Thirrja Islamike

Selam Alekum Vellazun e Motra Mir Se Erdhet Ne Forum Thirrja Islamike Ne Ket Forum Dot Gjeni Video Ligjerata Filma Nga Mujahideen e Shum Gjera Tjera Po Ashtu Mudeni Ta Nidgjoni RAdio Pendimi 24 Ore Online Ju Deshiroj Te Kaloni Qaste Sa Ma Te Bukura
 
ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Femra nė Islam dhe e Drejta e saj

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Pejonalija
Admin
avatar

Numri i postimeve : 114
Age : 37
Registration date : 26/10/2007

MesazhTitulli: Femra nė Islam dhe e Drejta e saj   Sun Oct 28, 2007 4:27 am

Femra nė Islam dhe e Drejta e saj
Pa dyshim nėse mirrė analizojme dhe historine pakė e shumė e njohim do tė vėrtetohemi se Para Islamit ose Para kohės sė jetės sė Pejgamberit Muhamed SAV, femra nė krahasim me mashkullin ka qenė shumė mė e shtypur dhe me thujse me aspak te drejta. Nė kohen e sotshme janė duke u paraqitur disa keqkuptime ose mos njohja e mirė e Islamit, sa i pėrket te drejtave te femres nė Islam.
Disa Spjegime per Femren ne Islam:

Nė Islam si mashkulli edhe femra jane te ngarkuar dhe e kane obligim per ndertimin dhe zhvillimin e jetes ne kete bote, ne lutjet dhe obligimet fetare, friga nga Allahu xh.sh, pa dyshim se nuk kane asfarė dallimi ne gjinitė.

Femra si nje qenie nė krahasim me mashkullin nuk eshte aspak e mposhtur.Simbas vleres ajo eshte me e vlefshmja nė krijimin e njerezise,“takvāda (nė krijimin e bukurive dhe largesen prej te keqijave)eshte e lartesuar me vleren e saj.(el-Hucurāt 49/13).Ne Kuran_kerim Dallimi fiziologjik (truperor)dhe psikologjik i femres dhe mashkullit janė mė tė vlershėm njeri prej tjetrit ose mė mire nė vend qė ata te krahasohen jane te prauar si Plotesim pė njeri tjerin.(el-Bakara 2/187)

Une,po tė jet mashkull ose femen (jeni prej njeri tjetrit),prej jush cdo mundim (veper te mirre) nuk do ngel pa vleresim (sevap)(Al-i İmran, 3/195). Pėr Bashkeveprimet tuaja (marredheniet mes gjinive),dhe pėr ju, prej nefsėve (organeve gjenitale) tė krijohen cifte (bashkėshorte),dhe ndėrmjet jush Dashuri dhe Respekt krijova.

Nė ajetin (Mümtehine, 60/13),Nė baze tė Islamit ėshtė duke e shpreh dukurinė dhe pamvarėsine e saj.
Femra edhe ajo si njeri,i gėzon bazat e tė drejtve tė njeriut sikur te mashkulli, pa kurfarė dallimi i takojnė edhe femrės.
Sipas kėsaj Ajeti, edhe femrat gėzojne:
- tė drejtat e jetės,pasurisė,ankesės,para ligjit tė jenė tė barabartė, nė proceset ligjore te kenė mbrojtje, mbrojtja nė moral dhe nderin e saj,liri ne besimīn dhe mendimin e saj,tė drejtė martese dhe krijimin e familjes sė saj,secreti ne jetėn e saj private dhe mosprekshmėria,nė ndarjen e pasurisė nė mes vėllezėrve(miraz),dhe mjetet egzistenciale qė ka me bashkėshortin.

Nė vitet e para tė lindjes sė Isalmit Femrat ishin pjesė e jetės. Femrat shkonin ne xhami u uleshin para Pejgamberit Muhamed SAV;mundet qė ne kohėn e sotshme femrat nuk do tė kishin guxim te caktonin pyetje, qė i caktonin femrat e atėhrshme Pejgamberit SAV,nė xhami kane kryer ibadetin(faljen),dhe ndėgjonin bisedat e pejgamberit SAV.

Kėta rregulla vazhduan edhe pas jetės se pejgamberit SAV:
Si Njėherė nė njė hutbe(fjalėmbajtje) Hz.Omer tha:
Femrave qė janė dhėnė tė drejtat janė duke u vlerėsuar mė duket si tepėr, kėta duhet tė pakohen.
Nje Grua nė mexhlis(para krejtve-haptaz) ju pėrgjigj Hz.Omerit.
Allahu qė na i ka dhanė tė drejtat ju nuk mundeni me na i marė,sepse kjo ėshtė njė urdhėr i Allahut nė Kuran.
Hz.Omeri pas kundėrvenjes sė saj tha:"I falimenderohem Allahut qė mbrenda popullit tim ka kėsi femrash, qė kanė aftėsi tė mė pėrmirėsojnė ne gabimet qė mė ndodhin".
Nė kohėn e Hz.Omer "Hisbe" qė ėshtė quajtur detyra e kontrolluesit dhe rrendit tė tregut (qė sot quhen si inspektorrė te komunės) ja dha nje Femrės,dhe ajo e kryente kėtė detyrė.
(Kjo ngjarje ėshtė e vėrtetuar me burime historke).

Duke shikuar ne historinė e shteteve Islamike, se sa janė duke u pėrmbajtur dhe respektuar urdhėrat te kuranit pėr tė drejtat e femrės. Shihet qartė se; Nė shumė vende traditat e popujve janė tė pėrzier me fenė, dhe ata shumė mė pak Respektohen se sa nė kohėn e Pejgamberit SAV.

Nė shume vende tė botės femra ėshtė konsideruar si nje objekt pėr tė krijuar marėdhenie sexuale,ėshtė larguar prej mesit,dhe ėshtė malltretuar.
Deri nė shekullin e kaluar shek.19 bile atje ku folet per tė drjtat e njeriut ne Evropė,femra nė krahasim me mashkullin nė ligjet shtetėrore nuk kanė gėzuar tė drejtat e barabarta.
Sot nė evrope ku mendohet se femrat kane me shume te drejta. Deri ne shek 18-19 u analizoheshte dhe ishte ne pyetje se femra, a ka shiprte apo jo.
Femres i jane ngarkuar me idenė se ajo sjelle pafatėsi dhe se ajo (femra) krahasohet me djallin.

Autori: Dr-Prof. Mehmet Nuri Yilmaz.

Perkthyer nga Ilham.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://mujahideen.albanianforum.net
 
Femra nė Islam dhe e Drejta e saj
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Thirrja Islamike :: Feja dhe shoqėria-
Kėrce tek: