Thirrja Islamike

Selam Alekum Vellazun e Motra Mir Se Erdhet Ne Forum Thirrja Islamike Ne Ket Forum Dot Gjeni Video Ligjerata Filma Nga Mujahideen e Shum Gjera Tjera Po Ashtu Mudeni Ta Nidgjoni RAdio Pendimi 24 Ore Online Ju Deshiroj Te Kaloni Qaste Sa Ma Te Bukura
 
ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Pėrshpėritja lamtumirėse

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Pejonalija
Admin
avatar

Numri i postimeve : 114
Age : 37
Registration date : 26/10/2007

MesazhTitulli: Pėrshpėritja lamtumirėse   Sun Oct 28, 2007 4:33 am

Pėrshpėritja lamtumirėse
…asnjėherė nuk jam mė e lodhur dhe mė e pafuqishme sėsa nė momentet e ndarjes dhe lamtumires. E kujtoj ditėn, tė cilėn udhėtoi dhe u largua me mijėra kilometra pėr tė marrė dituri. Kaloi detra, rrugė tė gjatė, por, patjetėr iu desh tė udhėtojė, tė emigrojė.
Nuk e urrej asgjė mė shumė sėsa ato momente kur e vura dorėn time nė dorėn e tij dhe i thashė: "Nė emanet tė Zotit!". U ndala dhe po mendoj pėr ndarjėn tonė dhe zėri i tij mė ushton sikur nė grykė tė kėshtjellės sė thellė dhe gjithnjė jehon… U pafshim pėr tė mirė…! Mos na harro…! Na shkruaj…! Zoti qoftė me ty...! Dhe fjalė tė tjera qė i dėgjoj dhe nuk me hiqėn mendėsh, vetėm aty mė rrijnė, sytė me kanė mbetur tė shtangur aty me tė gjitha ndjenjat.
U ndejva pėr njė moment se i kisha humbur tė gjitha ndjenjat, herė e pikėlluar dhe herė e gėzuar. Ndoshta njėkohėsisht edhe e pikėlluar dhe e gėzuar. Gėzim dhe lumturi se ai shkoi pėr ta ndėrtuar tė ardhmėn.

Kur shkoi, e shtriu dorėn qė t'mė pėrshėndetė, e zgjata edhe unė dorėn ashtu spontanisht dhe pa i thenė asnjė fjalė e largova mė shpejt nga dora e tij! I humba tė gjitha ndjenjat nga teprimi i mendimėve nė zemrėn time. Mu vrenjtėn sytė dhe pa turp zura t'i lėshoj lotėt nga syri…

Nėna e pėrqafoi atė me pėrqafim marrėzorė, e pėrqafoi sikur tė dojė ta mbyllė ne vetėn e saj. Babai…, nė sytė e tij mbetėt vetėm shpresa se djali u bė burrė dhe krenohej me tė.

Na bėri me dorė duke a bartur ēantėn dhe shkoi aty ku ia kishte mėsy. Ma beri edhe njė herė me dorė sikur tė mė thoshte: Mos ke frikė, do tė kthehem dhe humbi nė mbrendėsi tė aeroplanit, i cili la prapa veē zėrin shurdhues, zė ky i cili vertitej nė veshėt e mi duke sjellur shpresėn e kthimit.

Ende zemra me rreh me fuqi kur dėgjoj zėrin e aeroplanit. Vitet shkojnė pa u ndalur, s'kanė tė ndaluar as letrat qė i dėrgon duke shprehur mallin qė e kishte kapluar pėr ne. Vitet kalojnė dhe letrat e tija vijnė duke premtuar: "nuk ju harroj, sė shpejti do tė kthehem. Nuk mė ndalė dot evropa me gjithė pushtetin e saj. Nėna jeton nė ēdo moment me shpresa dhe premtime pėr kthimin e tė birit…

…Me gjithė kėto, nė mesin tone ėshtė njė udhėtim qė nuk ka kthim.

Motra ime, vėrja gishtin kokės dhe mėndo, kjo ishte njė pasqyrė e ndjenjave, mallit tim dhe mallit tė ēdo njeriu kur ndahet pėr njė kohė tė shkurtė nga shoku, biri, vėllai, bashkėshortja etj.

Vallė, si ndjehesh kur ndahesh nga tė afėrmit, familja, tė dashurit, pa shpresėn e kthimit?!

Pėrkujto momentin e ndarjės, ndarjes nga kjo botė nė botėn tjetėr tė pėrherėshme. Kujtoje fjalėn e tė Madhėruarit: "Po ju po i jepni pėrparėsi jetės sė kėsaj bote, e dihet se jeta e botės tjetėr ėshtė mė e dobishme dhe e pėrjetshme." (El A'ėla 16-17)

Pse?! Pse o e uruar shkėpute ēdo lidhje me Zotin tėnd. Bredh rrugėve me fytyrė tė gėzuar pėr rinin tėnde dhe e harrove botėn e ardhėshme. I kėndove dunjasė me zėrin mė tė ėmbėl, ia ke thurrur asaj fjalėt mė tė dashura kurse harrove ditėn kur t'i thuash familjes dhe mė tė dashurve lamtumirėn e fundit.

Ditėn ku tė udhėtosh njė udhėtim tė gjatė dhe tė pakthim. Nuk e din se nė cilin aeroplan do tė hipėsh, nė cilėn pistė tė aeroportit dė tė zbresėsh dhe nė ēfarė vendi do tė jetosh.

E madhėruar ėshtė fjala e Allahut: " Nuk e di askush pos Tij se ēka do t'i ndodhė (ēka do tė punojė) nesėrdhe askush nuk e di, pos Tij, se nė ē'vend (ose kohė) do tė vdes. Allahu ėshtė mė i dijshmi, mė i njohuri". ( Llukman, 34)

Do tė ndahesh nga familja dhe nga mė tė dashurit, por vallė ē'ėshtė kjo ndamje?! Nuk do tė jeshė nė gjėndje qė t'i shohėsh ata e ndėrsa ata janė para fytyrės sate iluzion. Nėna tė pėrqafon duke vėrshuar lotėt e saj dhe gjymtyrėt e saj do tė dridhen nga pikllimi sepse ti u ndave pėr tė fundit herė nga ajo. Ndėrsa yt at, nga mbrendėsia e zemrės sė tij pikon keqardhja dhe dėshprimi. Do ti kalojnė tė mjerit disa momente sikur nėn tė rrehurat e alarmit, momente kėto tė mbushura me pikllim dhe frikė. Sytė do ti shmangėn e gjuha do zė ti bėlbėzojė e ti rrjedhin djersėt qė nuk e kish pas zakon mė pare. Nuk zotron asgjė mė pėrveē lutjes. I qortuar nė shpirtė pėr tė metat, i bėn lutje Allahut duke thenė: "O Zoti im, falja mėkatėt asaj, sepse mėkatėt e saja ishin resultat i mėkatėve tė mia, nuk e urdhėrova qė ta falė namazin e as qė tė mbulohet me shami".

Por, kjo nuk do tė ndihmojė asjgė ty, e kam pėrqellim, dėshpėrimi i babait dhe nėnės. Ti i pate ditur tė metat tuaja por ishe e angazhuar me mashtrimin tend.

Motra ime!

Para se tė vijė ky moment, ēohu dhe merr abdes me ujin e pėndimit. Pastrohu me ujin e kthimit tek Allahu i Madhėruar. Zėvendeso tė kėqijat e t'ua me tė mira.

Kthehu oj motėr para kėtyre momentėve, nė tė cilat nuk dė tė shohėsh nė tė asgjė pėrveē lotėve dhe nuk do tė dėgjosh asgjė pėrveē tė qajturės dhe vajtimit.

Paramendo se ti je njėriu, i cili ēoi jetėn e tij pa mos punuar asgjė prej urdhėrave tė Allahut. Kthehu para se tė bėhėsh banore e njė vendi shumė tė ēuditshėm, nuk dėgjon nė atė vend asgjė pėrveē zhurmės sė zinxhirėve dhe prangave dhe nuk sheh asgjė pėrveē denimit.

Pėrkujto fajlėn e Allahut: "…e ti puqet kofsha pėr kofshė (t'i vėshtirėsohet gjendja). Atė ditė vetėm tė zoti yt shkohet". (el kijame 29-30).

Betohėm nė Allahun se ky ajet ka njė kuptim qė zemra ēahet nga deshprimi, frika dhe shpresa.

Motra ime!

Ēdo punė qė ta bėsh do ta korrėsh. Pėr ēdo fjalė do tė jepėsh llogari. Qajė oj motėr dhe mbushi sytė e tu me lotėt e pendimit! Le tė rrjedhin njė here lotėt pėr herėrat e shumta tė mėkatėve ashtu qė ta pastrosh me ta zemrėn dhe shpirtin tend nga tė flliqurat e shejtanit.

Oj motra ime!

Pranoje kėtė kėshillė nga ajo, e cila u kthye tek Zoti i saj, pas mėkatėve tė shumta, pėr tė cilėn mirėsai i takon vetėm Allahut.

Es-selamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://mujahideen.albanianforum.net
 
Pėrshpėritja lamtumirėse
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Thirrja Islamike :: Feja dhe shoqėria-
Kėrce tek: