njė nėnė tė zhveshur, tė shfrenuar, e cila pengonte vajzen e saj qė tė mbulohet.Roli i familjes nė edukim

Dr. Samih Zaglul, profesor edukate e sheh se familja ka qėnė dhe ėshtė themeli kryesor pėr edukim. Nė kohėn tonė ėshtė degjeneruar orvajtja familjare pėr edukim dhe kėshtu ia ka lėnė rastin televizorit pėr t'i edukuar fėmijet.
Preokupimi i prindėrve me punėt jashta shtėpisė i bėn qė mos t'i kenė fėmijet e tyre nėn kontrollė. Ne kėtė rast tek femijėt bėn vend devijimi pa vėshtirėsi.
Shumė eksperimente policore behet me ata tė rinj, qė arrestohen dhe zbulohet se shkak kryesorė pėr devijim janė prindėrit. Ndėrsa problemet qė i vijnė familjės sikur fortune, konflikti mes prindėrve dhe mosmarveshja e prindėrve mes tyre i bėn fėmijet qė tė humbin. Ata detyrohen tė largohen nga shtėpia. Kjo gjė e dėrgon qė tė mbeshtetėn nė shoqėrin e keqe, e cila iu nxjerrė probleme edhe mė tė medha nga ato, prej tė cilave u larguan.
Gjithashtu shkurorzimi dhe jeta me nėnė tė re i devijon fėmijet sepse kjo "nėnė" nuk do tė kujdesėt sikur nėna e vėrtetė.
Me rėndėsi ėshtė tė cekim se shumica e prindėrve i kanė mbyllur sytė, veshėt, mendjen para femijėve tė tyre dhe nuk konsulltojne pėr problemet dhe ndjenjat qė i kanė ata. E kur i godet ata ndonjė e keqe bertasin mė zė tė lartė sikur tė jenė ngritur atėherė nga gjumi... ēka ndodhi... pse ndodhi? Unė kurrė nuk e kam pritur kėtė gjė nga femijėt e mi, etj…!!!
Kemi njė lloj tė grave, tė cilat martesa e tyre, si zakonisht, duhet tė jetė qė ajo tė jetė njė nėne e devotshme dhe edukatore. Kurse nė realitet ndodhe e kunderta me to. Shiqojnė filma serik dhe bejne marrėzira tė mėdha, qė nuk u takojnė atyre. Pra, degjenerimi i familjės nga edukimi ėshtė njė rrezik i madh qė duhet tė kemi kujdesė.Familja ėshtė shpresa jonė e vetme

Dr. Ahmed El-Mehdi, profesor edukate sheh se shkaqet drejt devijimit tė rinisė janė tė shumta. Nga mė tė veēuarat janė: Shkatėrrimi familjar, copėtimi i saj, mbikqyrja e dobėt familjare, shoqėria e keqe, koha e lirė tek i riu dhe mendimet e kota qe i sillen nė kokė.
Njė familje e copėtuar, babai nė njė luginė e nėna nė njė tjetėr, nuk kanė mundėsi tė formojnė stabilitet tek fėmiu i tyre.
Njė baba rrenacak, tradhėtar nuk ka mundesi tė edukojė femijė dhe t'a bėjė besnik. As nėna e devijuar, e joedukatore nuk ka mundėsi assesi tė formojė njė bijė tė edukuar dhe tė ndershme.
Ekziston dallim i madh mes njė babai, i cili ėshtė i ditur nga ai injoranti. Shohim se si familjet e varfura kanė mundėsi t'i edukojnė mė mirė fėmijėt e tyre sesa ato qė janė tė pasura.
Tė varfurėve, nė shumicen e rasteve, u mungon feja dhe devijojnė kurse tė pasurit i devijon pasuria e tepėrt, e cila i ēon nė thellėsinė e epsheve.
Dr. Ahmedi vjen nė perfundim se ambijenti ku jetojmė ka ndikim tė madh tek familjet. Prandaj, i takon familjes qė tė kapet pėr fenė Islame dhe t'ua mėsojė femijėve Islamin, ashtuqė t'i siguron femijėt nė kėtė mėnyrė. Ngase, ai i ri qė e njeh fenė ka mundėsi tė ndalohet nga e keqja dhe tė kryej vepra tė mira.
Thotė Dr. Ahmedi: "Jemi nė pajtim se mjetet e informacionit kanė deshtuar pėr edukim. Gjithashtu, univerzitetet dhe shkollat i akuzojme se mė tė vėrtetė nuk punojnė mjaftė nė kėtė drejtim. E shpresa e fundit e jona ėshtė dhe do tė jetė FAMILJA."Dėmi i lazdrimit tė femijėve

Thotė Dr.prof. psikolog Mahmud Hajal: "Lazdrimi i tepėrt i femijėve ėshtė njė fatkeqėsi e madhe. Femiu duhet tė mesohet edhe me veshtirėsi, duhet mėsuar atij durimin, e jo ēdo kėrkesė tė tij t'u pėrgjigjemi. Edhe me e keqja ėshtė qė nėna tė fsheh devijimin e femijėve dhe mos t'i tregojė burrit tė saj.
Gjithashtu pasuria e tepėrt ėshtė shkak pėr devijim. Ndėrsa varferia mė pak.Iluzjoni i lirisė sė rrejshme

Dr. Salim Ebu Vafa thotė se nuk duhet dhėnė femijėve liri tė tėrėsishme, e cila i ēon deri tek humbja dhe devijimi. I riu, i cili bėhėt i shurdhėr para kritikave prindore apo kėshillave me pretekst se ai ėshtė i lirė nė veprat e tija. Gjithashtu, njė e re, e cila s'merr parasyshe rregulloret e modestise qe i takojnė asaj me pretekst se edhe ajo ėshtė e lirė. Kėta pėrsona cenojnė lirine. Sa tė rinj e tė reja i njohim qė kanė humbur me predendim se janė tė lirė dhe ēka dojnė bėjnė. Kurse ne muslimanet nuk kemi marrur mėsim tė duhur nga ajo se ēka u bėri kjo liri e rrejshme tė rinjėve nė pėrendim.Narkomania

Dr. Mahmud Rajs, profesor nė fakultetin e medicinės pranė univerzitetit Ajn Shams-Kairo thotė: "Vėrtetė, emosionet, deshtimi psiqik dhe dhimbjet trupore qe ka njė i ri apo e re i ēon deri tek marrja e droges dhe alkoolit, apo shumica prej tyre marrin barna qetėsues per t'i larguar dhimbjet edhe me qėnė se e dijnė shumė mirė rrezikun e kėtyre gjėrave. Ikja prej realitetit dhe mosmundja e zgjethjes tė problemeve nuk ėshtė shkak pėr tė marrė drogė, sepse kjo tregon dobėsine e njė pėrsoni. Andaj, kėta pėrsona duhet kthyer tek mjeket psikolog qė gjinden pėr zgjedhjen e problemeve.
Shkaku i pėrhapjes sė narkomanisė tek rinia kthehet tė shoqeria e keqe, e cila ua zbukurojnė punėn e narkomanisė, duke ua lehtėsuar atyre arritjen deri te droga. E kush ėshtė mendjelehtė bie nė grackat e narkomanėve.
Na tėrheq vėmendjen ky mjek ku thotė se ekziston diēka tjetėr qė e ēon te riun deri tek narkomania, e ajo ėshtė moskapja pėr fene islame, mospraktika e urdhėrave tė Allahut dhe ndalimi atė qė e ka ndaluar Ai, moskthimi tek Allahu pėr problemet dhe sprovat qe ka. E nė kėto raste prezenton djalli i mallkuar qe t'ua zbukurojė atyre veprat e kėqia duke u thėnė se ju ndihmon droga nė zgjedhjen e problemėve. Kurse nė realitet i hudhė nė humnerėn e narkomanisė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://mujahideen.albanianforum.net
 
Kush ėshtė pėrgjegjės pėr devijimin e tė rinjėve
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Thirrja Islamike :: Feja dhe shoqėria-
Kėrce tek: