Thirrja Islamike

Selam Alekum Vellazun e Motra Mir Se Erdhet Ne Forum Thirrja Islamike Ne Ket Forum Dot Gjeni Video Ligjerata Filma Nga Mujahideen e Shum Gjera Tjera Po Ashtu Mudeni Ta Nidgjoni RAdio Pendimi 24 Ore Online Ju Deshiroj Te Kaloni Qaste Sa Ma Te Bukura
 
ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 PĖRKTHIMI I SURES EL-MAUN

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Pejonalija
Admin
avatar

Numri i postimeve : 114
Age : 37
Registration date : 26/10/2007

MesazhTitulli: PĖRKTHIMI I SURES EL-MAUN   Sun Oct 28, 2007 4:23 am

PĖRKTHIMI I SURES EL-MAUN


أَرَأَيْتَ الَّذِي يُكَذِّبُ بِالدِّينِ
1 . A e ke parė ti (a e sheh) atė, qė pėrgėnjeshtron pėrgjegjėsinė dhe llogarinė nė botėn tjetėr?
فَذَلِكَ الَّذِي يَدُعُّ الْيَتِيمَ
2 . Po ai ėshtė qė e pėrzė nė mėnyrė tė vrazhdė bonjakun.

وَلَا يَحُضُّ عَلَى طَعَامِ الْمِسْكِينِ
3 . Dhe qė nuk nxit pėr tė ushqyer tė varfėrin.
فَوَيْلٌ لِّلْمُصَلِّينَ
4 . Pra shkatėrrim ėshtė pėr ata qė falen,

الَّذِينَ هُمْ عَن صَلَاتِهِمْ سَاهُونَ
5 . tė cilėt ndaj namazit tė tyre janė tė pakujdesshėm.
الَّذِينَ هُمْ يُرَاؤُونَ
6 . Ata qė vetėm shtiren (sa pėr sy e faqe).
وَيَمْنَعُونَ الْمَاعُونَ
7 . Dhe nuk japin as sendin mė tė vogėl (as hua).

SURE EL-KEVTHER

BISMIL-LAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM

''Inna eatajnakel-keuther.Fe sal-li li rabbike venhar.
Inne shanieke huvel ebter.''PĖRKTHIMI I SURES EL-KEVTHER

إِنَّا أَعْطَيْنَاكَ الْكَوْثَرَ

1 . Ne, vėrtet, tė dhamė ty shumė mira.

فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ
2 . Andaj, ti falu dhe prej kurban pėr hirė tė Zotit tėnd!

إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ الْأَبْتَرُ
3 . E s'ka dyshim se urrejtėsi yt ėshtė farėsosur.

SURE EL-KAFIRUN

BISMIL-LAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM

''Kul ja ejjuhel-kafirun.La eabudu ma teabudun. Ve la entum
abidune ma eabud.Ve la ene abidun ma abedtum.Ve la entum
abidune ma eabud.Lekum dinukum ve lije din.''

PĖRKTHIMI I SURES EL-KAFIRUN

قُلْ يَا أَيُّهَا الْكَافِرُونَ
1 . Thuaj: "O ju jobesimtarė!

لَا أَعْبُدُ مَا تَعْبُدُونَ
2 . Unė nuk adhuroj atė qė ju e adhuroni!
وَلَا أَنتُمْ عَابِدُونَ مَا أَعْبُدُ
3 . As ju nuk jeni adhurues tė Atij qė unė e adhuroj!
وَلَا أَنَا عَابِدٌ مَّا عَبَدتُّمْ
4 . Dhe unė kurr nuk do tė jem adhurues i asaj qė ju adhuroni!
وَلَا أَنتُمْ عَابِدُونَ مَا أَعْبُدُ
5 . Por edhe ju nuk do tė jeni adhurues tė Atij qė unė adhuroj!
لَكُمْ دِينُكُمْ وَلِيَ دِينِ
6 . Ju keni fenė tuaj (qė i pėrmbaheni), e unė kam fenė time (qė i pėrmbahem)!

SURE EN-NASR

BISMIL-LAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM

''Idha xhae nasrull-llahi vel fet-h.Ve rejeten-nase jed-hulune
fi dinil-lahi efvaxha.Fe sebbih bi hamdi rabbike vestagfirhu,
innehu kane tev-vaba.''

PĖRKTHIMI I SURES EN-NASR

إِذَا جَاء نَصْرُ اللَّهِ وَالْفَتْحُ
1 . Kur erdhi ndihma e All-llahut dhe ēlirimi (ngadhėnjimi),
وَرَأَيْتَ النَّاسَ يَدْخُلُونَ فِي دِينِ اللَّهِ أَفْوَاجاً
2 . Dhe i pe njerėzit qė po hyjnė turma-turma nė fenė e All-llahut.

فَسَبِّحْ بِحَمْدِ رَبِّكَ وَاسْتَغْفِرْهُ إِنَّهُ كَانَ تَوَّاباً
3 . Ti, pra, lartėsoje Zotin tėnd duke falėnderuar dhe kėrko nga Ai falje. Ai vėrtet pranon shumė pendimin, ėshtė mėshirues i madh.

SURE EL-MESED

BISMIL-LAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM

''Tebbet jeda ebi Lehebin ve tebb.Ma agna anhu ma luhu ve ma
keseb.Se jesla naren dhate leheb.Vemre-etuhu ham-maletel.
hatab. Fi xhidiha hablun min mesed.''

PĖRKTHIMI I SURES EL-MESED

تَبَّتْ يَدَا أَبِي لَهَبٍ وَتَبَّ
1 . Qoftė i shkatėrruar Ebi Lehebi, e ai mė ėshtė shkatėrruar!

مَا أَغْنَى عَنْهُ مَالُهُ وَمَا كَسَبَ
2 . Atij nuk i bėri dobi pasuria e vet, as ajo ēka fitoi!

سَيَصْلَى نَاراً ذَاتَ لَهَبٍ
3 . Ai do tė hyjė nė njė zjarr tė ndezur flakė.

وَامْرَأَتُهُ حَمَّالَةَ الْحَطَبِ
4 . E edhe gruaja e tij, ajo qė barti dru (ferra),
فِي جِيدِهَا حَبْلٌ مِّن مَّسَدٍ
5 . E nė qafėn e saj ajo ka njė litar tė pėrdredhur.

SURE EL-IHLAS

BISMIL-LAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM

''Kul huvall-llahu ehad.All-llahus-Samed.Lem jelid ve lem juled.
Ve lem jekun lehu kufuven ehad.''

PĖRKTHIMI I SURES EL-IHLAS

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ
1 . Thuaj: Ai, All-llahu ėshtė Njė!
اللَّهُ الصَّمَدُ
2 . All-llahu ėshtė Ai qė ēdo krijesė i drejtohet (i mbėshtetet) pėr ēdo nevojė.
لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ
3 . As s'ka lindur kė, as nuk ėshtė i lindur.
وَلَمْ يَكُن لَّهُ كُفُواً أَحَدٌ
4 . Dhe Atij askush nuk i ėshtė i barabartė.

SURE EL-FELEK

BISMIL-LAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM

''Kul eudhu bi rabbil felek.Min sherri ma halek.Ve min sherri gasikin
idha vekab.Ve min sherrin-nef-fathatin fil ukad.Ve min sherri
hasedin idha hased.''

PĖRKTHIMI I SURES EL FELEK

قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِ
1 . Thuaj: I mbėshtetem Zotit tė agimit,
مِن شَرِّ مَا خَلَقَ
2 . Prej dėmit tė ēdo krijese, qė Ai e krijoi.
وَمِن شَرِّ غَاسِقٍ إِذَا وَقَبَ
3 . Dhe prej errėsirės sė natės kur ngryset plotėsisht.
وَمِن شَرِّ النَّفَّاثَاتِ فِي الْعُقَدِ
4 . Dhe prej dėmit tė atyre qė lidhin dhe fryejnė nyja.
وَمِن شَرِّ حَاسِدٍ إِذَا حَسَدَ
5 . Edhe prej dėmit tė smirėkeqit kur sipas smirės vepron.

SURE EL-NAS

BISMIL-LAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM

''Kul eudhu bi rabbin-nas.Melikin-nas.ilahin-nas.
Min sherril-vesvasil-hanas.El-ledhi juvesvisu fi sudurin-nas
Minel-xhin-neti ven-nas.''

PĖRKTHIMI I SURES EL-NAS

قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِ
1 . Thuaj: "Mbėshtetem (mbrohem) me Zotin e njerėzve!
مَلِكِ النَّاسِ
2 . Sunduesin e njerėzve,

إِلَهِ النَّاسِ
3 . Tė adhuruarin e njerėzve,
مِن شَرِّ الْوَسْوَاسِ الْخَنَّاسِ
4 . Prej tė keqes sė cytėsit qė fshihet.

الَّذِي يُوَسْوِسُ فِي صُدُورِ النَّاسِ
5 . I cili bėn cytje nė zemrat e njerėzve,

مِنَ الْجِنَّةِ وَ النَّاسِ
6 . Qoftė ai (cytėsi) nga xhinėt ose nga njerėzit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://mujahideen.albanianforum.net
 
PĖRKTHIMI I SURES EL-MAUN
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Thirrja Islamike :: Kur'an dhe Tefsir-
Kėrce tek: