Thirrja Islamike

Selam Alekum Vellazun e Motra Mir Se Erdhet Ne Forum Thirrja Islamike Ne Ket Forum Dot Gjeni Video Ligjerata Filma Nga Mujahideen e Shum Gjera Tjera Po Ashtu Mudeni Ta Nidgjoni RAdio Pendimi 24 Ore Online Ju Deshiroj Te Kaloni Qaste Sa Ma Te Bukura
 
ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 A janė femrat tė barabarta me meshkujt nė shpėrblim dhe dėni

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Pejonalija
Admin
avatar

Numri i postimeve : 114
Age : 37
Registration date : 26/10/2007

MesazhTitulli: A janė femrat tė barabarta me meshkujt nė shpėrblim dhe dėni   Sun Oct 28, 2007 4:33 am

A janė femrat tė barabarta me meshkujt nė shpėrblim dhe dėnim?
Disa thonė qė gratė janė tė mangėta nė intelekt dhe nė angazhimet fetare, gjithashtu edhe nė trashėgimi dhe nė qėndrim tė dėshmive. Disa thonė se All-llahu i ka krijuar tė barabarta nė shpėrblim dhe dėnim. Cili ėshtė mendimi juaj: A janė tė mangėta sipas islamit apo jo? Pėrgjigje:
Falemderimi i takon All-llahut tė Madhėruar.
Islami ka ardhur qė ta nderojė gruan dhe qė ngritė statusin e saj, duke i dhėnė njė pozitė tė duhur, dhe qė tė kujdesėt pėr te dhe pėr ta ruajtur nderin e saj.
Pra, islami urdhėron kujdestaret dhe bashkeshortėt tė shpenzojnė pėr te, ta trajtojnė mirė, tė kujdesen pėr te dhe tė jenė tė sjellshėm me te.

All-llahu [subhanehu ve teala] thotė:

“Dhe ēoni jetė tė mirė me to!” (En-Nisa’, 19)

Tregohet se Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: ”Mė i miri nga ju ėshtė ai, i cili sillet mė mirė me bashkėshortėt. E unė sillėm mė mirė se ju me gratė e mia.” [transmeton Tirmidhiu]

Islami u garanton grave tė gjitha tė drejtat, dhė u lejon qė t'i ekspozojnė ēėshtjet e tyre nė mėnyrė tė pėrshtatshme.

All-llahu [subhanehu ve teala] thotė:

“Edhe atyre (grave) u takon e drejta sikurse edhe pėrgjegjėsia ne bashkėshortėsi, e burrave u takon njė pėrparėsi ndaj tyre. All-llahu ėshtė i Gjithfuqishėm, mė i Urti Gjithėgjykues.” (El-Bekare, 228)

Kjo pėrmban tė gjitha llojet e marėveshjeve tregtare, blerjes, shitjes, kompromisit, caktimin e tė tjerėve tė vepron nė interes tė saj, huadhėnies, depozimin e pronės etj.

Islami urdhėron gratė pėr obligimet fetare dhe detyrat, tė cilat i takojnė asaj, tė njejta detyra dhe obligime sikurse tė burrave. Domethėnė pastrimin, namzin, zeqatin, agjėrimin, haxhin dhe adhurime tė tjera.

Mirėpo, Islami i jep gruas gjysmen e pjesės sė burrit kur vjen te trashėgimia, sepse ajo nuk ėshtė e obliguar qė tė shpenzon pėr vetėn e saj, shtėpinė ose fėmijėt e saj. Mė saktė, ai i cili ėshtė i obliguar qė tė shpenzoj pėr to ėshtė burri, sikurse qė ėshtė pėrgjegjės edhe pėr shpenzime tjera.

Pėr sa i pėrket dėshmisė pėr tė cilėn dy gra janė tė barasvlershme me dėshminė e njė burri nė disa raste, kjo ėshtė sepse gratė harrojnė mė shpejtė se burrat dhe pėr arsye te ciklit mujor, shtatzanisė, lindjes dhe rritjen e fėmijėve e kėshtu me rradhė. Tė gjitha kėto gjėra i preokupojnė ato dhe i bėjnė qė tė harrojnė.

Kėshtuqė provat tregojnė qė njė grua tjetėr duhet ta pėrforcon dėshminė qė ajo tė jetė mė e saktė.

Mirėpo, ka disa gjėra qė i takojnė vetėm grave dhe mjafton dėshmia e njė gruaje, sikurse determinimi se sa shpesh i ėshtė dhėnė gji njė foshnjeje, gabimet qė mund ta dėmtojnė martesėn e kėshtu me rradhė.

Gratė janė tė barabarta nė shpėrblimin e All-llahut nė Ahiret, duke qėndruar tė palėvizshme nė besim dhe duke veruar punė tė drejta, nė kėnaqėsinė e njė jete tė mirė dhe shpėrblimit tė madh nė jetėn e pėrtejme.

All-llahu [subhanehu ve teala] thotė:

“Kush bėn vepėr tė mirė, qoftė mashkull ose femėr, e duke qenė besimtar, Ne do ti japim atij njė jetė tė mirė (nė kėtė botė), e (nė botėn tjetėr) do t’u japim shpėrblimin mė tė mirė pėr veprat e tyre.” (En-Nahl, 97)

Kėshtu qė e dimė se gratė kanė tė drejta e detyrime sikurse edhe burrat kanė tė drejta edhe detyrime. Ka gjėra tė cilat i pėrshtaten vetėm meshkujve, kėshtu qė All-llahu i ka bėrė pėrgjegjėsi tė tyre. Gjithashtu, ka gjėra tė cilat i pėrshtaten vetėm femrave kėshtu qė Ai i ka bėrė femrat pėrgjegjėse pėr to.

All-llahu e di mė sė mirė dhe nga Ai ėshtė suksesi.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://mujahideen.albanianforum.net
 
A janė femrat tė barabarta me meshkujt nė shpėrblim dhe dėni
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Thirrja Islamike :: Feja dhe shoqėria-
Kėrce tek: