Thirrja Islamike

Selam Alekum Vellazun e Motra Mir Se Erdhet Ne Forum Thirrja Islamike Ne Ket Forum Dot Gjeni Video Ligjerata Filma Nga Mujahideen e Shum Gjera Tjera Po Ashtu Mudeni Ta Nidgjoni RAdio Pendimi 24 Ore Online Ju Deshiroj Te Kaloni Qaste Sa Ma Te Bukura
 
ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Nje qėndrim me vetveten - Drejtuar motrės pa shami

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Pejonalija
Admin
avatar

Numri i postimeve : 114
Age : 37
Registration date : 26/10/2007

MesazhTitulli: Nje qėndrim me vetveten - Drejtuar motrės pa shami   Sun Oct 28, 2007 4:34 am

Nje qėndrim me vetveten - Drejtuar motrės pa shami
Motėr, o ti e pastėrt, e cila je rritur nė kopshtin e fesė Islame dhe je ujitur me ujin e kthjellėt tė shpalljes dhe u bėre njė trėndafil i shtrenjtė, pėr tė cilin duhet qė ne ta ruajm. Madje jo vetėm kaq, por pandėrprerė duhet tė kujdesemi pėr tė.Unė me tė vertėtė i drejtohem njė qenije tė gjallė, njė shpirti tė kthjelltė sikur je ti. Pra, vėshtroj kėto fjalė me sytė e zemrės dhe ēlirohu nga prangat e nefsit dhe pasioneve dhe shėndrroi kėto ēaste njė lloj qėndrimi me vetvehten, ndoshta njė ditė kjo do tė jetė shkas qė tė jeshė nė gradat mė tė larta tė xhennetit. Pasha Atė qė na ka krijuar oj motėr, unė shpresoj dhe lus Zotin e Madhėruar qė tė jeshė nga banoret e xhennetit dhe dije se rruga e xhennetit ėshtė shumė e lehtė. Mirėpo, mehri i tij ėshtė shumė i shtrenjtė, ndėrsa ēmimi gjendet nė duart tuaja, e ai ėshtė nėnshtrimi i urdhėrave tė All-llahut tė Madhėruar.
Dije o motėr e nderuar se Islami ka qėllim primar ngritjen e njė shoqėrije tė pastėr ku nuk do tė kenė ndikim kryesor dėshirat dhe epshet dhe nuk do tė qėndrosh gjithmonė e varur nga ato.

Mu pėr kėtė shkak Islami ia obligoi mbulesėn dhe ia urreu zbulimin ēdo femre muslimane, e cila beson nė Zotin e Madhėruar.

Islami i ka vendosur kėto rregulla nė veshje pėr zbukurimin e femrės muslimane qė ta formojė atė si njė personalitet tė vėrtetė dhe tė jenė mburojė ndaj tė keqes sė keqbėrėsve dhe mashtrimit tė mashtruesve. Tė jetė sikurse gjumshti i paketuar, tė cilin nuk e ndotė asgjė dhe tė jetė sikur margaritar ku nuk mund tė arrijnė duart e keqbėrėsve.

Motėr, Islami ty ta ka obliguar mbulesėn jo pse ti je diēka e pahijshme, e cila duhet tė mbulohet. Por, sepse ti je sikur margaritari, i cili duhet tė ruhet, sepse ēdo send sa mė tė madhe e ka vlerėn shtohet nevoja qė mė shumė tė ruhet dhe tė mbulohet. Kėshtu qė sa herė qė mbulohet muslimanja, shtohet vlera e saj dhe nevoja pėr tė.

Pėr kėtė All-llahu i ka pėrshkruar gratė nė xhennet duke thėnė: " Aty rrinė tė mbėshtetura nė mbėshtetėse tė gjelbra e shtroja tė bukura." [Er-Rahman, 76]

Ka thėnė Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] pėr gratė e xhennetit: "Dhe mbulesa nė kokėn e saj ėshtė mė e vlefshme se dynjaja dhe ēka nė tė." (Transmeton Nesaiu me sened sahih)

Ky ėshtė pėrshkrimi i shamisė sė saj. O Zot, ēfarė nderi dhe pozite e lartė!

Motėr, duke pasur parasysh vlerėn tėnde si muslimane shpesh dėshiroj qė tė pyes: A e don All-llahun e Madhėruar dhe tė Dėrguarin e Tij, alejhi selam?!
Pėrgjigja do tė jetė: Po.

E si atėherė e kundėrshton urdhėrin e All-llahut dhe frikohesh nga mbulesa dhe nga modestia?!

Bukurija jote qė tė ėshtė dhėnė nė kėtė dunja ėshtė pėr burrin tėnd musliman, e jo pėr reklamė. Ndėrsa nė Ahiret All-llahu do tė bėjė shumė e shumė herė mė tė bukur sesa je tani. Dhe atė ku...? Nė xhennetin e pėrhershėm, atje ku ka ēka syri s'ka parė, veshi ska dėgjuar dhe as nuk mundet mu paramendu.

Motėr, o ti e cila dėshiron pendimin dhe kthimin tek All-llahu, dėgjo dhe mendo mirė rreth fjalės sė All-llahut tė Madhėruar:

"Thuaj: “O robėrit e Mi, tė cilėt e keni ngarkuar me shumė gabime veten tuaj, mos e humbni shpresėn ndaj mėshirės sė All-llahut, pse vėrtetė All-llahu i falė tė gjitha mėkatet, Ai ėshtė qė shumė falė dhe ėshtė mėshirues!” (Ez-Zumer, 53]

Qė nė fillim do tė mundohem ta sjell njė ngjarje e cila do tė jetė shembulltyrė e pendimit dhe kthimit tek All-llahu i madhėruar.

Bėhet fjalė pėr njė vajzė muslimane nga Egjipti, e cila u pendua sinqerisht tek All-llahu dhe shpresojmė se me tė njėjtin sinqeritet do ta takojė nė Ditėn e Gjykimit.

Njė ditė motra Hyda ka dalė nga shtėpia e saj dhe me asnjė qėllim tjetėr pėrveē qė All-llahu ta bėjė shkak nė udhėzimin e ndokujt. Duke qenė e vendosur nė qėllimin e saj papritmas takon njė vajzė, e cila ishte e veshur me fusran tė shkurtė. Vazhdoi ta shikojė dhe vendosi t'i afrohet e ta kėshillojė, qė ta shpėtojė nga zjarri. I'u afrua dhe me plot butėsi dhe mėshirė i tha:

- Motėr tė ftoj tė vish me mu nė xhennet, nė njė shtėpi nga shtėpitė e All-llahut. Vajza i'u pėrgjigj thirjes sė saj dhe sė bashku hyrėn nė xhami.

Kur hyri brenda vėrejti se tė gjith tė pranishmet ishin tė mbuluara dhe e shikonin me habi. Motrės huda i erdh keq se ato e shikonin nė atė mėnyrė dhe shkojė nė shitoren, e cila gjendej pranė xhamisė dhe ia bleu njė hixhab (mbulesė). Hyri dhe ja dhurojė vajzės hixhabin, tė cilėn ia bleu dhe i tha:

- Vishe kėtė qė tė mos biesh nė sy nė mesin e vajzave qė ishin nė xhami, ndėrsa pasi qė tė dalim si tė duash hiqe. Vajza e pranoi dhuratėn dhe e veshi. Kjo ishte hera e parė nė jetėn e saj qė ajo vishet me mbulesė. U ngrit dhe e fali namazin e akshamit dhe filloi ta dėgjojė ligjėratėn, e cila po mbahej nė xhami me njė tematik mjaft prekėse, e ajo ishte: Pėrshkrimi i Xhehennemit.

Pasi qė mbaroj ligjėrata u ngritėn dhe falėn namazin e Jacisė dhe duke dalė nga xhamija Hyda i'u drejtua mysafires: "Nėse dėshironi tash mund ta hekni mbulesėn. Mysafirja i'u pėrgjegj: Pasha All-llahun pėr herė tė parė nė jetėn time e kam pėrjetuar ėmbėlsinė e imanit dhe Pasha All-llahun nuk do ta hek mbulesėn mė asnjėherė dhe nuk do ta lė asnjė namaz pa falur. Do tė jem thirse nė rrugėn e All-llahut dhe tėrė jetėn time do ta kaloj nė shėrbim tė All-llahut tė madhėruar.

Nuk kaloi shumė kohė dhe duke dalė nga dera e xhamisė, papritmas e godet njė veturė dhe nga goditja e rėndė vajza, e cila u pėrbetua se do t'ia kushtojė tėrė jetėn kėsaj feje, vdes. Filloi t'i rrjedhė gjak, ai gjak fisnik qė ishte i pėrmalluar pėr takimin me Krijuesin e tij, dhe me tė vėrtėtė All-llahu i'a mundėsojė tė ketė pėrfundim tė mirė, pasiqė deri para njė ore ishte nga ato, pėr tė cilat i Dėrguari [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė:"Dy grupe nga banorėt e Xhehennemit ende si kam parė. Dhe ndėr to pėrmendi: Gra tė veshura por tė zhveshura, kokat e tyre i kanė sikur gunga nė shpinėn e deves. Ato nuk do tė hynė nė xhennet e as qė do t'ia ndijnė erėn e tij (e era e tij ndihet shum largė)." [Transmeton Muslimi]

Po oj Motėr muslimane, ti me tė vertetė je ditė dhe nese kalon njė ditė ka kaluar njė pjesė e jotja. Ti je sikurse njė udhėtar, i cili ėshtė nisur pėr tek All-llahu i Madhėruar, dhe gjithsesi musafiri qė ėshtė nisur nė udhėtim njė ditė do tė mbėrrijė... e ajo ėshtė dita kur do tė qėndrojshė para Gjykuesit Suprem. Atė ditė nga e cila edhe fėmijės do t'i thinjen flokėt.

Motėr, a nuk je ti Muslimane? A nuk je ti ajo e cila e dėshiron Xhennetin?

Atėherė dėgjoje fjalėn e All-llahut tė Madhėruar: "O ju qė besuat, pėrgjigjjuni (thirrjes sė) All-llahut dhe tė tė dėrguarit kur ai (i dėrguari) ju fton pėr atė qė ju jep jetė, (pėr fenė e drejtė) dhe ta dini se All-llahu ndėrhyn ndėrmjet njeriut dhe zemrės sė tij, dhe se ju do tė tuboheni te Ai." [El-Enfal, 24]

Ajo ėshtė thirje pėr ngjalljen e zemrės, ruajtjen e nderit dhe fesė... dhe kush i pėrgjigjet kėsaj thirje do t'i bashkangjitet karavanit tė bekuar, tė cilin All-llahu e nderoi duke i thėnė: "O ti Pejgamber, thuaju grave tua, bijave tua dhe grave tė besimtarėve le t’i vėnė mbulesat e veta mbi trupin e tyre, pse kjo ėshtė mė afėr qė ato tė njihen (se nuk janė rrugaēe) e tė mos ofendohen. All-llahu fal gabimet e kaluara, Ai ėshtė mėshirues." [Ahzab, 59]

Oh sa nder i madh pėr ty o motėr qė t'i bashkangjitesh kėti karavani tė bekuar, nė krye tė sė cilit ishin gratė dhe vajzat e Pejgamberit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem].

Motėr! All-llahu, Krijuesi yt dėshiron qė edhe ti t'i bashkangjitesh kėtij karavani, qė sė bashku me ata edhe t'i tė hyshė nė xhennet ,e ti a je e kėnaqyr me zgjedhjen qė ta ka bėrė Mėshiruesi, Mėshirploti, i cili tė drejtohet duke thėnė:

"Kur All-llahu ka vendosur pėr njė ēėshtje, ose i dėrguari i Tij, nuk i takon (nuk i lejohet) asnjė besimtari dhe asnjė besimtareje qė nė atė ēėshtje tė tyre personale tė bėjnė ndonjė zgjidhje tjetėrfare. E kush e kundėrshton All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij, ai ėshtė larguar shumė larg sė vėrtetės." [El-Ahzab, 36]

Dhe gjithashtu thotė: "Pėr Zotin tėnd jo, ata nuk janė besimtarė (tė asaj qė tė zbriti ty as tė asaj para teje) derisa tė mos zgjedhin ty pėr tė gjykuar nė atė konflikt mes tyre, e pastaj (pas gjykimit tėnd) tė mos ndiejnė pakėnaqėsi nga gjykimi yt dhe (derisa) tė mos binden sinqerisht." [En-Nisa, 65]

Apo ti po dėshiron ta kundėrshtosh urdhėrin e Krijuesit tėnd?!!

Kjo ėshtė njė pyetje pėr tė cilėn nevojitet njė QĖNDRIM ME VETVETEN! Ndėrsa unė me gjith bindje po e them se nuk mund ta paramendoj se ekziston njė muslimane, e cila nuk e dėshiron Xhennetin dhe kėnaqėsitė e tija dhe symbyllur i ndjek hapat e shejtanit.

Motėr! Pasha All-llahun me tė vėrtetė ligjet, tė cilat t'i ka caktuar All-llahu tė bėjnė fisnike, tė ndershe dhe tė mbrojnė. Ti je vajzė, nesėr do tė jesh grua dhe nėnė ku me respektin ndaj teje do tė mundet tė fitohet Xhenneti, dhe njė ditė do tė bėhesh gjyshe e njė muslimanje. Ti pra do tė jesh ajo qė ke formuar burra dhe qė ke edukuar heroj.

Motėr! O ti e pastėr, o bija e Hatixhes, Aishes, Esmas, Safijes (gratė e pejgamberit alejhi selam)! O bija e Islamit, a nuk tė ėshtė bėrė e ditur se njė nga mėnyrat me tė cilėn jobesimtarėt e luftojnė Islamin je ti. Ndoshta tė duket pėr t'u ēuditur, por dije se ėshtė mė se e vėrtetė se nėse shkatėrrohet morali i njė femre muslimane atėherė shkatėrrohet edhe familja dhe shoqėria Islame. A thua vallė je e kėnaqur qė nė Ditėn e Gjykimit ta takosh All-llahun dhe t'i ke qenė mjet me tė cilin luftohet Islami. Motėr, ti duhet tė jeshė si njė tullė e palėvizshme nė murin mbrojtės, e cila e mbron Islamin nga keqdashėsit.

O ti qė deri dje ke qenė ajo qė e ke mbrojtur dhe ndihmuar kėtė fe, ndėrsa sot je bėrė barrė e rėndė pėr Islamin, kthehu dhe bėhu ajo qė do ta ngrit flamurin e tė vėrtetės dhe do t'i zgjojė njerezit nga gafleti. Bėhu ajo qė do ta zbukurojė personalitetin e saj me mbulesė dhe turp, dhe do ta shijojė kėnaqėsinė e Islamit nė zemrėn e saj, dhe dije vlerėn tėnde nėn hijen e Islamit.

Motėr, Njė nga armiqtė, tė cilėt e luftojnė Islamin haptas ditė dhe natė thotė: Gota dhe kėngėtarja bėjnė shkatėrrim nė ummetin e Muhammedit mė shumė sesa arma.

Ke kujdes motėr qė tė jeshė nga ato qė e luftojnė All-llahun dhe tė Dėrguarin e Tij! Ke kujdes motėr qė mos tė jesh nga ato, tė cilat i pėrkasin ummetit Islam por megjithatė atyre i'u ėshtė humbur turpi dhe feja.

Ke kujdes... une po tė pėshpėris dhe po tė them: A nuk tė ėshtė pėrmalluar shpirti yt pėr Xhennetin e All-llahut?!

Unė po tė thėrras pėr nė Xhennet ,ndalu dhe mendo rreth kėtyre fjalėve, tė cilat i ka thėnė i Dėrguari [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]: Pas juve do tė vijė njė kohė e vėshtirė, ai qė do ta mbajė fėnė do ta ketė vlerėn e pesėdhjetė shehidėve nga ju (nga sahabėt)." [transmeton Tabarani ndėrsa sheih Albani e ka bėrė tė vėrtetė]

Oh ēfarė shpėrblimi i madhė pėr ato, qė janė kapur pėr fenė e tyre dhe pėr ta respektuar All-llahun dhe pėr tė ruajtur nderin e tyre kanė veshur hixhabin.

Motėr! Dije se nuk do tė qetėsohet zemra dhe shpirti vetėm me kėnaqėsinė e All-llahut dhe respektin e Tij, dhe pėr kėtė tė kėshilloj me fjalėn e All-llahut ku thotė: "Pra, shpejtoni e mbėshtetuni tek All-llahu!" [El-Dharijat, 50]

Hajde pra ta kėnaqim All-llahun e madhėruar dhe tė shpejtojmė tek Ai, dhe hajde me ne qė tė besojmė pėr njė ēast, ndoshta ky do tė jetė ēasti i fundit ndėrsa pas kėsaj do ta takojmė tė Dėrguarin e All-llahut nė pellgun ujorė, pranė tė cilit nuk afrohet kush pos besimtarėve dhe tė jetojmė me tė nė Xhennetin e pafund dhe me plot kėnaqėsi ta shohim Krijuesin tonė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://mujahideen.albanianforum.net
 
Nje qėndrim me vetveten - Drejtuar motrės pa shami
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Thirrja Islamike :: Feja dhe shoqėria-
Kėrce tek: