Thirrja Islamike

Selam Alekum Vellazun e Motra Mir Se Erdhet Ne Forum Thirrja Islamike Ne Ket Forum Dot Gjeni Video Ligjerata Filma Nga Mujahideen e Shum Gjera Tjera Po Ashtu Mudeni Ta Nidgjoni RAdio Pendimi 24 Ore Online Ju Deshiroj Te Kaloni Qaste Sa Ma Te Bukura
 
ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Vajza e aventurave

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Pejonalija
Admin
avatar

Numri i postimeve : 114
Age : 37
Registration date : 26/10/2007

MesazhTitulli: Vajza e aventurave   Sun Oct 28, 2007 4:30 am

Vajza e aventurave
Thoshte duke i rrjedhur nė faqe lotėt e pendimit: Fillimi ishte vetėm lidhje telefonike pastaj pėrfundoi nė njė ngjarje. Mė thoshte se me donte dhe se sė shpejti do ma ofronte fejesėn. Kėrkoi nga unė qė t’mė shohė, por refuzova. M’u kėrcenua se do ndahej nga unė, do i shkeputte ēdo lidhje, u dobėsova. Thoshte duke i rrjedhur nė faqe lotėt e pendimit: Fillimi ishte vetėm lidhje telefonike pastaj pėrfundoi nė njė ngjarje. Mė thoshte se me donte dhe se sė shpejti do ma ofronte fejesėn. Kėrkoi nga unė qė t’mė shohė, por refuzova. M’u kėrcenua se do ndahej nga unė, do i shkeputte ēdo lidhje, u dobėsova.
Ia dėrgova njė fotografi timėn e pastaj mesazh pas mesazhit deri qė kėrkoi tė dal me mua. Refuzova kategorikisht. Me kėrcenoi me fotografitė, me mesazhet dhe me zėrin tim, qė e kishte inēizuar gjatė tėrė kohės, se poqėse refuzoj ai do ia tregonte gjithkujtė kėto gjėra. Dola me bindjen pėr t’u kthyer sa mė parė qė tė mundėm. U ktheva, por... U ktheva me turpin mė tė madh... I thashė: Martesėn! Ma ktheu me tallje dhe nėnēmim:
Unė nuk martohem me vajza rrugaēe!
Motėr e ndershme, nėse je e menēur dėgjoi nga unė kėto kėshilla:
Mos i beso!
Asnjėherė mos beso se martesa mund tė bėhėt pėrmes lidhjeve telefonike. Po edhe nėse arrihet kjo pėr t’u bėrė, dije nė kėtė martėse do tė ketė humbje, kapitullim, dyshim dhe pendim.
Mos beso se njė djalosh i mirė, i besueshėm dhe i sinqėrt e admiron njė vajzė, e cila e nėnēmon familjen e saj, e cila pranon tė ketė lidhje telefonike, apo tė dal nė takime. Pa marrė parasyshė se sa ai i shpallė kėsaj vajze dashuri dhe i flet mė fjalė tė ėmbla, ai kėto tė gjitha i bėn vetėm pėr qėllime tė liga, qė tė gjithė kėtė e kuptojnė.
Mos u beso reklamave qė supozojnė tė ashtuquajturit “tė pėrparuarit”, tė cilėt thojnė se patjetėr duhet ēuar dashuri para martesės. S’ka dyshim se dashuria reale ėshtė pas martesės. E ēdo dashuri tjetėr ėshtė false, e ndertuar mbi tradhėti, gėnjeshtra, vetėm pėr tė ēuar aventura dhe zbrazur epshėt dhe pastaj nuk shkon shumė dhe del nė shesh ēdo gjė.
Transmeton Buhariu se Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: Mė erdhėn sonte (nė ėndėrr) dy vetė dhe mė thanė eja me ne! Dhe e tregoi hadithin e njohur deri qė tha: Dhe shkuam tek diē si furra, qė nė tė kishte zėra tė lartė dhe tė trishtueshėm. Shkuam pėr tė shikuar, kur ja, nė tė kishte burra dhe gra tė zhveshura. Tė cilėve u shkonte zjarri prej nga poshtė tyre. E kur u shkonte zjarri, bėrtitėshin nga nxetėsia e zjarrit. E kur i pyeti melaikėt pėr ta, i thanė: E sa u pėrket burrave dhe grave tė zhveshura, tė cilėt ishin nė njė ndėrtesė si furrė, ata janė zinaqarėt-amoralistėt.”
Motėr, vallė a dėshiron tė jeshė prej tyre?
Largohu lidhjeve telefonike, sepse ato inēizohen tek All-llahu [subhanehu ve teala] dhe kėto i inēizojnė djajt prej njerėzve, qė e quajn vetėn “dashnorė”, e pastaj i pėrdorin si armė kundėr teje apo pėr ta marrė nderin tėnd!
Largohu nga tė bėrit fotografi, ē’farėdo fotografije tė jetė ajo, sepse kjo ėshtė arma mė e rrezikshme, qė pėrdorin ujqit e njėrzve pėr tė zėnė gjahun e tyre!
Largohu dėrgimit tė mesazhėve sepse kjo poashtu ėshtė prej mjetėve tė tyre, tė cilat i pėrdorin pėr qėllime tė keqija!
Largohu revistave tregimeve tė turpshme, tė cilat bratin nė faqėt e saja me ngjyra helm vdekjeprurės!
Largohu filmave serik dhe atyre tė ndytė, tė cilat zhdukin turpin dhe asgjėson moralin dhe vlerat!
Mos e zbulo trupin tėnd e as mos i shpeshto daljet nė pazare pa patur nėvojė, sepse kėto janė vepra qė tėrheqin hidhėrimin e All-llahut [subhanehu ve teala] dhe denimin e Tij!
Mos hyn e vetmuar nė veturė, tė cilėn e vozit njeriu i huaj. Kjo ėshtė vepėr qė e ka ndaluar All-llahu [subhanehu ve teala]!
Mos i bėn kėto vepra duke thėnė se e kam tė nevojshme. Sepse kush i frikėsohet All-llahut [subhanehu ve teala] i hap rrugėzgjedhje dhe e furnizon nga ai nuk e mendon!
Largohu shoqėve tė keqija, tė devijuara dhe qė i ēojnė tė tjerėt nė devijim!
Motėr e ndershme!
Largohu nga tė gjitha llojet e mėkatėve dhe gabimėve! Kėto shkaktojnė dėshpėrim, shkatrrim, humbje tė pasurisė dhe begative, zbritjen e hidhėrimit dhe musibetėve.
Kujdes pėr melekun e vdekjes kur tė vijė ai pėr t’a marrė shpirtin! Tė jeshė e pėrgaditur ēdo herė pėr ahiret, ēdo herė tė jeshė e paisur me pendim-tevbe tė sinqertė dhe punė tė mira, sepse ti nuk ke dijeni se kur do tė zbresė pėr ty!
Pas kėtyre kėshillave, dije motėr e dashur se dera e pendimit ėshtė e hapur pėr ato qė dojnė tė pendohen
Ka thėnė All-llahu i Madhėruar:
“Thuaj: “O robėrit e Mi, tė cilėt e keni ngarkuar me shumė gabime veten tuaj, mos e humbni shpresėn ndaj mėshirės se All-llahut, pse vėrtetė, All-llahu i falė tė gjitha mėkatėt, Ai ėshtė qė shumė falė dhe mėshiron!” [Ez-Zumer, 53]
E nėse e ke prekur shpirtin me diē nga mėkatėt, atėherė shpejto nė pendim tė vėrtetė para se tė tė mbyllet kjo derė dhe para se tė mbulojė dheu, e atėherė nuk ka dobi pendimi!
All-llahun e lusim tė ēojė salavatė mbi Pejgamberin tonė [sal-lallahu alejhi ve sel-lem
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://mujahideen.albanianforum.net
 
Vajza e aventurave
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Thirrja Islamike :: Feja dhe shoqėria-
Kėrce tek: