Thirrja Islamike

Selam Alekum Vellazun e Motra Mir Se Erdhet Ne Forum Thirrja Islamike Ne Ket Forum Dot Gjeni Video Ligjerata Filma Nga Mujahideen e Shum Gjera Tjera Po Ashtu Mudeni Ta Nidgjoni RAdio Pendimi 24 Ore Online Ju Deshiroj Te Kaloni Qaste Sa Ma Te Bukura
 
ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Katėr dėshirat e katėr femrave evropiane

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Pejonalija
Admin
avatar

Numri i postimeve : 114
Age : 37
Registration date : 26/10/2007

MesazhTitulli: Katėr dėshirat e katėr femrave evropiane   Sun Oct 28, 2007 4:31 am

Katėr dėshirat e katėr femrave evropiane
E para : Angleze-
"E kam shkruar dėshirėn time para njėqind viteve!"
Autorja e njohur Ati Ruwd nė artikullin, tė cilin e paraqiti nė vitin 1901, thotė: Tė punojnė vajzat tona nė shtėpi, shėrbetore ose si shėrbetore ėshtė mė mirė dhe mė e dobishme sesa tė punojnė nė vende tė ndryshme, nė tė cilat shndėrrohet vajza nė njė gjė tė fėlliqur dhe tė shthurur. Nė tė cilat e humb efektin dhe shkėlqimin e jetės sė saj njėherė e pėrgjithmonė.
Ah sikur tė ishin vendet tona sikur vendet Islame, nė tė cilat vajza ka mbėshtetje dhe pėrkrahje!
Po, ky ėshtė turpi i vendit anglez, nė tė cilin ėshtė bėrė vajza shembull pėr shthurjen dhe prishjen e nderit duke u pėrzier vazhdimisht me njerėz tė huaj. E pse mos tė qėndrojmė ne pas asaj tė cilės i pėrshtatet natyrshmėria e femrės, tė qėndrojė femra nė shtėpi dhe punėt e burrave t'ua len burrave e tė jetojė me rrespekt dhe ndershmėri?!
E dyta : Gjermane-
Thotė: Unė dėshiroj tė qėndroj nė shtėpi, por ekonomia dhe struktura gjermane nuk i pėrfshin tė gjitha shtresat e popullit, qė tė na i mbulon neve harxhimet dhe finansimet. Kėshtuqė duhet vazhdimisht punė, dhe ēėshtja mbetet kėshtu-tė qėndroj nė shtėpi-e pamundur, pėr fat tė keq!

E treta : Italiane-
Kur flet ajo me Dr. Mustafa Sebaij, thotė: Vėrtetė unė lakmoj nė femrėn muslimane dhe kisha dashur tė jem e lindur ne vendet islame, por pėr fat tė keq!

E katėrta : Franēeze-
Njė mjek musliman, i cili jeton nė Francė tregon pėr dėshirėn e njė mjekes franēeze e krishtere, e cila e ka pyetur: Si jeton gruaja yte muslimane e mbuluar? Si e kalon ajo ditėn? Ēfarė programi tė ditės ka ajo?
U pėrgjigj mjeku: Ajo zgjohet nė mėngjes dhe i pėrgatitė fėmijtė pėr nė shkollė, pastaj flen deri kah ora nėntė ose dhjetė, e pastaj zgjohet dhe vazhdon punėt e ditės, pastron dhe renditė shtėpinė, pėrgatitė ushqimin, etj.
Pyeti ajo: E kush shpenzon dhe e mbanė atė, pasiqė ajo nuk punon?
Tha mjeku: Unė.
Pyeti sėrish: E gjėrat e saja personale, kush ia blen?
Tha mjeku: Unė i blej krejt ēka dėshiron ajo.
Pyeti: Ti i blen gruas tėnde ēdo gjė?
Tha: Po.
Pyeti me habi ajo: Ia blen edhe arin, dhe gjėrat me tė shtrenjta?
Tha : Po.
Tha ajo: Vėrtetė gruaja yte qenka mbretėreshė.
Pastaj u betua mjeku, se ajo mandej kishte dashur tė shkurorėzohet nga burri i saj, por me kusht qė te martohet me njė musliman dhe tė largohet nga puna e mjekes e tė qėndrojė nė shtėpi siē qėndron gruaja muslimane. Dhe jo vetėm kaq, bile ka qenė e kėnaqur nėse e merr njė musliman, qoftė edhe per grua tė dytė, vetėm tė qėndrojė nė shtėpi, dhe tė jetojė si femra muslimane.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://mujahideen.albanianforum.net
 
Katėr dėshirat e katėr femrave evropiane
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Thirrja Islamike :: Feja dhe shoqėria-
Kėrce tek: