Thirrja Islamike

Selam Alekum Vellazun e Motra Mir Se Erdhet Ne Forum Thirrja Islamike Ne Ket Forum Dot Gjeni Video Ligjerata Filma Nga Mujahideen e Shum Gjera Tjera Po Ashtu Mudeni Ta Nidgjoni RAdio Pendimi 24 Ore Online Ju Deshiroj Te Kaloni Qaste Sa Ma Te Bukura
 
ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 SURE EL-ZELZELE

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Pejonalija
Admin
avatar

Numri i postimeve : 114
Age : 37
Registration date : 26/10/2007

MesazhTitulli: SURE EL-ZELZELE   Sun Oct 28, 2007 4:23 am

BISMIL-LAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM

''Idha zulziletil-erdu zilzaleha ve ehrexhetil-erdu ethkaleha.
Ve kalel-insanu ma leha.Jeumeidhin tuhaddithu ahbareha.
Bi enne rabbeke eu haleha.Jeumeidhin jesdurun-nasu eshtaten
lijureu a'malehum.Femen ja'mel mithkale dherretin hajren jereh.
Ve men ja'mel mithkale dherretin sherren jereh.''

PĖRKTHIMI I SURES EL-ZELZELE

إِذَا زُلْزِلَتِ الْأَرْضُ زِلْزَالَهَا
1 . Kur tė dridhet toka me dridhjen e saj tė fuqishme,
وَأَخْرَجَتِ الْأَرْضُ أَثْقَالَهَا
2 . Dhe tė nxjerrė toka atė qė ka nė brendinė e saj (barrėn nga brenda),
وَقَالَ الْإِنسَانُ مَا لَهَا
3 . Dhe njeriu tė thotė: "ا'ka kjo (qė bėn kėtė dridhje)?"
يَوْمَئِذٍ تُحَدِّثُ أَخْبَارَهَا
4 . Atė ditė, ajo i rrėfen tregimet e veta,
بِأَنَّ رَبَّكَ أَوْحَى لَهَا
5 . Ngase Zoti yt e ka urdhėruar atė
يَوْمَئِذٍ يَصْدُرُ النَّاسُ أَشْتَاتاً لِّيُرَوْا أَعْمَالَهُمْ
6 . Atė ditė njerėzit shfaqen tė ndarė nė grupe qė tė shpėrblehen pėr veprat e tyre.
فَمَن يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ خَيْراً يَرَهُ
7 . E kush punoi ndonjė tė mirė, qė pėshon sa grimca, atė do ta gjejė.
وَمَن يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ شَرّاً يَرَهُ
8 . Dhe kush punoi ndonjė tė keqe, qė peshon sa grimca, atė do ta gjejė.


SURE ET-TEKATHUR

BISMIL-LAHIR-RRAHMANIRR-RRAHIM

''El hakumut-tekathur. Hatta zurtumul-mekabir.Ke-la seufe ta'lemun.
Thumme kel-la seufe ta'lemun.Kel-la leu ta'lemune ilmel jekin.
Letereunnel-xhahim.Thumme letereunneha' ajnel jekin.Thumme
le tus'elunne jumeidhin anin-naim.
PĖRKTHIMI I SURES ET-TEKATHUR

أَلْهَاكُمُ التَّكَاثُرُ
1 . Juve u preokupoi pėrpjekja pėr shumimin (e pasurirė, tė fėmijėve, tė pozitės)!

حَتَّى زُرْتُمُ الْمَقَابِرَ
2 . Derisa tė mos i vizitoni varrezat (tė bėheni banues tė tyre - tė vdisni).

كَلَّا سَوْفَ تَعْلَمُونَ
3 . Jo, nuk ėshtė ashtu! Gjithsesi kėtė do ta kuptoni mė vonė!
ثُمَّ كَلَّا سَوْفَ تَعْلَمُونَ
4 . Pėrsėri jo, jeni gabim! Mė vonė do ta kuptoni!
كَلَّا لَوْ تَعْلَمُونَ عِلْمَ الْيَقِينِ
5 . Jo, pse, sikur ta dinit me njė dije tė sigurt (nuk do tė bėnit ashtu).
لَتَرَوُنَّ الْجَحِيمَ
6 . Ju pa tjetėr do ta shihni Xhehennemin.

ثُمَّ لَتَرَوُنَّهَا عَيْنَ الْيَقِينِ
7 . Madje atė do ta shihni tė bindur plotėsisht.
ثُمَّ لَتُسْأَلُنَّ يَوْمَئِذٍ عَنِ النَّعِيمِ
8 . Pastaj nė atė ditė do tė pyeteni pėr tė mirat (e dynjas).

SURE EL-ASR
BISMIL-LAHIRR-RRAHMANIR-RRAHIM

''Vel-asr.Innel insane lefi husr.Il-lel-ledhine amenu ve'amilus-salihati
ve tevasav bil-hakki ve tevasav bi-sabr.''
PĖRKTHIMI I SURES EL-ASR
وَالْعَصْرِ
1 . Pasha kohėn!

إِنَّ الْإِنسَانَ لَفِي خُسْرٍ
2 . Nuk ka dyshim se njeriu ėshtė nė njė humbje tė sigurt.

إِلَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ
3 . Me pėrjashtim tė atyre qė besuan, qė bėnė vepra tė mira, qė porositėn njėri-tjetrin
t'i pėrmbahen tė vėrtetės dhe qė kėshilluan njėri-tjetrin tė jenė tė durueshem.

SURE EL-HUMEZE

BISMIL-LAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM

''Vejlun likul-li humezetin lumezeh.El-ledhi xheme'a ma la ve' addedeh.
Jahsebu enne ma leuhu ehledeh.Kel-la lejunbedhenne fil-hutameh. Ve ma edrake mel-hutameh.
Narull-llahil-mukadeh.El-leti tetali'ualel-ef ideh.Innehaa alejhim mu'sadeh.
Fi amedin mumeddedeh.''

PĖRKTHIMI I SURES EL-HUMEZE
وَيْلٌ لِّكُلِّ هُمَزَةٍ لُّمَزَةٍ
1 . Mjerė pėr secilin qė ofendon e pėrqesh (njerėzit),
الَّذِي جَمَعَ مَالاً وَعَدَّدَهُ
2 . Qė ka tubuar pasuri dhe qė atė e ruan tė mos i pakėsohet.

يَحْسَبُ أَنَّ مَالَهُ أَخْلَدَهُ
3 . E mendon se pasuria e tij do ta bėjė tė pėrjetshėm.
كَلَّا لَيُنبَذَنَّ فِي الْحُطَمَةِ
4 . Jo, tė mos medojė ashtu! Se ai pa tjetėr do tė hidhet nė Hutame.

وَمَا أَدْرَاكَ مَا الْحُطَمَةُ
5 . E ēka din ti se ē'ėshtė Hutame?
نَارُ اللَّهِ الْمُوقَدَةُ
6 . ثshtė zjarri i All-llahut i ndezur fort.

الَّتِي تَطَّلِعُ عَلَى الْأَفْئِدَةِ
7 . Qė depėrton deri nė loēkė tė zemrės.
إِنَّهَا عَلَيْهِم مُّؤْصَدَةٌ
8 . Ai i mbyll ata, ua zė frymėn.

فِي عَمَدٍ مُّمَدَّدَةٍ
9 . Ata janė tė lidhur nė pranga tė njėpasnjėshme.

SURE EL-FIL
BISMIL-LAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM

''Elem tere kejfe feale Rabbuke bi as'habil fil. elem jexh'al kejdehum
fi tadlil.Ve ersele alejhim tajren eba bil.Termihim bi hixharetin min
sixh-xhil.Fe xhealehum ke asfin me'kul.''
PĖRKTHIMI I SURES EL-FIL
أَلَمْ تَرَ كَيْفَ فَعَلَ رَبُّكَ بِأَصْحَابِ الْفِيلِ
1 . A nuk e ke parė se ē'bėri Zoti yt me poseduesit e elefantit?

أَلَمْ يَجْعَلْ كَيْدَهُمْ فِي تَضْلِيلٍ
2 . A nuk ua bėri pėrpjekjen e tyre tė dėshtuar?
وَأَرْسَلَ عَلَيْهِمْ طَيْراً أَبَابِيلَ
3 . Dhe Ai kundėr tyre lėshoi shpendė qė vinin tufė-tufė!

تَرْمِيهِم بِحِجَارَةٍ مِّن سِجِّيلٍ
4 . Dhe i gjuanin ata me gurė nga balta e gurėzuar!

فَجَعَلَهُمْ كَعَصْفٍ مَّأْكُولٍ
5 . Dhe ata i bėri si gjeth i grimcuar (i pėrtypur)!
SURE KUREJSH

BISMIL-LAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM
''Li ilafi kurejsh.ilafihim rihletesh-shitai vessajf.Fe ja'budu
rab-be hadhel bejt.El-ledhi et-amehum min xhu-in ve amenehum
min hauf.''

PĖRKTHIMI I SURES KUREJSH
لِإِيلَافِ قُرَيْشٍ
1 . Pėr hirė tė garantimit qė e gėzojnė kurejshitėt!
إِيلَافِهِمْ رِحْلَةَ الشِّتَاء وَالصَّيْفِ
2 . Garantimin e udhėtimit tė tyre tė lirė dimėrit dhe verės!
فَلْيَعْبُدُوا رَبَّ هَذَا الْبَيْتِ
3 . Pra, le ta adhurojnė Zotin e kėsaj shtėpie,
الَّذِي أَطْعَمَهُم مِّن جُوعٍ وَآمَنَهُم مِّنْ خَوْفٍ
4 . I cili i ushqeu pas urisė dhe i siguroi prej ēdo frike!

SURE EL-MAUN

BISMIL-LAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM

''Er-ejtel-ledhi jukedh-dhibu bid-din. Fedhalikel-ledhi jedu-ul jetim.
Ve la jehud-du ala ta-amil-miskin.Fe vejlun-lil-musal-lin.
El-ledhine hum an salatihim sahun.El-ledhine hum juraun.
Ve jemme unel-maun.''
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://mujahideen.albanianforum.net
 
SURE EL-ZELZELE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Thirrja Islamike :: Kur'an dhe Tefsir-
Kėrce tek: