Thirrja Islamike

Selam Alekum Vellazun e Motra Mir Se Erdhet Ne Forum Thirrja Islamike Ne Ket Forum Dot Gjeni Video Ligjerata Filma Nga Mujahideen e Shum Gjera Tjera Po Ashtu Mudeni Ta Nidgjoni RAdio Pendimi 24 Ore Online Ju Deshiroj Te Kaloni Qaste Sa Ma Te Bukura
 
ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Sure tė shkurta kuranore (Arabisht-Shqip)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Pejonalija
Admin
avatar

Numri i postimeve : 114
Age : 37
Registration date : 26/10/2007

MesazhTitulli: Sure tė shkurta kuranore (Arabisht-Shqip)   Sun Oct 28, 2007 4:20 am

Sure Fatiha


BISMIL-LAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM

Elhamdu lil-lahi Rabbil alemin.Err-rrahmanirr-rrahim.
Maliki jevmiddin. Ijjake na'budu ve ijjake nestein.
Ihdinas-siratal mustekim.Siratal-ledhine en'amte alejhim
Gajril magdubi alejhim ve led-dalin.''AMIN

PĖRKTHIMI I SURE EL-FATIHA
بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ
1 . Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!

الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ
2 . Falėnderimi i takon vetėm All-llahut , Zotit tė botėrave!
الرَّحْمـنِ الرَّحِيمِ
3 . Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
مَالِكِ يَوْمِ الدِّينِ
4 . Sunduesit tė ditės sė Gjykimit!
إِيَّاكَ نَعْبُدُ وإِيَّاكَ نَسْتَعِينُ
5 . Vetėm Ty tė adhurojmė dhe vetėm prej Teje ndihmė kėrkojmė!

اهدِنَــــا الصِّرَاطَ المُستَقِيمَ
6 . Udhėzona nė rrugėn e drejtė!
صِرَاطَ الَّذِينَ أَنعَمتَ عَلَيهِمْ غَيرِ المَغضُوبِ عَلَيهِمْ وَلاَ الضَّالِّينَ
7 . Nė rrugėn e atyre ndaj tė cilėve ke bekimin, e jo nė tė atyre qė je i hidhėruar , dhe qė kanė humbur !


SURE EDH-DUHA
BISMIL-LAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM

''Ved-duha.Vel-lejli idha sexha.Ma vedde'ake rabbuke ve ma kala.
Velel-ahiretu hajrun leke minel ula.Ve le seufe ju'tike rabbuke fe
terda. Elem jexhid ke jetimen fe ava.Ve vexhedeke dal-len fe heda.
Ve vexhedeke ailen fe agna.Fe emmel jetime fe la tekhar.
Ve emmessa'ile fe la tenhar.Ve emma bi ni'meti rabbike fe hadith.''

PĖRKTHIMI I SURES EDH-DUHA

وَالضُّحَى
1 . Pasha paraditėn!
وَاللَّيْلِ إِذَا سَجَى
2 . Pasha natėn kur shtrinė errėsirėn!
مَا وَدَّعَكَ رَبُّكَ وَمَا قَلَى
3 . Zoti yt nuk tė ka lėnė, as nuk tė ka pėrbuzur.
وَلَلْآخِرَةُ خَيْرٌ لَّكَ مِنَ الْأُولَى
4 . Dhe se bota e ardhshme ėshtė shumė mė e mirė pėr ty se e para.
وَلَسَوْفَ يُعْطِيكَ رَبُّكَ فَتَرْضَى
5 . E Zoti yt do tė jepė ty, e ti do tė kėnaqesh.
أَلَمْ يَجِدْكَ يَتِيماً فَآوَى
6 . A nuk tė gjeti ty jetim, e Ai tė bėri vend (tė dha pėrkrahje).
وَوَجَدَكَ ضَالّاً فَهَدَى
7 . Dhe tė gjeti tė paudhėzuar e Ai tė udhėzojė.
وَوَجَدَكَ عَائِلاً فَأَغْنَى
8 . Dhe tė gjeti tė varfėr, e Ai tė begatoi.
فَأَمَّا الْيَتِيمَ فَلَا تَقْهَرْ
9 . Pra, mos e pėrul jetimin!
وَأَمَّا السَّائِلَ فَلَا تَنْهَرْ
10 . As lypėsin mos e pėrzė!
وَأَمَّا بِنِعْمَةِ رَبِّكَ فَحَدِّثْ
11 . E me tė mirat qė tė dha Zoti yt, trego (udhėzo njerėz)!

SURE EL-INSHIRAH
BISMIL-LAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM

''Elem neshrah leke sadrek.Ve vada'na anke vizrek.
El-ledhi enkada dhahrek.Ve refa'na leke dhikrek.
Fe inne me'al usri justra.Inne me'al usri jusra.
Fe idha feragte fensab.Ve ila rabbike fergab.''

PĖRKTHIMI I SURES EL-INSHIRAH

أَلَمْ نَشْرَحْ لَكَ صَدْرَكَ
1 . A nuk ta hapėm Ne gjoksin tėnd?
وَوَضَعْنَا عَنكَ وِزْرَكَ
2 . Dhe Ne hoqėm prej teje barrėn tėnde
الَّذِي أَنقَضَ ظَهْرَكَ
3 . E cila shtypte shpinėn tėnde.
وَرَفَعْنَا لَكَ ذِكْرَكَ
4 . Dhe Ne, ta ngritėm lart famėn tėnde?
فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْراً
5 . E, pa dyshim se pas vėshtirėsisė ėshtė lehtėsimi.
إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْراً
6 . Vėrtet, pas vėshtirėsisė vjen lehtėsimi.
فَإِذَا فَرَغْتَ فَانصَبْ
7 . E kur ta kryejsh (obligimin), atėbotė mundohu me adhurim (All-llahut).
وَإِلَى رَبِّكَ فَارْغَبْ
8 . Dhe, vetėm te Zoti yt pėrqėndro synimin!


SURE ET-TIN

BISMIL-LAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM

''Vet-tini vez-zejtun.Ve turi sinin.Ve hadhel beledil emin.
Lekad haleknel-insane fi ahseni takvim.Thumme redednahu
esfele safilin.Il-lel-ledhine amenu ve'amilus-salihati fe lehun
exhrun gajrun memnun.Fe ma jukedh-dhibuke ba'du bid-din
elejsall-llahu bi ahkemil-hakimin.''

PĖRKTHIMI I SURES ET-TIN

وَالتِّينِ وَالزَّيْتُونِ
1 . Pasha fikun dhe ullirin!
وَطُورِ سِينِينَ
2 . Dhe (kodrėn) Turi Sina-en!

وَهَذَا الْبَلَدِ الْأَمِينِ
3 . Dhe kėtė qytet tė sigurisė!

لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ فِي أَحْسَنِ تَقْوِيمٍ
4 . Vėrtet, Ne e krijuam njerin nė formėn mė tė bukur.

ثُمَّ رَدَدْنَاهُ أَسْفَلَ سَافِلِينَ
5 . Pastaj e zbritėm atė nė mė tė ultin e tė ultėve.

إِلَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ فَلَهُمْ أَجْرٌ غَيْرُ مَمْنُونٍ
6 . Pėrveē atyre qė besuan dhe bėnė vepra tė mira; ata kanė shpėrblim tė pandėrprerė.

فَمَا يُكَذِّبُكَ بَعْدُ بِالدِّينِ
7 . E pas gjithė kėsaj, ē'tė shtyri tė pėrgėnjeshtrosh ditėn e shpėrblimit (pėrgjegjėsisė)?

أَلَيْسَ اللَّهُ بِأَحْكَمِ الْحَاكِمِينَ
8 . A nuk ėshtė All-llahu mė i urti gjykuesve?


SURE EL-KADR

BISMIL-LAHIRR-RRAHMANIRR-RRAHIM

''Inna enzelnahu fi lejletil-kadr.Ve ma endrake ma lejletul-kadr
Lejletul-kadri haj-run min elfi shehr.Tenez-zelul-melaiketu
verruhu fiha bi idhni rabbihim min kul-li emr.Selamun hije
hatta matle'il fexhr.''

PĖRKTHIMI I SURES EL-KADR
إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ
1 . Ne e zbritėm atė (Kur'anin) nė natėn e Kadrit.
وَمَا أَدْرَاكَ مَا لَيْلَةُ الْقَدْرِ
2 . E ē'tė bėri ty tė dijsh se ē'ėshtė nata e Kadrit?
لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِّنْ أَلْفِ شَهْرٍ
3 . Nata e Kadrit ėshtė mė e rėndėsishme se njė mijė muaj!
تَنَزَّلُ الْمَلَائِكَةُ وَالرُّوحُ فِيهَا بِإِذْنِ رَبِّهِم مِّن كُلِّ أَمْرٍ
4 . Me lejen e Zotit tė tyre nė (atė natė) tė zbresin engjėjt dhe shpirti (Xhibrili) pėr secilėn ēėshtje.
سَلَامٌ هِيَ حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ
5 . Ajo (qė pėrcakton Zoti) ėshtė paqe deri nė agim tė mėngjesit.


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://mujahideen.albanianforum.net
 
Sure tė shkurta kuranore (Arabisht-Shqip)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Fterra i shkruan PROF.DR.MED.ULF PETER NEUMANNIT-shqip e gjermanisht! !
» Ngushllime Shqipėri-Ngushllime Elbasan

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Thirrja Islamike :: Kur'an dhe Tefsir-
Kėrce tek: